VELO: 1/2008

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

DOBRÁ, NEBO ŠPATNÁ SEZONA? Máte pocit, že uplynulá sezona se vám opravdu vydařila? Jste s ní spokojeni? Myslíte si, že jste, řečeno obchodní řečí, skončili nad čarou, v kladných číslech? Zajímá vás, jaká opravdu byla vaše letošní sezona? Pojďte to zjistit s námi – připravili jsme pro vás kvíz, v něm spoustu událostí, které vás mohly, ale také nemusely potkat, ohodnocených kladnými i zápornými body. Jaký bude finální zisk?

ZÁKLADY CYKLISTICKÉ FYZIKY. Na základní prvky techniky jízdy na kole buď každý z nás postupně přišel sám metodou pokusů a omylů a nebo byl zaučen zkušenějším kolegou. Možná jste se taky ptali sami sebe, proč se ve výjezdu posouvat více nad přední kolo, proč se zbytečně snažit najít správnou pozici tak, abych se neposunul příliš a neprotáčelo se mi zadní kolo. Copak to opravdu nejde jinak, jednodušeji? Bohužel ne. Za vším stojí fyzika a její zákonitosti, které neobelstíte. Po přečtení řádků v článku v lednovém Velu už se více nebudete ptát, zda to jde z kopce dolů jinak než se zadkem nad zadním kolem!

MINUTA K MINUTĚ. V zimních měsících je trénink zaměřen na udržení standardu a na rozvoj především vytrvalostních parametrů. Nezávodíme, nepotřebujeme formu, takže zbývá více prostoru na rozvoj vytrvalosti. Je ale bohužel těžké v zimních měsících najít aktivity, které podpoří právě rozvoj tohoto parametru, a přitom tréninková jednotka, která by se na tom měla podílet, má trvat zhruba tři hodiny (úplné minimum jsou dvě). Tak to jsme zvědaví, co nám tady ten Matějka poradí!

ROZHOVOR – hudební publicista Jiří Černý – KOLO JE SVOBODA
Je to už pár let, co jsem poprvé zaznamenal pro mě bezmála šokující informaci, že uznávaný hudební kritik Jiří Černý začínal v novinách jako cyklistický redaktor. K prvnímu kontaktu došlo už dříve, nicméně dlouho plánovaný rozhovor vznikl až nyní, když už jsme si předtím stačili do telefonu vyměnit názory na dění někdejšího Závodu míru, současné Tour de France i na problematiku dopingu. Člověk formátu Jiřího Černého mě bytostně zajímal vždycky. Jako osobnost jasných postojů, jako úžasný vypravěč vládnoucí brilantním projevem s úctou k mateřštině. Především však svou pokorou, která z každého jím vyřčeného i napsaného slova čiší. A můj zájem ještě vzrostl, když jsem zjistil, že – pane Černý neurazte se – je vlastně kolega, cyklistický novinář fascinovaný tak jako já fenoménem Tour de France. A hlavně – je jedním z nás. Prostě cyklista. (autor článku Kamil Hofman)

SRAM RED – AKČNÍ PREMIÉRA! Na tu chvíli jsme čekali docela dlouho, překvapivě: Sram Red byl nejprve za velkých tajemností a poté s obrovskou pompou představen veřejnosti, aby pak kola, vystavovaná na podzimních veletrzích, byla oděna jen v plastové makety této novinky. Před brněnskou výstavou Sportlife však byla na stánek Authoru expresně doručena jedna „červená" sada. Kolo hned poté putovalo do redakce k jízdním zkouškám. Jak dopadly? Čtěte v lednovém Velu.

VELO ROK 2007. Nikoliv jako oslava úspěchů Vela v roce 2007, ale jako drobná zastavení u okamžiků, které pro časopis, stejně náš jako váš, mnoho znamenaly a jež jej případně obohatily či jej mohou posunout dál, blíže vaší i následně naší spokojenosti – přesně to je článek Velo rok 2007.

VELO STARS 2008 – START! Specialized Tarmac měl vpravdě život téměř jepičí. Sotva si užil vychvalování pracovníků marketingu i jezdců, kteří ho dychtivě zakoupili, už je tu nový vládce silniční sestavy této americké firmy – přepracovaný Tarmac SL 2. Nese tolik zajímavých prvků a provází ho tak nadšená hodnocení po prvních praktických zkušenostech, že v elitní devítičlenné letce Velo stars 2008 prostě nemohl chybět.

MINITEST prověřil zimní rukavice Pearl Izumi Cyclone, MTB sedlo Fi´zi:k Gobi XM, kotoučovky Hayes Stroker, vyhřívané vložky do bot Sidi Heating Sole a odpruženou vidlici pro 29" biky RST M29 Air.

ČEMBA NA VÝZVĚDECH V USA – zajímá vás, jak to chodí v americké mountainbikové asociaci IMBA? Zajímavou reportáž odtud přivezl zástupce české asociace ČeMBA Tomáš Kvasnička, který zde byl na zkušené.

OCHLAZUJME SE A TUŽME SE. Teplé kabáty, silné rukavice a kulichy putující ze skříní dávají tušit, že zima nemilosrdně udeřila v plné síle. Sdělovací prostředky informují o respiračních potížích či chřipkových epidemiích a lékařské ordinace praskají ve švech. I když toto období dokáže důkladně prověřit imunitu lidského organizmu vůči chorobám z nachlazení, je také možné místo vyčkávání přejít do protiútoku, a to pomocí otužování. Zimních vyjížděk pak netřeba se bát!

SERVIS KOTOUČOVÝCH BRZD – NOVÝ SERIÁL! Po Domácí dílně, servisu vidlic či Vyšší škole mechanika jsme pro vás připravili další sérii plnou rad a tipů pro domácí servis kol. V jejím prvním díle potěšíme majitele brzd Hayes, hned v dalším přijde řada na Shimano atd.

VYJDI Z DOMU, NAZUJ A SKOL! Zima je tu – někteří z vás horské kolo či silničku vymění za prkýnka různých tvarů a rozměrů, pro mnohé se stanou další sportovní aktivitou, bez níž by si zimu nedokázali představit. Máte rádi pohyb na sněhu, nevyhledáváte perfektně upravenou stopu a raději se touláte volným terénem, nejlépe hned za domem? S chutí si hodíte batoh na záda, obujete běžky a jezdíte například po zasněžené Šumavě, kde jste se v létě proháněli na biku? Pak čtěte dále, máme pro vás zajímavé tipy, jak být dobře vybaven a připraven.

POSLEDNÍ ZVONĚNÍ. Tak nám T-Mobile přece jen odchází. Ačkoli vedení koncernu Deutsche Telekom půldruhého roku trpělivě snášelo excesy jím sponzorované stáje a jedno dopingové odhalení za druhým, nakonec tlaku, především německých médií, neodolalo.

TATARÁKA? MYSLÍTE TO VÁŽNĚ?! Druhý díl rubriky týkající se výživy sportovců věnujeme hovězímu masu! Opravdu! Proč? To se dozvíte právě v lednovém vydání.

rozhovor s VLADIMÍREM HOLEČKEM, jedním ze čtyř nejvýše postavených mužů světové cyklistiky: VYJEDNÁVAČEM NA VÁLEČNÉ FRONTĚ. Část velice zajímavého rozhovoru najdete ve třetí ukázce z aktuálního čísla.

VYHRAJTE STARTOVNÉ ZA 30 000 KČ! Craft Bike Trans Germany se blíží a vy, pokud máte zájem se tohoto etapového MTB podniku dvojic zúčastnit, neváhejte – máme pro vás jedinečnou šanci. Více informací o ní najdete v lednovém Velu a také ZDE v ukázce z aktuálního čísla.

TEST MTB HT 25 000 – 30 000 Kč aneb velezajímavá pětičlenná skupina horských kol. V hlavních rolích: Author Vision, Giant XTC 2, GT Avalanche Expert, Merida Matts TFS 800-D a Superior XP 920.

SOUBOJ ČTYŘ A V NĚM ČTYŘI STUPNĚ ČESKÉHO KARBONU! Karbon, magické zaklínadlo současné cyklistiky. Černý materiál přes všechny prognózy proniká cenově stále níže. Jaké jsou rozdíly v jeho různých kvalitativních stupních, jak se k němu staví čeští výrobci? Na otázky vám odpoví test čtyř různých biků, kdy rám nejkvalitnějšího je sám o sobě dražší než celé nejlevnější kolo v testu. Najdete v něm Leader Fox Carbtec, Galaxy Sirius, Rock Machine Team 50 a Pell´s X6.

Lednová rubrika NA KOST přináší duel dvou biků ostřejšího ražení – pro XC až enduro jízdu určených Mongoose Teocali Elite a Cove Hustler XC.

DLOUHODOBÝ TEST XC PLÁŠŤŮ ŠÍŘE 2,2-2,4". Není to ale jen test – jsou to i poznatky o tom, co vše může širší plášť nadšenému bikerovi nabídnout. Vězte, že toho není málo! V testu na vás čekají Hutchinson Piranha MRC Medium, Continental Mountain King, Bontrager Jones ACX TLR, Ritchey Z-Max, Maxxis Ignitor, Michelin All Mountain Expert, Syncros Point ´N Chute 1 Hardcore a Schwalbe Noby Nic.

VERSUS přináší test nášlapných MTB pedálů (Crank Brothers Candy SL a Time Atac XS Carbon), funkčního prádla do druhé vrstvy (Moira Trio a Sensor Multistretch) a v lady sekci pak zimních bund (Campagnolo Thermo TXN Jacket a Northwave Campus).

Menu