Šlápnutí do pedálů je jako výstřel na barikádě

6.8.2020

Nemohu se tomu vyhnout ani nyní, omlouvám se. Je doba koronavirová a mně na ní hodně vadí jedna věc. Pořád se jen řeší nějaké vnější aspekty – roušky, karanténa, dezinfekce, vakcinace, ale o těch vnitřních, lidských stránkách problému, o těch jsem neslyšel. Divíme se, kolik nás stál letecký import roušek z Číny, a hořekujeme nad gigantickým nárůstem deficitu státního rozpočtu ve stovkách miliard, ale že můžeme každý dělat něco velmi účinného a úplně zdarma, to neřeší nikdo, o tom se nemluví. Nechápu to.

Zdá se, že druhá vlna nepřijde, že není třeba se jí obávat, protože ta první úplně neodezněla a že tu covid bude s námi pořád, musíme se jen naučit s ním žít. Budeme žít v izolaci, vyhýbat se lidem, nakládat se do dezinfekce jako rychlokvašky do láku, impregnovat se rozličnými vakcinami, které nepochybně přijdou? To je život, který nás čeká? Připomeňme, že se jedná „jen“ o chřipku, která nejvíc postihuje dýchací cesty. Pro oslabené, staré a nemocné může mít fatální průběh, navíc má dvě formy, jednu z nich agresivnější, ta nás naštěstí hodně minula. Silní, zdraví a odolní jedinci často ani nevědí, že nemoc prodělali, což jistě platí i do budoucna.

A jsem u toho, co postrádám: propagaci zdravého životního stylu, pohybu na zdravém vzduchu, sportu (a to vůbec nemluvím o nějaké státní podpoře). Mluvím o věcech vnitřních, niterných obrazně řečeno i myšleno zcela věcně a konkrétně. Mluvím o svém metabolismu, o svém nitru, o svých vlastních plicních sklípcích. Chci být zdravý, silný a odolný, chcí mít co nejlepší imunitu. Kde jsou články o otužování, o potřebě pohybu, o tom, že aerobní pohyb náročný na dech posiluje dýchací systém a vede k lepší imunitě? Kolik bylo investováno do prevence a podpory imunity populace?

Já vím, že „kolo“ vyšlo z karantény hodně dobře, do „kola“ se zblánila spousta lidí, objevili jeho kouzlo. Cyklostezky jsou přeplněné, cykloprodejny vyprodané. Ale pramálo se mluví o tom, že prohloubit dech na čerstvém vzduchu, dostat se do kondice takzvaně aerobním pohybem – pohybem za přístupu vzduchu/kyslíku – je zdravé, že zvyšováním naší kondice, vystoupením z komfortu sterilního prostředí, zhubnutím, posílením dechu a v neposlední řadě, že pozitivní psychikou roste naše imunita a jsme mnohem odolnější proti jakékoliv nákaze. Neslyšel jsem nikde doporučení, abychom v boji s koronavirem více jezdili na kole, neslyšel jsem, že by stát nějakým způsobem podpořil cyklistiku z rozpočtu pro boj s koronavirem. Myslím, že to je velká chyba. To jsem chtěl říci.

Užijte si své výlety, jízdy a dovolené a ještě víc než kdy jindy buďte hrdí na to, že jste cyklisté. Vždyť každým svým šlápnutím do pedálů aktivně bojujete s koronavirem. Není to ani trochu nadnesené.

Hodně zdraví a radosti

Martin Raufer

 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu