VELO: 4/2008

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

PROJEKT 669 HLÁSÍ POLOČAS. V listopadovém čísle loňského roku byly představeny tři XC celoodpružené modely s přesahem od sportovního pojetí jízdy k toulání se krajinou jen tak, pro zábavu. Ovšem to je jen začátek – k dlouhodobému porovnání jsme vyzvali tři podobná, přesto však od základu odlišná kola. Své by měla ukázat dlouhodobá prověrka parametrů 26″, 29″ a kombinace 29/26″. Náznaky v poločase však jsou až příliš jasné!

BMX na cestě k olympijské premiéře: MALÁ KOLA, VELKÉ AMBICE. Jako jediná z cyklistických disciplin může přilákat ke kolu už pětileté děti. Je rozkročená na pomezí ideální cyklistické přípravky a dokonalé show pro masy. Ač na první pohled nenabízí jen dřinu a zase dřinu, ale především zábavu, je to především zcela seriózní sport. Mnoho z nás důvěrně zná stroj, který se v osmdesátých letech proměnil v symbol cyklistiky pro zábavu a pro generaci dnešních třicátníků se stal legendou. Kdysi možná motokros pro chudé, počínaje letošním srpnem, definitivně dokonce olympijský sport. BMX Racing. Zahajujeme představení relativně nového cyklistického odvětví v redakčním miniseriálu.

TATARKOVIČ & TRNKA, FOTO SESSION MAROKO 2007: Devět dní v Africe! „Tak jako asi každý z nás jsme toho měli s Robynem Trnkou s rostoucím pořadovým číslem měsíců až až, a tak jsme přemýšleli, jak si ten uplynulý rok trochu vykompenzovat. Sem tam jsme utrousili nějakou tu poznámku či nápad, ale většinou to bylo všechno moc obecné a neurčité. Někdy začátkem listopadu však padla myšlenka na trip do Maroka – exotika, dobrodružství, ježdění a focení, vše pěkně v jednom. Spád věcí příštích byl velice rychlý.” Takto začíná poutavé čtení od Kamila Tatarkoviče i prohlížení fotografií Robyna Trnky o jejich návštěvě Maroka.

ZAJÍMAVÉ NÁPADY ZE SLOVENSKA. Dva slovenští nejen cyklisté propadli kolu více než my ostatní – nejenže na něm rádi jezdí, ale také si rádi staví vlastní rámy, vidlice i komponenty.maximum pak v dubnovém Velu.

ACH, TA ZÁDA! Koho by někdy záda nezabolela! Proč je tomu tak a co s tím můžeme dělat, o tom mluví lékařská poradna Vela s podtitulem Cyklistova slabá místa v péči lékaře.

ROZHOVOR MARKÉTA NAVRÁTILOVÁ – světoznámá fotografka tak, jak ji neznáte. Mluví nejen o Tour de France, ale především o sobě samé.

STRAŠÁK, NEBO LÁKADLO? Cyklista, který si chce užít nenáročnou sportovní jízdu, pobírá plat blízký českému průměru a dokáže si odepřít poslední technologické výstřelky, nejčastěji sahá po biku v ceně do 20 000 korun. Jde ostatně o nejprodávanější kategorii kol v ČR, o bikový mainstream. Co může přinést investice do podobného kola? Přináší snad relativní dostupnost kompromisy takové míry, že je dobré ji tisíckrát a jednou zvážit, než vybereme peníze z účtu?

MATERIÁLOVÝ NÁŘEZ. Nejen hliník a karbon jako dva v současnosti nejpoužívanější materiály, ale také titan, magnezium, scandium a ocel jsme sezvali do jednoho článku, který vás nejprve obecně provede tím, jak a proč se jednotlivé materiály začínaly a přestávaly používat či jaká je současná situace rozložení sil, aby následně promluvili námi oslovení konstruktéři světových značek o výhodách i nevýhodách a možnostech jednotlivých materiálů. Jak vidí karbon a spol. zástupci GT, Trek, Bontrager, Specialized, Niner Bikes, Litespeed a dalších?

JAKÝ JSI CYKLISTA? Odborný psychologický kvíz vás dokonale odhalí. Zareagujte na 32 výroků podle prvního pocitu a uvidíte.

CESTY K BIKEROVĚ SPOKOJENOSTI. Za oceánem se schyluje k zásadním změnám podoby cyklistiky v terénu, říkají jedni. Druzí chlácholivě oponují, že nová iniciativa asociace IMBA – bikerská střediska Ride Centers – takovým přelomem ve vývoji nejsou. Český i moravský biker v porovnání s tím zdánlivě poklidně hybernuje. Zdání však klame: tuzemská iniciativa ČeMBA nespí a již po necelém roce vykazuje podivuhodně bohatou paletu činnosti. Jak ovlivní její kroky životy letců na tlustých gumách? A – abychom stále jen nepokukovali za Velkou louži – je odkud čerpat inspiraci i v Evropě? Podnikli jsme velmi zajímavou sondu do Norska.

Jako TRENÉR BEZ TVÁŘE se jeví INTERNETOVÝ TRÉNINK. Co všechno nabízí, jaké jsou jeho přednosti a jaké nedostatky?

KULHAVÝ, NEBO SPĚŠNÝ – aneb Komu zůstane Černý Petr? Dnes se mohli již uvolnění, bez jarních nervů připravovat a těšit se na konec srpna, aby psychicky neopotřebovaní prodali v létě na olympiádě vše, co v nich je. Jenomže tenhle scénář, podle něhož měli mít jistotu olympijské účasti oba naši špičkoví bikeři Milan Spěšný a Jaroslav Kulhavý, zkrachoval ve chvíli, kdy mezinárodní cyklistická unie zveřejnila definitivní podobu žebříčku národů. Do Pekingu tak vyšleme pouze po jednom zástupci i zástupkyni českého cross-country.

ASO vs. UCI: Kdo střílí větší ráží? Před rokem jen dočasně utlumený spor mezi pořadatelskou skupinou Amaury Sport Organisation a Mezinárodní cyklistickou unií se nyní odhalil v plné nahotě. Došlo na přímý střet zbraní, z něhož sice mohl vzejít jen pofidérní vítěz, zato jistým poraženým je sám cyklistický sport s dalekosáhlým přesahem mimo profesionální silniční scénu. Zajímají ale ve válce soupeřící strany nějaké další důsledky prosazování mocenských ambicí než jen samotné vítězství na bitevním poli? Těžko.

VELO TRENÉR LIBOR MATĚJKA: další pokračování tréninkového seriálu a v něm rady zaměřené na silovou a rychlostní vytrvalost.

DISKOMECHANIKA: kotoučové brzdy TEKTRO v rukou domácího mechanika.

SHIMANO 2009! Podrobné informace o novinkách a jejich velké fotografie. Za všechny zmiňme sadu Deore LX, která pro sezonu 2009 říká sbohem horským kolům a uvolňuje místo svému náhradníkovi.

TESTY KOL

  • PEVNÝ MAINSTREAM MTB hardtaily v ceně 15 000-20 000 Kč, AUTHOR Traction, DEMA Deor, GALAXY Meteor, LEADER FOX Maxx, MARIN Eldridge Grade, ROCK MACHINE El Nino a SUPERIOR XC840.
  • SILNICE: TOP HLINÍK VYZÝVÁ KARBON silniční kola vyšší třídy a překvapivě zcela vyrovnaný souboj dvou nejčastějších materiálů dneška! Na straně karbonu MERIDA Scultura Evo FLX 909 a TRIEXPERT Cobra IRC, za hliník kopou ORBEA Arin TDE a SPYDER Neon.
  • MALÉ, SKLADNÉ, NEDOCENITELNÉ přední a zadní blatníky na horské kolo, cenové rozpětí roztažené doširoka (200-1000 Kč za pár) a celkem osm zastoupených značek
  • JAK SE KRÁJÍ TMA čtyři výkonné světlomety pro noční ježdění v rubrice Na kost: SIGMA Mirage X-Pro, BLACKBURN System X8SL, CATEYE Double Shot a MARWI Nightpro Extreme.
  • VELO STARS 2008 představuje GT Sanction 1.0

NA CESTÁCH

  • PŘEJEZDY POHOŘÍ: napříč Benešovskou pahorkatinou a ještě kousek dál
  • BIKOVÝ REVÍR: krajem Sokolovska
Menu