Cykloturistika č. 5/2020

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Velká letní soutěž

Český kresbotest

Možný cíl vašeho výletu

Vyhrajte 23 cen v hodnotě 20 539 Kč od partnerů Kilpi, Specialized, Nutrend, Cyklo klubu Znojmo a vydavatelství V-Press.

 

Stalo se téměř už tradicí, že v pátém čísle časopisu pro vás připravujeme letní sou- těž. Nemůže tomu být jinak ani tentokrát. Zvláště, když Cykloturistika letos oslavila svoje 25. narozeniny. Autorem titulní strany z narozeninového čísla je náš dvorní kreslíř Ivan Křemeček. Protože Ivan je spjat s časopisem od jeho dřevních dob a ve své rubrice Toulky s kreslířem popisuje, mapuje a hlavně maluje poměrně zapadlé kouty naší vlasti, zvolili jsme pro letošní soutěž poznávání turisticky zajímavých a zároveň trošku opomenutých míst, které vyšly z jeho štětce. Přeci jen jsou zpodobněny ze zajímavých úhlů a často jsou trochu odlišné od fotografie. Všechny kresby vyšly v průběhu let v Cykloturistice. Vodítkem pro vás mohou být malé nápovědy v podobě doplňujících obrázků. Všem obrázkům je společná otázka: Jaká místa jsou nakreslena na obrázku?


 

kolem vlasti

Ježíškovo království v kraji permoníků

text a foto Vladimír Pustina

Nejvýš položené město ve střední Evropě dostalo prý jméno podle výroku saského kurfiřta Jana Bedřicha, který v polovině šestnáctého století pronesl ke zdejším horníkům: „Tento ušlechtilý kov je váš chléb, to je dar boží“. Řeč byla o stříbře, které se tu hojně nacházelo spolu s cínem v náplavách potoků. Obec získala městská privilegia už v roce 1546, ale protože tenkrát se na nekonečných horských pláních s vyměřováním hranic moc nezatěžovali, byla ještě dalších deset let předmětem věčných svárů mezi Čechami a Saskem, než handrkování vyřešila Schneeberská dohoda, která Boží Dar definitivně usadila na naši stranu hranice.

 

 

Správný výběr brýlí

Jde o zrak

 

text Rudolf Hronza a Martin Raufer

foto R2 a archiv

 

Cyklistické brýle nejsou ničím tradičním a samozřejmým. Do světa profesionální cyklistiky je přinesli američtí závodníci sponzorovaní značkou Oakley až někdy na konci devadesátých let minulého století. 30 let? Na starších záběrech cyklistu se slunečními brýlemi najdete zcela výjimečně. Přesto dnes někdo není ochoten bez brýlí na kole vyrazit. Proč? Co se změnilo? Vždyť i prachu je na cestách výrazně méně než v minulosti.

 

Celý měsíc v městském provozu

Šedá myška překvapí

text Petr Štěpánek

foto Lubomír Severin

 

Dominance globálního marketingu stále trvá. Francouzský Decathlon pojmenoval svůj nejdostupnější model podle kalifornského města Riverside, kde se střídá jaro s létem a skoro tam neprší. Trekingové modely Riverside začínají na pěti tisících korunách, nám se dostal do ruky top model 920 za osmnáct tisíc korun. A užijete si za ně opravdu hodně.

 

 

pohledem fyzioterapeutky

Dlouhý, široký a krátkozraký

text a foto Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

 

V srpnovém čísle se vrátíme na skok zpátky do břicha a čeká nás dlouhá a klikatá cesta naším střevem. Pro tento díl našeho seriálu jsem vybrala téma střeva proto, že spousta obtíží, a to nejen s pohybovým aparátem, pramení právě z této oblasti, a tak zlepšením mikrobiálního prostředí ve střevě můžeme zlepšit celkový stav organismu. Již jsme si řekli něco ke vztahům střeva a bolestí beder či kyčlí, dnes se podíváme více do detailu na vnitřní prostředí našeho trávicího traktu.

 

 

 

pozvěte nás na výlet                                    Palkovice, Podbeskydská pahorkatina

Po stopách medvědice

text a foto Jakub Kasl

 

Domlouvat si v polovině února cyklistickou vyjížďku do rubriky „Pozvěte nás na výlet“ není úplně ideální termín. I přesto, že letošní zima byla více než mírná a lyžařské areály v Čechách i na Moravě balancovaly na hraně provozuschopnosti, převážná většina lidí měla svého dvoukolého oře pěkně ustájeného. Že by někdo napsal a vyzval mě právě teď k projížďce, bylo opravdu málo pravděpodobné. Jenže při pohledu do kalendáře bylo jasné, že článek jsem musel připravit právě teď, abych mohl mít v jarních měsících čisté svědomí. Chtělo to najít nějakého „cvoka“. Jeden mě napadal, a tak jsem vzal do ruky telefon, abych se tentokrát pozval na výlet tak trochu sám.

 

rozhovor

Na lehko – je lehko

připravil Jakub Kasl

foto Jakub Larysz a Dagmar Laryszová

 

V našich rozhovorech jsme představili nejeden cestovatelský pár. Jakub s Daškou se přece jen trochu vymykají. Nejenže se přes půl planety vydali takzvaně „na lehko“, když kola oděli jen bikepackingovými brašnami, zároveň nevyrazili do světa, ale v podstatě domů. Cestou z Wanaky na Novém Zélandu do Palkovic nedaleko Beskyd stihli posbírat spoustu zážitků, inspirovat sebe i ostatní a natočit zajímavý film. Nechme se též inspirovat rozhovorem s bikepacking nomads.

 

Tour de France 2020

Žlutý závod bez slunečnic

text Filip Grim

foto Cor Vos

 

Říká, že současně pracuje na třech ročnících svého závodu. A že jakmile skončí ten aktuální, rozjíždějí se hned jednání o tom následujícím. Asi si proto umíte představit, jak se Christian Prudhomme, ředitel Tour de France, musel cítit, když mu koronavirus jeho svátost v tradičním termínu „ukradl“. Jenomže boj o žlutý dres letos ale přeci bude. Jen jiný, bezprecedentní, bez červencových slunečnic.

 

 

zahraniční cyklotrasa                                                                                               

S kreditkou na Tour de France

text Petr Zikmund a Tomáš Hrubý

foto autoři a uvedené zdroje

„Víš, co mě napadlo? Pojedeme na Tour!“ Pár piv, několik siláckých návrhů během silvestrovského večera a naivní představy zformovaly hrubé obrysy unikátního velevýletu, který se ostře vyhranil proti konzumní autoturistice. Žádná cestovka, autobusy, karavany a motory. Žádné vaky, spacáky, krosny, stany a dopředu zamluvená ubytování. Jen kreditka a pár opravdu nejnutnějších drobností. Po čtyři léta, ale pokaždé v jiném obsazení, jsme absolvovali trasy z České republiky do Francie přes Rakousko, Německo, Itálii, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

 

Na kole i s kolem (nejen po Alpách)

Česko, Rakousko a Itálie – Šumava, Korutany, Jižní Tyrolsko

 

„Báječné jsou v životě věci, které děláte, a ne věci, které vlastníte!“

Reinhold Messner, horolezec

Díl první

Od Šumavy k okurkové části Knedlíkových hor

do rodiště nejslavnějšího horolezce

Tam všude se vydala Alena Zárybnická společně s dalšími třemi děvčaty. Počasí sehrálo v jejich oběvování Alp opět svoji významnou roli. Vítr je zavál k Juránkově chatě z Bavorska, k největšímu jezeru v Korutanech, Millstätter See, a také do Ladinských údolí v Dolomitech.

 

 

ženy a bicykly v zrcadle času

Chtěla pouze napodobit své bratry

(Elsa Jacobsová)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

Ženy se dočkaly oficiálního světového šampionátu, pořádaného pod patronací UCI, teprve v roce 1958 na francouzské půdě – silničářky v Remeši (Reims) a dráhové cyklistky v Paříži. Už jsme se zmínili v minulém čísle, že první mistryní světa v silničním závodě se stala 25letá Elsa Jacobsová. Narodila se v roce 1933 v lucemburském Pfaffenthalu a vyrůstala spolu se čtyřmi bratry, kteří všichni byli horlivými cyklisty a jméno Jacobs v lucemburské závodní cyklistice něco znamenalo. Takže není divu, že když dospívala, chtěla své bratry napodobit.

 

Menu