Cykloturistika: 3/2015

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 13.05.2015 Úvodník: Opačným směrem, jiným pohledem

Popis

Cyklojízda nejen Blankou
Zážitek upřímné pospolitosti

Něco jiného je zažít věci na vlastní kůži a něco jiného je vnímat je prostřednictvím médií. Kdo jel ve čtvrtek 16. dubna Prahou při velké cyklojízdě pořádané sdružením Auto*Mat, prožil bezpochyby nádherný podvečer. Reportáž z cyklojízdy očima novináře Andrej Halady.

 

 

Z jiného pohledu
Šlapací avokádo

Na začátku dubna bylo ve studiu Jan v Praze představeno unikátní dřevěné kolo, které je dílem designéra a cyklonadšence Jana Mucsky. Čisté organické linie ve tvaru avokáda mu nejen dávají jméno, ale propůjčují mu výjimečný vzhled, a především vynikající jízdní vlastnosti. Vzhledem k tomu, že představení nových kol ve formě vernisáží, stejně jako dřevěné rámy, se v našich zeměpisných šířkách vídají jen zřídkakdy, nenechali jsme si ujít příležitost udělat s Janem rozhovor.

 

 

Typologie nosičů kol
S kolem vozem

Většina z nás, cykloturistů, se při cestách na kole neomezuje na bezprostřední okolí svého bydliště. Nemáme-li čas nebo sílu se do své vytoužené cyklistické destinace dostat přímo v sedle kola, je jednou z voleb přiblížit se tam autem. Oproti využití veřejné dopravy to má své výhody ve větší flexibilitě, a často je to i rychlejší. Nevýhodou je nutnost vracet se zpět k autu, nutnost auto řídit, a není to samozřejmě zrovna ekologické. V konkrétní situaci ovšem může být jízda autem opravdu nejvhodnějším způsobem dopravy. Pak je třeba vyřešit způsob, jak kolo autem přepravit. Tento článek by vám v tom měl trochu pomoci.

 

 

Příběh jízdního kola (168)
Cyklističtí dobyvatelé průsmyků

Cyklisté a hory. Na samém začátku byl zřejmě obdiv k profesionálním závodníkům, zdolávajícím na trati Tour de France vysokohorské průsmyky v Alpách a Pyrenejích. Již v jejich názvech jako by bylo něco magického, co přitahovalo – Galibier, Tourmalet, Aubisque… Občas se našel nějaký odvážlivec z řad cyklistických nadšenců, který se vydal do některého z průsmyků, ležících ve dvoutisícových nebo i dvaapůltisícových výškách, ve stopách slavných profesionálů. Ale širší zájem o zdolávání horských výšin cykloturisty, a „nezávodními" cyklisty vůbec, lze zaznamenat až ve druhé polovině minulého století. Průřez historií, které psali dobyvatelé průsmyků.

 

Jiné končiny české země Šumava
Šumná a nouzová

Psát o Šumavě jako o jiné končině naší země je na jedné straně snadné, na druhé obtížné. Lehkost vyplývá z faktu, že Šumava je opravdu svérázným územním celkem. Náročnost pak vzniká z různosti oněch svérázností. Šumavu můžeme vnímat jako osídlovanou či vysídlovanou, střeženou či přímo nepřístupnou, zalesněnou, kůrovcovou, těženou, turistickou, či naopak chráněnou, pašeráckou, převaděčskou, pohraničnickou atd. atd. V každém případě je samozřejmě i Šumava cyklistická.

 

malý výlet s dětmi
Lesem Včelným ke Studánce

Podorlicko je malebný kraj plný přírodních, kulturních a historických klenotů. Jeden z nich je skryt uprostřed přírodního parku Les Včelný. Letovisko Studánka má bohatou historii, ale ještě živější přítomnost. Jako cíl výletu s dětmi je tato oáza klidu neocenitelná.

 

malý výlet s dětmi
Silná trojka
Točník, Žebrák, Zbiroh

Dálniční spojení Praha-Rozvadov v mnohém usnadňuje dopravu, na druhou stranu nás trošku ochuzuje o potřebu poznávání regionů kolem této důležité dopravní tepny. A přitom doslova na dosah se zde nabízejí skvělé tipy na cyklovýlety. Dokonce jeden z dálničních sjezdů se jmenuje Žebrák. Sami jsme několikrát říkali, že zde musíme s dětmi zastavit a památky si prohlédnout, ale museli jsme oběma směry projet mnohokrát, než jsme se odhodlali pohodlnou cestu přerušit a vydat se na okružní trasu po těchto hradních dominantách, které jsou plné superlativů.

 

zahraniční cesta
Německo s příchutí Skandinávie

Na loňské měsíční cestě po Islandu nasákli Tereza a Jirka Boškovi severskými tajemstvími vikingských ság. Uvědomili si, že potomci nejtvrdších námořníků v dějinách stále žijí na severu Evropy, nejen ve Skandinávii, ale také v Pobaltí. A to je zaujalo. Chtěli si prohlédnout nejsevernější německé město Flensburg, a tak se začal vyvíjet plán, podle kterého nakonec v sedle kola objevili velkou část baltského pobřeží v severním Porýní.

 

Počasí na cestách – 9. díl
Východní Středomoří

Východní Středomoří – to je další lokalita, kde si můžete zkrátit zimní cyklistické abstinenční příznaky. Najdou se tam místa, na nichž se na kole můžete prohánět od podzimu do jara. Ovšem léto tam bývá jen pro vskutku „vedruodolné" jedince. Jaká místa vybrat a kdy se na ně vypravit? Od náročných etap ve vysokých horách až po pohodičku na pobřeží azurových moří – to všechno je na jihovýchodě Evropy k mání. Jen vyrazit…

 

 

Kde vás dobře nakrmí?
Restaurace Aquarium

Ještě jednou jsme sáhli pro inspiraci k návštěvě restaurace, která se hodí k zakončení nebo vůbec jako cíl krásného výletu nejen na kole, do Maurerova výběru Grand Restaurant. Tentokrát ještě s větším doporučením od hodnotitelů než minule zveřejněný Hotel Kašperk. Aquarium navíc leží v Hradci Králové, v městské části Malšovice, kde jsou hned za humny Hradecké lesy protkané pravoúhlou soustavou cest. Tedy lze zvolit nepřeberné množství cyklovariant.

 

Rozhovor
Kořenicí ingredience

Špetku kari, lžička chilli, dva stroužky česneku, osolit, opepřit. Aby vznikl dobrý pokrm, jsou třeba kvalitní suroviny, nápaditý kuchař, dobrý recept a správné kořenicí přísady. Stejně je to i s dobrým článkem. Z mnoha reakcí čtenářů a také řady kmenových autorů Cykloturistiky vyplynulo, že z našeho rozmanitého portfolia článků jsou nejoblíbenější texty Honzy Gally. Ten pro vás už mnoho let píše jak cestopisy, tak především rozhovory se zajímavými lidmi v rubrice Z jiného pohledu. Poslední dobou ale také tematické přehledy z oblasti alternativní cyklistiky. Šíře jeho zorného úhlu zajímavostí je úctyhodná. Kde bere tu inspiraci, jak vznikla rubrika Z jiného pohledu, a co všechno je třeba k tomu, aby takový dobrý text vznikl?

 

Celý měsíc v městském provozu
Francouzský knírač Moustache Lundi 26 NuVinci

Stejně jako slovo Moustache (knírač) je i jízdní kolo stejného jména z Francie. Alespoň tedy designováno a sestaveno ve Francii. A tak jak si Francouzi zakládají na své odlišnosti a technickém pokroku, je i kolo Lundi docela jiné…Test kola.

 

Světové dědictví UNESCO logo projektu
Pozvání do Francie – velmoci světových památek

Pravidelně začátkem roku přijíždějí do Prahy zástupci národních turistických centrál, aby prostřednictvím novinářů upozornili českou „cestovatelskou" veřejnost na zajímavosti ze svých zemí. Do Francie, velmoci světových památek, přijeli pozvat ti nejpovolanější, ředitelka centrály Atout France pro střední Evropu, paní Corinne Foulquier se svým týmem. Z bohaté prezentace vybírám pro vás místa, která ve Francii patří ke světovému dědictví UNESCO, a některé zajímavé novinky.

 

Výletní cíle
Kostry lidských sídel

V dávných dobách docházelo k ničení lidských sídel především z mocenských důvodů. V moderní historii pak důvodů k vymazání obce z mapy přibylo. Předně s ohledem na hospodářské a průmyslové potřeby státu (těžba uhlí, tepelné elektrárny, vodní díla…), ale i s ohledem na „bezpečnost" (vojenské výcvikové prostory, hraniční pásmo). Ve středoevropském měřítku pak nemá obdoby zdivočelý prostor, zbylý po odsunu obyvatel z pohraničí. Počet zaniklých sídel na našem území jde do tisíců. V lepším případě se ze zástavby dochovalo aspoň něco, v tom horším nenajdete ani základy domů. Mohlo by se zdát, že dnes už obce nezanikají. Když se ale podívám třeba na krušnohorský hřeben osázený větrnými elektrárnami, mám trochu obavu, aby odtud kromě turistů nevyhnaly i zbytky obyvatel z turismu živých. Vybrali jsme tyto turistické cíle: Husitské „čistky", Ralská pahorkatina, Litoměřicko; Hraniční pásmo, Přírodní park Smrčiny, Chebsko; Vyčerpání zdrojů, Třeboňská pánev, Novohradsko; Síla živlů, Brdy, Jinecko; Potřeby armády, Oderské vrchy, Olomoucko; Stavba přehrad, Beskydy, Frýdecko; Odsun Němců, Podkrkonoší, Žacléřsko

 

 

Menu