Cykloturistika: 4/2005

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 14.04.2005 Ukázka z časopisu: Kolmo kolem Korfu

Popis

Velká trasa stojí opravdu za to. Název tohoto článku Nepál – absolutní bikový zážitek opravdu sedí. Členové cesty kolem Annapuren často museli sjíždět kamenitým dnem řeky, balancovat na hranici pádu do ledové vody, snášet ostrý vítr, který přinášel oblaka prachu, ale i strávit množství Nepálců, kteří vedli své ovce k obětování při svátku Dasain.

Pokud máte rádi všechno, co se třpytí, pak jste si vybrali tu správnou rubriku. Na víkend vás totiž pozveme do míst, kde se rýžovalo a ještě stále rýžuje zlato. Nebude to sice na Eldorádo ani Klondike, ale zlatou horečku si můžete vychutnat třeba jen kousek od Prahy na Novoknínsku. Tady se dokonce v minulém roce konalo Mistrovství světa v rýžování zlata. Tady na vás čekají tři cykloturistické okruhy doslova zlatým krajem.

Korfu je populární ostrov v Jónském moři, je k nám z řeckých ostrovů nejblíže. U nás je stále ještě sychravo a předpovědi zatím neslibují žádné velké změny. A tak vydat se tam na jaře je dobrý nápad.

Kaunertal 2750 m leží v mohutných Ötztalských Alpách. Tentokrát autor malinko upustil od důsledného dodržení, že průsmyk musí být plně průjezdný oběma směry. Popsal tak výjezd do sedla, na které se dá vyjet jen z jedné strany. Jak už ale napovídá název cesty – Gletscherpanoramastrasse (tj. ledovcová panoramatická silnice) nebude o skvělé výhledy a zajímavé zážitky nouze.

Pojizerská cyklotrasa označená číslicí 241, je jedním z mála dálkových projektů, který se už v Čechách podařilo realizovat od začátku až do konce. Dá se po ní putovat z Prahy až k hraničnímu přechodu v Petrovicích, kde se před třemi roky loučili s vlastí Lucka s Michalem. Řeku, od které si půjčila jméno, sleduje trasa jen na jejím dolním toku, od soutoku s Labem u Káraného, k ústí říčky Bělé nedaleko Bakova, právě o tomhle úseku, vyšperkovaném hrady, zámky a zříceninami, bude toto povídání.

Zátišský potok – název tohoto potoku avizuje klidnou jízdu možná i romantickou přírodou. Jak se můžete sami přesvědčit, něco na tom je, protože trasa vede místy vskutku nečekanými. Přitom nenápadný Zátišský potok neprotéká žádným významným lesoparkem natož přírodní památkou, ani se v jeho blízkosti nenachází hmatatelné stopy slavné historie. V jeho okolí je “jen” pěkná příroda vklíněná do velkoměsta, kde se můžete v pohodě projet na kole, lehnout si do trávy nebo se jen tak dívat, co kde lítá.

Tak tady máme opět jaro, i když je poněkud opožděné letošní předlouhou zimou. Příroda se ale nenechá oklamat a připravuje se. Řada tažných ptáků dorazila, nebo je za humny. Mezi všemi druhy vyniká velikostí a popularitou čáp bílý (Ciconia ciconia), za kterým se zajedeme podívat na jeho přirozené hnízdiště. Nebude to komín na třeboňské továrně, budou to duby nedaleko Břeclavi.

Tři báječné dny na Šumavě. Chcete se projet s rodinou, současně si zazávodit a také si odpočinout. Připravili jsme pro vás tři tipy na páteční odpoledne, sobotu i neděli. Tři trasy v délce 14, 73 či 101 a 40 km čekají, až je zdoláte.

Jak to tedy doopravdy bylo? Mezi cyklistickou veřejností se roky traduje, a snad všichni tomu také věří, že žlutý trikot vedoucího jezdce etapového závodu Tour de France vznikl z popudu jednoho z pořadatelů, francouzského magazínu l´Auto, který byl tištěn na žlutém papíře. Proto tedy ta žlutá barva. Tato informace se objevovala také na stránkách Cykloturistiky. Je ale třeba uvést věc na pravou míru!

Internet představuje nepřebernou studnici informací a inspirace. S vysokorychlostním internetem pronikajícím do našich domovů se stále více uživatelů může neomezeně toulat po síti sítí. Internet je zkrátka fenomén, a tak není divu, že si vydobyl svou rubriku i v časopisu o cykloturistice. V několika následujících číslech bychom vás rádi postupně seznámili se zajímavými a užitečnými internetovými stránkami majícími nějakou souvislost s tím, co může zajímat právě cykloturistu. Nebude to tedy jen seriál o cyklistických stránkách, naopak, podíváme se také na weby s popisem nejrůznějších turistických cílů, zejména historických a kulturních památek, inspiraci budeme hledat i na stránkách věnující se fyzické přípravě a zdraví, ale i mapám, počasí nebo dopravě. Budeme se zabývat především informačními weby, komerci necháme stranou. V prvním dílu seriálu probereme stránky označované jako portály.

Lidé velkých postav určitě zažívají dnes a denně řadu omezení, a přitom jen dostali od svých rodičů genetickou výbavu v podobě velkého vzrůstu nebo se jim jen zbláznila hladina růstového hormonu. Nikdo z “průměrných” si nedokáže představit, na co všechno dlouháni narážejí. Počínaje krátkou postelí a přikrývkou a konče třeba velikostí kola nebo speciálních bot, třeba těch cyklistických.

Irenu a Jiřího Páleníčka nemusím našim čtenářům představovat. Tito manželé se chtěli v Spojených státech setkat s Lucií a Michalem, jak se jim to podařilo a spoustu cyklistických postřehů z této země, najdete v závěru tohoto čísla.

Než se Lucka s Michalem dostali zpět na starý kontinent, trošku se ohřáli v letní Africe. Oproti ostatním kontinentům, zde pobyli pouze dva měsíce, přesto stačili toho spoustu projet a mají mnoho zážitků, o které se s vámi podělí v dalším díle na kole všemi kontinenty.

Menu