VE ZNAMENÍ KONTRASTŮ

28.2.2017

Na kontrasty narážíme dnes a denně, a to tím častěji, čím více je vnímáme, jsme schopni je najít, pojmenovat anebo si je ve své mysli sami vykreslit. Někdy tedy hraje roli fantazie, někdy jsou uměle vytvořeny a někdy je přináší život. Mohou nás zaujmout, rozesmát, ale také přivést k hlubším úvahám; někomu vadí, jiného dráždí pozitivně.
Také toto Velo je plné kontrastů. Na začátku stála prostá touha využít nějak povedené fotografie v archivu, které zdánlivě nic nespojuje. Probíral jsem se jimi tam a zpět, abych zjistil, že pojítkem řady z nich je paradoxně protikladnost, rozdílnost situací, jež jsou na snímcích zachyceny, odlišnost prostředí, v nichž se odehrávají.
Když pak byl první návrh obsahu dubnového Vela hotov, všiml jsem si, že oněch kontrastů je v něm vlastně více, jako by se samy infiltrovaly přilákané první příkladem. Stačilo pár témat přesunout, jedno dvě zaměnit a vznikly neobvyklé bloky. Třeba tři velké rozhovory pěkně v řadě za sebou. Honza Kopka je tu se svým vyprávěním o osamění v divočině v kontrastu k Martinu Kontrovi (jeho jméno ostatně snad ani není náhoda…), novináři, muzikantovi a cyklistovi, který propadl městské cyklistice v metropoli, a ten je zase na hony vzdálen životnímu stylu Filipa Polce, úspěšného slovenského sjezdaře. A můžeme pokračovat. Na jedné straně se věnujeme historii odpružení a saháme při tom až do 19. století, na straně druhé jsme mohli otestovat vidlici „z budoucnosti", foxku určenou pro sezonu 2014. Dále je tu třeba naše negativní vnímání terénních elektrokol a navzdory tomu zařazení jednoho z nich do testu.
Není to vše (více popisujeme v obsahu a ještě více si možná najdete sami), ale já nyní nehledám urputně rozpor ve všem a za každou cenu, spíše se snažím připravit vás na to, že obsah tohoto vydání tak nějak nevšedně jiskří.
Snad aby kontrastů nebylo málo a nezůstalo jen u časopisu, také můj konec zimy se také nesl v jejich znamení. Sotva na začátku března přišly první vyšší teploty a slezl sníh, zalezl jsem deset dnů do postele s antibiotiky. Doufám, že váš vstup do probouzející se sezony byl a bude lepší. Přeji vám to!
Rudolf Hronza

Menu