VELO: 10/2005

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 21.09.2005 Úvodník: Věčné pochybnosti novináře Ukázky z časopisu:

Popis

Říjnové Velo je připraveno uspokojit především ty čtenáře, které zajímá technika a technické novinky. Mimo jiné proto, že na přelomu srpna a září proběhl světový veletrh Eurobike v Německu, nejvýznamnější světová prezentace produktů pro příští sezonu. Jako každoročně i letos přinášíme ucelený přehled odpružených vidlic dostupných na českém trhu a přidáváme mnoho dalšího.

DVEŘE PŘÍŠTÍHO OTEVŘENY! Každoroční sestěhování kolařské branže do výstavních hal u města Friedrichshafen u Bodamského jezera ukáže podobu cyklistiky pro příštích 365 dní v jednom celku – jaké barvy budou in, které pneumatiky pro tento rok dominují, na čem se výrobci shodli a kde se naopak rozcházejí. Výběr toho nejzajímavějšího přináší i stránky nového Vela!

PŘEHLED ODPRUŽENÝCH VIDLIC 2006 najdete jako každý rok již v říjnovém Velu! Příští rok si na českém trhu budeme moci vybírat ze 160 modelů, informace o všech přináší náš úplný přehled. Ovšem nejen to, kvantu technických informací předchází úvodní článek, který vás jak obecně provede všemi trendy a novinkami na tomto poli, tak i podrobně seznámí s novinkami a inovacemi u každého z výrobců. Jako bonus lze chápat téma rubriky Pavučina – najdete zde adresy internetových stránek předních výrobců odpružení s manuály, tipy a radami.

FYZIK(A) NA KOLE. Všechen pohyb, jízdu na kole nevyjímaje, se řídí fyzikálními zákony, proto můžeme právě díky fyzice najít relativně snadno odpovědi na mnoho často kladených otázek souvisejících s hmotností kola, jezdce či komponentů, aerodynamikou a spoustou dalších faktorů. Právě tento velmi zajímavý článek najdete v ukázce z tohoto čísla.

OZUBENÝ SVĚT. Téma po sezoně jistě více než zajímavé je zaměřeno na kazety a převodníky. Předkládáme vám nejen přehledy těchto komponentů dostupných na českém trhu, doplňujeme je však i zajímavými tipy a radami.

ZARUČENĚ ČERSTVÉ ZBOŽÍ přináší nejen test pevných MTB kol, však také již jde o pětici z modelové řady roku 2006! Těšit se můžete na stroje v zajímavé cenové hladině okolo 30 000 Kč, konkrétně to jsou Author, Giant, Kona, Superior a Trek.

Také vás oslovují ITALSKÁ SILNIČNÍ KOLA? Pak vás jistě bude zajímat test dvou relativně cenově dostupných modelů jmen z nejzvučnějších – De Rosa a Colnago.

KOUZELNÉ PODRÁŽKY. O tom, že jeden ze zásadních vlivů na vedení kola se po právu připisuje pneumatikám, se nebudeme jistě dohadovat, natož se sázet. Kromě toho, že se změnil náhled na šířku pneumatiky a obecně se používají baculatější parametry, je dnes zřetelným fenoménem také variabilita tvrdosti pryžových směsí. Jako leccos předtím se i experimentování s tvrdostí vzorku objevilo v premiéře na sjezdových tratích, aby dnes bylo stejně doma i v cross-country. Co tu může třeba i víkendovému jezdci nabídnout? Možnosti naznačí rubrika Na kost.

NEJSEM BLÁZEN! Jméno Josef Zimovčák je po letošní Tour de France známé nejen cyklistickým fandům, ale i mnoha kolu tolik nezasvěceným stejně jako sousedům a lidem z blízkého okolí jeho domova jakýsi podivín prohánějící se denně na vysokém kole. “Kdybyste náš dům nemohl najít, ptejte se po tom člověku na vysokém kole, to bude každý hned vědět!” Naše povídání v útulném bytě ve Veselí nad Moravou se zcela logicky odvíjelo právě od pozoruhodného výkonu, který tento Moravák předvedl.

Trochu důvtipu a zkušeností s nejmodernější cyklistickou technikou vyžaduje to, aby člověk pochopil, co má americký lékař Roger Minkow společného s iniciály BG. “BG” je jeho dítě, vlastní dítě! Křestním jménem Body, příjmením Geometry. Narozeno s laskavým přispěním porodníka jménem Mike Sinyard v renomované kalifornské porodnici Specialized. S “DOKTOREM SPECIALIZED” jsme se na konci prázdnin sešli při jeho návštěvě Prahy, abychom vám mohli nabídnout exkluzivní rozhovor na zajímavé téma.

JÍZDA DO JINÉ DIMENZE. Francouzský Time zvolil název své značky velmi sebevědomě. A úplně stejně si počínal u označení druhého nejvyššího modelu VX Edge Module. Uznejte sami, pojmenovat značku Čas a model Ostří, to v disciplíně, v níž se hraje právě o čas a bojuje s aerodynamikou, nelze hodnotit jinak. Po několikadenním testovacím dostaveníčku však musíme uznat, že Francouzi nijak nepřeháněli. Naopak, přidáváme ještě jeden poznatek – jízdní vlastnosti Time byly natolik specifické a silné, že nás přenesly do zcela jiné dimenze.

SPŘÍZNĚNÍ VOLBOU. Prolistujte si váš domácí archiv časopisů za poslední rok, dva a ze stránek na vás plnou palbou vyskočí pojmy označující jednotlivé kategorie jízdy v terénu. Ačkoliv mohou mít leccos společného s všudypřítomnou touhou škatulkovat a tím se orientovat ve stále méně přehledném světě kolem nás, na druhou stranu se jimi výrobci snaží definovat, a tak správně přiřadit, konkrétní produkt tomu kterému jezdci. Čeho je ale moc, toho je příliš, a tak je zavádění nových pojmů leckdy spíše kontraproduktivní.

TESTOVANÉ TRIO U POSLEDNÍHO SOUDU. Konec sezony je časem bilancování a ohlédnutí. Naše subjektivní posouzení, kde nastala případná chyba v přípravě, je jedna věc, objektivní rozřešení však dostaneme pouze na základě výsledků průběžných funkčních testů. A právě ty jsme v pravidelných intervalech absolvovali ve specializované laboratoři spolu s trojicí vytipovaných zástupců konkrétních skupin – hobby jezdcem s nadváhou, amatérským závodníkem a začínajícím juniorem.

PUTUJTE S NÁMI – tentokrát povodím řeky Cidliny a revírem vedoucím Rokycanskem.

VEČÍREK STARÝCH PÁNŮ. Že je bikemaraton coby čistě vytrvalostní odvětví doménou starších závodníků, se všeobecně ví, nicméně medailisté letošního světového šampionátu reprezentují bezpochyby starou gardu se vším všudy. Triu na stupních vítězů jsme napočítali dohromady sto dva let a to už představuje kupu zkušeností na rozdávání.

MS MTB LIVIGNO, ITÁLIE – ZÁZRAČNÁ LÉČBA. Nikdo z lidí angažovaných v našem domácím MTB nepotřebuje výzvu k odložení růžových brýlí, aby dokázal přiznat poměry v domácím MTB pelotonu. Není žádný důvod k výskání, ovšem na přelomu srpna a září vždy naštěstí přijde zázračná léčebná kúra, která dá zapomenout na všechny rány a choroby v malém českém světě tlustých plášťů. Potřetí za sebou přiváží naše výprava z mistrovství světa horských kol titul, v italském vysokohorském středisku Livigno se o to přičinila ta, která si to zřejmě zaslouží nejvíc – Tereza Huříková. Ostatně, Itálie je pro ni zemí zaslíbenou, loni na podzim si dojela pro zlato v silniční časovce juniorek ve Veroně-Bardolinu, letos o něco severněji v terénu mezi stejně mladými dívkami. To je nevídaná kombinace na úrovni duhových trikotů. Díky Tereze zase můžeme na rok zapomenout na bikové neduhy a bolavá místa.

Menu