Cykloturistika č. 2

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 04.04.2019 Ukázky z časopisu:

Popis

Na kole i s kolem (nejen po Alpách)

Švýcarsko – Graubünden, údolí řeky Landwasser

Davos

Klimatické lázně pod kouzelnými vrchy

text Alena Zárybnická, foto autorka a Denisa Kračmanová

Špičkové lyžařské středisko, Světové ekonomické fórum, rovné střechy, Spenglerův pohár, slavní hosté… Co dalšího se vám vybaví, když se řekne Davos? Na seznam asociací bychom si mohli přidat například taky druhý nejvýš položený evropský pivovar, místo s prvním „šleprem“ v Evropě či několik výzkumných ústavů, které se tu zabývají experimentální chirurgií, alergiemi, slunečním zářením či výzkumem sněhu a lavin. A samozřejmě taky nekonečné možnosti, jak si užít tuhle nádhernou krajinu na kole. Svézt se můžete po pohodlných šotolinových cestách i náročných trailech. Trápit vás bude jediná věc, totiž že si nebudete moci vybrat, kam se vydáte dřív.

 

 

velká cesta

Omámeni z Ománu

text Radim Jebavý, foto autor a David Novotný

Velmi zkušený cestovatel Radim Jebavý se svým dlouholetým parťákem David vydali na výpravu do Ománu, pohádkové oázy rozpáleného Arabského poloostrova. Byli překvapeni pohostinností domorodců, opuštěností pláží, různorodosti krajiny. Na přelomu jara šlápli do pedálů a ani trochu nelitovali…

 

celý měsíc v městském provozu

Pěkně zlehka na hliníku

text Petr Štěpánek

foto David Stella

Author je znám schopností poskládat slušné komponenty na solidní rám a udělat kolo pro každého za přijatelnou cenu. I v případě modelu Codex vsadil na osvědčené díly i materiál. Jako obvykle se obyčejností prokousal ke kvalitě.

 

pohledem fyzioterapeuta

Aby cyklistovo tělo nebolelo

text Bc. Nikola Svačinová, Klinika komplexní rehabilitace Monada

foto Slávka Chrpová a autorka

 

Přestože je cyklistika zdravý a tělu prospěšný sport, každý z nás někdy zažil pohybové omezení či obtíže, které nám na nějakou dobu upřely radost z jízdy. V těchto chvílích si často nevíme rady, neumíme správně číst signály svého těla a mnohdy se dostáváme do začarovaného kruhu, ze kterého neumíme vystoupit ven. Šikovným pomocníkem může být fyzioterapie, dynamicky se vyvíjející obor, který se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí pohybových obtíží.

Ve fyzioterapii se na člověka díváme jako na celek, který je více než jen součet částí. V labyrintu lidského těla hledáme příčiny obtíží a snažíme se je odstranit. V seriálu článků s fyzioterapeutickou tematikou, kterou jsme připravili ve spolupráci s Klinikou komplexní rehabilitace Monada, se vám pokusíme dát jakýsi návod na tělo, kde si projdeme celý pohybový aparát a možné problémy s ním ve vztahu k cyklistice. Podáme vám konkrétní informace, jak si můžete sami pomoci při některých obtížích z hlediska cvičení, automasáží, kinesiotapingu ad.

 

kolem vlasti

Trojmezí na Nise

text a foto Vladimír Pustina

 

I ten nejkrásnější obraz dokáže zkazit ošklivý rám, tak po dlouhá léta hyzdily pohled z jizerských vyhlídek do Záhvozdí čmoudící elektrárny a povrchové doly v Žitavské pánvi na naší severní hranici. Z vlaku peážní tratě z Liberce do Varnsdorfu se tenkrát vystupovalo v Žitavě do železné klece, přímo do spárů slídivých a veskrze protivných východoněmeckých celníků, tedy pokud tam některý spoj vůbec zastavil; že se tu budeme jednou prohánět na kolech přes hranice, kde se nám zlíbí, nás ani ve snu nenapadlo.

 

 

Cestovní kola roku 2019

Na„dunajskou“ nebo kolem světa

text Honza Galla

foto archiv jednotlivých značek a Progress cycle

 

Svět kol určených pro náročnější cykloturistiku či přímo pro dálkové cesty se v posledních letech poměrně výrazně mění. Na jednu stranu jsou z něj hlavním proudem cyklistiky vytlačovány tradiční osvědčené komponenty, jako jsou 26″ kola s 36 špicemi, trojpřevodníky v kombinaci s osmirychlostní kazetou, či ráfkové brzdy, ale na druhou stranu zažívá oživení díky obrovskému boomu gravel biků, které stačí jen mírně upravit a k dálkové cykloturistice jsou více než vhodné. Mají totiž zpravidla ocelový chrommolybdenový rám, všechny možné i nemožné navářky na košíky, nosiče a blatníky, ale také poměrně vzpřímenou geometrii sezení, která je pro mnohahodinové jízdy na kole hodně důležitá. Není to až tak dávno, kdy se v české kotlině téměř nedalo sehnat kolo vhodné pro dlouhé cyklocesty, které by stálo méně než čtyřicet tisíc korun, ale to už je také historie. A je to dobře.

 

 

The New Woman – emancipace přichází z Ameriky

(Susan B. Anthony, Frances Willard a další)

 

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

 

 

Cyklistika přispěla k emancipaci žen mnohem více než cokoli jiného na světě.

V okamžiku, kdy si žena sedla na kolo, zažila pocit svobody a nespoutaného ženství.

Susan B. Anthonyová (1898)

 

Úvodní citace je z rozhovoru přední americké feministky Susan B. Anthonyové, jedné z vedoucích představitelek amerického ženského hnutí, s reportérkou listu New York World Nellie Blyovou. Když popularita cyklistiky v USA zažívala v 90. letech 19. století svůj první vrchol, začal se objevovat termín The New Woman. Užíval se pro ženy usedající na velocipedy, které prolomily konvence tím, že odmítaly přijmout tradiční roli ženy manželky a matky, práce v domácnosti je nenaplňovala a vyhledávaly jinou mimo svůj vlastní domov. Začínaly být politicky aktivní v boji za volební právo žen či jejich práva v jiných sociálních oblastech. „Nové ženy“ chtěly být rovnocenné mužům, vyrovnat se jim a bicykl jim v tom vydatně pomáhal. Jak se vyjádřila Susan B. Anthonyová v uvedené citaci.

 

malý výlet s dětmi

Tovačov, Tovačov, tovačovský zámek…

text a foto Petr Růžička

 

Znáte starou moravskou lidovou písničku Tovačov, Tovačov, tovačovský zámek? Pravděpodobně ano. Ale možná hodně z vás netuší, jak tovačovský zámek vypadá a kde se nachází kraj, ze kterého písnička pochází. Autor Petr Růžička se vám místo vzniku lidovky pokusí přiblížit.

 

 

Výběr správného typu řídítek

Tlumočníci povelů

text Karel Kuchler

foto archiv Cykloturistiky a Vela

 

Kus zahnuté trubky, na němž za jízdy spočívají cyklistovy paže, může mít celou řadu podob – řídítka se od sebe liší materiálem, šíří, tvarem i průměrem. Cílem je v první řadě zajistit neomylnou kontrolu při manévrování a také ergonomický úchop. Jsou tu ale i další požadavky, týkající se mechanických vlastností – tuhosti, schopnosti tlumit vibrace, hmotnosti… Výběr správného typu tak nemusí být jednoduchý.

 

 

 

Vladimír „Guma“ Kulhánek

Čtyři struny, jeden řetěz

připravila Anna Kociánová foto uvedené zdroje a Filip Kocián

 

Zahrál si na možná nejlepší desce české rockové historie Kuře v hodinkách, s kapelou Etc… v roce 1990 předskakoval Rolling Stones na Strahově, prošel řadou zásadních skupin a svým osobitým stylem hry na baskytaru podpořil desítky studiových nahrávek. Legendární basák Vladimír „Guma“ Kulhánek ale kromě hudby miluje i jízdu na kole. Jaký byl jeho první bicykl, jak se mu žije bez řidičáku a kam rád jezdí na výlety? O tom jsme si povídali nad sklenicí dobře vychlazeného piva.

 

 

Menu