Autoři tohoto projektu, který můžeme, jako vyloženě cykloturistický časopis, jen vítat, si zaslouží malé vysvětlení a uvedení do problematiky. Vnímáte, že se na našem trhu objevují jak dvoje Tatranky, tak dvoje Horalky? Jedny jsou od Opavie, druhé, ty o nichž je řeč, od slovenské Sedity. Jsou jen v jedné příchuti, jsou ale vyšší, objemnější a chtělo by se říci „jako kdysi“. Tvrzení o původní receptuře si asi nikdo netroufá používat, proto se do podrobnějšího rozboru nepouštějme ani my. Horalky od Sedity, se dvěma velkými bílými květy protěže v logu, si vybraly jako svého cílového zákazníka cykloturistu a cykloturista nepochybně nepohrdne.
Pokud vás letos bude na vašich cyklistických výletech a toulkách stavět dvojice na kolech a v červených dresech (ano, letos se chystá změna z modré do červené), vězte, že nepotřebují vaši pomoc ani půjčit peníze, ale přesně naopak, chtějí vám rozdat vzorové Horalky. Říkají tomu vtipně „vaše povinná výbava“.
Reakce cyklistů oslovených v loňském roce byly vyloženě pozitivní. Samozřejmě se v drtivé většině pozastavovali nad tím „proč?“ A když pochopili, často zapředli hovor, zdrželi se a většinou zvali horalkové cyklisty ke společné jízdě (asi pro ten vozík plný sušenek). Každý oslovený se také mohl zúčastnit soutěže o drobné ceny, a tak tomu bude i letos, na kole štěstí si můžete vytočit zajímavé dárky. Vše zadarmo! Nemusíte se účastnit žádné ankety, odpovídat na žádné dotazy ani odevzdávat své rodné číslo, prostě dostanete Horalku a jedete dál. Problém byl jen s kondičními cyklisty, kteří na oslovení často nereagovali a nestavěli. Hlídky se také poučily a nebudou už zajíždět do míst, kde se pohybuje větší množství zahraničních turistů nebo pěší turisté převažují nad cyklistickými.
Celkem 38 promohlídek by mělo během druhé poloviny června a celého července rozdat na 12 000 Horalek. Jejich program je uveden v tabulce, ovšem bez záruky, změna lokace je vyhrazena.
- 16. – 17. 6. Posázaví a Křivoklátsko
- 23. – 24. 6. Praha a okolí
- 30.6. – 1. 7. Liberecko, Jizerské hory, Teplicko a Ústecko
- 5. – 8. 7. Jižní Čechy
- 12. – 15. 7. Český ráj, Krkonoše, Náchodsko, Orlické hory
- 20. – 22. 7. Šumava, Novohradské hory
- 27. – 29. 7. Jižní Morava, Beskydy, Jeseníky
Pokud na svých prázdninových cestách na Horalkové anděly narazíte, napište nám o tom nebo rovnou pošlete společnou fotografii.
text: Martin Raufer