VELO: 4/2013

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 20.03.2013 Úvodník: VE ZNAMENÍ KONTRASTŮ

Popis

TIP REDAKCE

KONTRASTY CYKLISTIKY
Bláto a prach, den a noc, vyvézt se a zdolat, nahoru a dolů, pod mraky a nad nimi, syrovost a plynulost, sám a v partě, ve vzduchu a na zemi, voda a písek, bolest a bolest, mráz a vedro… Kontrasty jsou nedílnou součástí života, cyklistiku nevyjímaje. Vybrali jsme jich dvanáct a jeden navíc, abychom ukázali, že není moc sportovních disciplín, které jsou díky kontrastům situací a prostředí ještě pestřejší a zábavnější.

 

 

 

VELO 4/2013 – 164 STRAN ČTENÍ O CYKLISTICE!

 

PĚT EXKLUZIVNÍCH ROZHOVORŮ
Hlavní téma tohoto vydání Vela jsou kontrasty a kontrasty jsou patrné i v některých rozsáhlých rozhovorech s osobnostmi, v jejich přístupu k životu. Jan Kopka je osamělý dobrodruh, Filip Polc sjezdař, Martin Kontra nejvýraznější postava české městské cyklistiky. Přidejme ještě rozhovory s Markem Jordanem, manažerem firmy Fox, a Jarmilou Machačovou, čerstvou mistryní světa, a je jasné, že v obsahu Vela zdaleka nenajdete jen studenou techniku.

♦ JAN KOPKA V ZAJETÍ SEDMNÁCTEK
Dva roky vydržel Honza Kopka bez dobrodružství, bez výzvy v podobě nějakého extrémního závodu. Toto období ukončil ve finském Rovaniemi, hlavním městě Laponska. A tak nějak dle očekávání vítězně. Jenže to zas tak jasné být nemuselo.

 

♦ MARTIN KONTRA
Nejvýraznější postava české městské cyklistiky vypadá ze všeho nejvíc jako rockový hudebník. Na plný úvazek pracuje jako editor týdeníku Respekt, ale vedle toho stojí za projektem Bajkazyl – sítí městských cyklopodniků kombinujících originální dílničky s barem, půjčovnou kol a prostorem pro kulturní akce.


♦ FILIP POLC – MĚSTSKÝ SJEZDAŘ
Třicetiletý Slovák je jediným sjezdařem-Čechoslovákem, který se dokázal prosadit do nejužší světové špičky. V současnosti se specializuje na městské sjezdy, v nichž většinou stane na podiu – a jen málokdy to není stupeň nejvyšší.

 

♦ MARK JORDAN, FOX
Fox je v současnosti u sériových biků jistě nejobsazovanějším výrobcem vidlic. Zajímalo nás, jak se tváří na přibývající průměry kol, dále přišla řeč na souvislosti mezi výrobou pro různá odvětví, na testování produktů, tempo vývoje apod.


♦ JARMILA MACHAČOVÁ, MISTRYNĚ SVĚTA
„Džamila Mačakova is the world champion," kvílí komentátor přímého přenosu na britském Eurosportu, zatímco česká závodnice v detailním záběru jen kroutí sklopenou hlavou, aniž by tušila, že se právě stala mistryní světa v bodovacím závodě na dráze. Ale stala!

 

DLOUHODOBÝ TEST – SROVNÁNÍ PRVNÍ
Letí to, zima sotva skončila a náš dlouhodobý test fullů se téměř přehoupnul do druhé poloviny. Nastal proto čas na vzájemné srovnání jednotlivých biků. Začínáme trojicí určenou pro all mountain – GT Force 2.0, Lapierre Zesty 214 a Trek Remedy 7. V příštím Velu dojde na trailovou skupinu.

 

 

TECHNICKÁ ZAJÍMAVOST – ELEKTROENDURO
Terénní elektrokola jsme testovali loni zhruba ve stejném období roku. Byť tehdy byla zdrojem zábavy, nenašli jsme pro ně pochopení kromě výjimečných případů, jako je využití zdravotně indisponovanými bikery. Jenže musíme zůstat v obraze, a tak jsme protáhli terénem Haibike eQ Xduro FS All Mountain 26" určený nejen zdvihem 140 mm pro ostřejší ježdění.

HISTORIE MTB TECHNIKY – ZADNÍ ODPRUŽENÍ
V předchozím dílu seriálu o historii horského kola jsme se dotkli skutečnosti, že již na konci 19. století byla minimálně na papíře známa podoba předního odpružení téměř v takové podobě, v jaké ho vídáme dnes. A kdo hádá, že v tu samou dobu byla vynalezena i kompletně odpružená kola, hádá správně. Než přišla současnost, vjela však do terénu řada legendárních modelů!

 

 

OTÁZKY A ODPOVĚDI V TESTECH
– Bude se s novinkou Camelbaku měnit tvar rezervoárů na trojúhelníkový pro lepší usazení batohu na zádech? Camelbak Charge 10 LR.
– Jsou MTB tretry za 1290 Kč opravdu schopné odolat terénnímu nasazení? Exustar SM324.
– Jak se předvedly nejdostupnější kotoučovky Magury? Model MT2 v plném nasazení.

 

TESTY, TESTY, TESTY
Double trail bike a hvězdné osazení – Cannondale Trigger Carbon 2 a Specialized Stumpjumper FSR Expert EVO 29
Souboj čtyř tentokrát cílí na zajímavou skupinu MTB hardtailů. Za cenu 40 000-50 000 Kč můžete mít hliník nebo karbon, 26" nebo 29". Co si vyberete? U nás překvapivě zvítězil kov! Testovaná kola: CTM Slayer, Head Trenton II, Merida Big Nine Lite Team Issue
a Trek Elite 8.8
Double II a dostupné hardtaily Author Traction 29 a Canyon Yellowstone AL 6.9,
cena 25 000/28 000 Kč
♦ Double III a pevné závoďáky pro náročné – Bianchi Methanol SX2 9300 a Superior XP979, cenová kategorie 70 000 Kč

 

 

NEOBVYKLÝ TEST: Fox 2013 vs. 2014!
Díky testovacímu jezdci Foxu jsme měli možnost porovnat aktuální vidlici s tou, která se bude prodávat příští sezonu, a vysledovat tak, co od „lišáka" možná můžeme očekávat.

 

OPRAVUJEME S PROFESIONÁLEM – výměna náplně a odvzdušnění kotoučovek
V minulém, premiérovém dílu nového servisního seriálu jsme se s profesionálním mechanikem Danem Boubínem pustili do odhalování příčin škrtajícího kotouče, nyní je na řadě naplnění systému kotoučovky a jeho odvzdušnění.

 

MLASKAJÍCÍ HNUS ANEB KLOUŽE TO, NO A CO?!
S vzývaným jarem přijde nejen teplo, ale také bahno. A právě na jízdu na kluzkém povrchu se zaměřuje další díl Velo školy jízdy. Josef Dressler poradí, jak zvládnout výjezd, sjezd a příčný průjezd strouhou.

 

FOTOSOUTĚŽ
V pátém kole nás nezajímá technika, ale místo. Poznáte ho?

 

KALENDÁŘ ZÁVODŮ A HOBBY AKCÍ 2013
MTB i silnice, vše pěkně přehledně pohromadě, rozděleno dle disciplín a seriálů, na plakátku velikosti A3. To se to bude plánovat!

 

VELO CAMP 2013
Letos se po tříleté pauze vracíme na místo, které jsme již poznali – to proto, že tam bylo skvělé ježdění i zázemí. Tím místem je Sečská přehrada. Podrobnosti a přihlášky zde.

 

TRÉNINK: INTENZITA I OBJEM
Tréninkový seriál pro hobby jezdce radí, jak se připravovat v dubnu, měsíci náročném na skloubení protichůdných požadavků. Začínají závody, je tedy nutné zařadit do tréninku vysokou intenzitu, současně by v něm ale měl zůstat objem, tedy intenzita nízká. Velo trenér ukáže cestu.

 

PO STOPÁCH MARATONŮ
Nezávodní putování po trasách maratonů nás zavedlo na trať akce pojmenované výstižně Přes tři vrchy Vysočiny.

 

BIKERKY, TŘESTE SE, MARIANNE VOSOVÁ MĚNÍ DISCIPLÍNU – A JDE JÍ TO!
Po dominanci Holanďanky v cyklokrosu, na silnici a dráze zůstalo jediné odvětví, kde se zatím ve světovém měřítku neprosadila. Letos se to rozhodla změnit a po první bikové prověrce, jak jinak než vítězné, vyslala soupeřkám vzkaz: Musíte se mnou počítat!

 

PRŮVODCE DOMÁCÍM XC DĚNÍM 2013
Domácí XC scéna je možná malá, ale nesmíme zapomínat, že je to scéna olympijského vítěze a dále velké naděje Ondřeje Cinka či výborného Jana Škarnitzla. Co letos přinese, kdo a kde bude za koho jezdit?

 

ARDENSKÁ VÝZVA ROMANA KREUZIGERA.
Loni je vynechal úplně, předloni stihl jen jednu z nich, ačkoli z toho byla výsledková bomba v jednom z pěti klasických monumentů. Roman Kreuziger se letos opět vrací ke kopcovitým jarním jednorázovkám. Jeho dubnová mise má punc jednoho z vrcholů jeho letošní sezony a nemnoha příležitostí, kdy by měl být dopředu určeným lídrem svého nového týmu Saxo-Tinkoff.

 

MOZAIKA SPORTOVNÍ SCÉNY
♦ Tirreno-Adriatico a Paříž-Nice
♦ Kyperské déjà vu Jana Škarnitzla
♦ Glosa k dopingu – Jsem pro amnestii!
♦ Vítězství a lekce pro Zdenka Štybara

Menu