Cykloturistika: 5/2013

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 19.07.2013 Úvodník: Proměny motivace Ukázky z časopisu:

Popis

výběr fotografické techniky
Foto pro kolo

Co by to bylo za výlety bez fotek? Neustále se setkáváme s otázkou, jaký vybrat foťák na kolo. Jak má být velký a jak výkonný? Jednoznačné doporučení však neexistuje. Každý cyklista má oblíbený svůj styl jízdy a preferuje určitý terén a podle toho by měl uvažovat o volbě fotoaparátu na cesty. Především však záleží na tom, jak je kdo zkušený fotograf anebo s jakou kvalitou výsledných fotografií bude spokojen. Fotoaparátů je dnes na trhu opravdu nepřeberné množství a pro laika je složité vybrat si ten pravý. Abychom vám výběr usnadnili, pokusíme se přiblížit některé typy fotoaparátů, které jsou vhodné pro fotografování „ze sedla kola".

 

 

Příběh jízdního kola (156)
Multibike – kolo jako stavebnice

Ta představa je lákavá. Kolo, které nabízí celou řadu přestaveb, mnoho variací, které se může přizpůsobit měnícím se potřebám rodiny. Pokusů o sestrojení takového stavebnicového bicyklu bylo v minulosti již několik, ale žádný nevedl k úspěchu. S výjimkou dětských nebo chlapeckých kol, která „rostou" s dítětem. Mnohem obtížnější je však sestrojit jako stavebnici univerzální bicykl použitelný i pro dospělé. Pokusila se o to italská firma Paioli s výrobkem s názvem Multibike.

 

 

malý výlet s dětmi
Z Kokořína na Housku

Malebný kraj Kokořínsko nejsou jen pískovcové skály, opuštěné vesničky a četná jezírka, ale také hrady Kokořín a Houska. Zajímavých cílů pro výlety je zde spousta, jen jak to vše skloubit na kole a s dětmi. Připravte se na nečekaně zvlněný terén, který ovšem nabízí krásná zákoutí. Kaňonovitá údolí uprostřed pískovcové plošiny, skalní města s typickými kokořínskými pokličkami nebo roubená a hrázděná architektura místních stavení.

 

 

malý výlet s dětmi
Na Sázavu, na kolo i na vodu

Na Sázavu se jezdí na vodu. To ví každý vodák, ale i cyklisté si zde najdou své terény. A protože voda a kolo měly k sobě vždycky blízko, tak i v Týnci nad Sázavou lze zkombinovat obojí. A když k tomu také připočtete vlakovou legendu ‒ Posázavský pacifik ‒, tak je o pestrý výlet postaráno. Pro děti je tu navíc připravena netopýří expozice na místním hradu.

 

 

 

Tvorba map pro MTBO
Žena, co umí číst v mapách

Mnohé zlé jazyky tvrdí, že žena a mapa jdou k sobě zhruba stejně jako žena a volant nebo boxerské rukavice. A představují si našminkovanou blondýnu v podpatcích uprostřed lesa, jak v prstících s nalakovanými nehty opatrně třímá papír s barevnými klikyháky, do nějž nevěřícně zírá, a s co nejsladším úsměvem se ptá kolemjdoucích na cestu. Na orientačním závodě horských kol Orient Express ovšem podobný úkaz nespatříte. Dokonce mapu, kterou si bikeři na startu strkají do mapníků, má na svědomí žena, Zuzana Karlíková, šéfkartografka MTBO Orient Express a civilním povoláním kartografka vydavatelství SHOCart. Jak vzniká mapa pro takovýto závod, se dozvíte v krátkém rozhovoru.

 

 

 

Kde vás dobře nakrmí?
Kolem Průhonického parku do creperie U Slepiček

V tomto čísle Cykloturistiky vám přinášíme tip na výlet v okolí Prahy, spojený s návštěvou netradiční kuchyně, ve které se to slepicemi jen hemží. Nečekejte však slepičí hody. V creperii U Slepiček jsou jedinou slepičí stopou vejce v palačinkách, které zde připravují na desítky způsobů.

 

 

 

rozhovor
Patagonie
vysoká škola cyklistiky

Patagonie je v kurzu, vydal se tam už kolikátý cyklocestovatel. Patagonie prostě láká svou divokou přírodou, ostrými štíty hor, tyrkysovými jezery, dravými řekami, náročností kvůli častému a ostrému větru, pustinou bez lidí nebo výjimečně malými městečky s překvapivě příjemnými obyvateli mnohdy indiánského původu. Říká se, že její zdolání je vysokou školou cyklistiky. Jak v této zkoušce obstál Pavel Kadlíček, o jehož cestě s názvem Patagoniabike jsme vás informovali krátkou zprávou v č. 3 letošního roku, si můžete udělat obrázek z rozhovoru, který najdete na str. 24.

 

 

 

Světové dědictví UNESCO
Na Liptov do Vlkolínce po nové cyklotrase

Konečně léto, doba odpočinku, cestování a poznávání. Odmyslíme-li si moře a Chorvatsko, zůstává pro nás stále nejvyhledávanější destinací pro dovolenou Slovensko se svou krásnou přírodou, jedinečnými památkami, lidovou architekturou, tradicemi, výbornou kuchyní, a to vše navíc bez jazykové bariéry. Doporučujeme vám letos vyzkoušet Liptov se zbrusu novou cyklotrasou mezi Vlkolíncem, patřícím pod ochranou UNESCO, a Pribylinou pod Nízkými Tatrami.

 

 

 

velká cesta
Jízda za velkou louží

Přejezd Severní Ameriky od pobřeží k pobřeží, coast to coast se dá pořídit za nějakých 4000 kilometrů, tedy asi měsíc svižného šlapání. Účastníci extrémních závodů dokonce přeletí kontinent za deset dní. To ovšem zdaleka nebylo cílem Martina Vítka. Ten přijel Ameriku především poznat. Jeho trasa se klikatila tak, jak se snažil pospojovat největší zajímavosti Spojených států, a nakonec tu zůstal necelé tři měsíce a natočil 7684 kilometrů.

 

 

 

Velo-city 2013
Vídeň se stala metropolí cyklistů

Vídeň bývá často srovnávána s Prahou. Dvě podobně velké metropole ve střední Evropě se ovšem zásadně liší přístupem k cyklistům. V té naší jsou stále ještě na okraji zájmu, v té rakouské se naopak snaží dostat na kola co nejvíce lidí. I díky tomu se Vídeň stala pořadatelem největší světové cyklokonference Velo-city, a stala se tak na týden doslova světovou metropolí cyklistů. Kromě oficiálního programu totiž vídeňský cyklotýden zahrnoval i spoustu doprovodných akcí také pro místní cyklisty. Kdo do Vídně přijel, jistě nelitoval. A Češi u toho nechyběli.

 

 

 

Fotogenický výletník
Odborně formulováno lze fotogenickým nazývat soubor aspektů, kterými focený objekt násobí svoji atraktivitu. Neznamená to však, že atraktivní je zároveň fotogenické a obráceně. Některé pozitivní aspekty reálu ale fotografie nedokáže reprodukovat. Je proto zcela přirozené, že vnímání obyčejných lidí, rozuměj ne fotografů a umělců vůbec, se jeví poněkud zpaušalizovaným a inklinuje k objektům hezkým, barevným a vyvolávajícím příjemné emoce. Nejde nám většinou o umění, ale o památku z cest, o sdělení. Proto lze zcela bez uzardění ukazovat sousedům i naprosté kýče, tj. naoko líbivá, ale umělecky bezcenná díla, jak praví slovník. Ovšem… lze snad nějak prokázat uměleckou defektnost kýče? Fotíme si přece hlavně pro sebe a své blízké. Fotíme s upřímnou snahou jiným něco sdělit, potěšit je. A to je přece velké umění. Foťte proto hlavně s radostí bez ohledu na slovníky a definice. Radosti a upřímnosti je totiž ve světě pořád málo. Temno-s-něžná pohádka ‒ Labské pískovce, Barevný mlýn ‒ Ivančice, Hloubka Krásna ‒ Slavkovský les, Světlo a stín náhrobků ‒ Podblanicko, Tajemný odstín ‒ Průhonice, Přírodní červená ‒ Podzvičinsko, Úhledný kolorit‒ České středohoří

 

 

 

z jiného pohledu
Kolo a lezení v pevném sepětí

Pokud se kdokoliv připravuje na cestu do Tibetu na kole, dříve nebo později musí narazit na jméno Janne Corax. Neexistuje snad na světě nikdo, kdo by měl v této oblasti naježděno více kilometrů. Janne navíc kombinuje cyklistiku s horolezectvím a všechny své činnosti žene tak trochu do extrému. A přitom se neobjevuje na titulních stránkách horolezeckých časopisů, ani na přebalu National Geographic. Jeho činy by si to zasloužily, ale protože se často pohybuje v oblastech, kam je turistům vstup zakázán, raději udržuje něco, čemu sám říká „low profile". Tedy je rád, když se o něm píše co nejméně. I proto je tento rozhovor, který si můžete přečíst na našich stránkách, jedním z těch opravdu výjimečných.

 

 

 

zahraniční region Flims-Laax-Falera Švýcarsko
Esence Švýcarska

Jistě znáte všeobecně známá klišé spojovaná s alpskou zemí Švýcarskem. Zemi jsou přisuzovány otřepané fráze typu země hor, krav a jejich zvonců, sýrů, hodinek, bank, bernardýnů s rumem či železnic a lanovek. Oprostěte se od těchto stereotypů a nechte se pozvat na návštěvu největšího švýcarského kantonu Graubünden. Oblast Flims-Laax-Falera je vskutku jakousi trestí celého Švýcarska a dá zapomenout na zažité slovní obraty o zemi helvétského kříže.

 

 

Menu