Cykloturistika: 10/2011

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

 

Elektronickou a zpoplatnělou verzi celého časopisu najdete také na www.alza.cz.

Craft 1000 Miles Adventure
Radosti a bolesti nejdelšího cyklozávodu ČR
Našemu extrémnímu bikerovi Honzovi Kopkovi chybělo ke štěstí zřejmě jedno jediné – dopřát stejné zážitky, jaké obohacují jeho život, i jiným českým cyklistům. Proto uspořádal za podpory značky Craft a dalších partnerů extrémní závod, ovšem finančně i časově dostupný všem. Jediné, čím dostupný být neměl a také nebyl, je jeho náročnost! Takový byl první ročník Craft 1000 Miles Adventrue, dálkový nonstop závod, přejezd České a Slovenské republiky.
Vyzpovídali jsme pět závodníků, a co závodník, to příběh, to kus lidského hrdinství.

 

rozhlasová cyklobeseda
Tvrdá lekce cyklistického relativismu
Hodinová debata o cyklistice v Praze, a ještě vysílaná na veřejnoprávní rozhlasové stanici, tak to je opravdu událost, kterou si nemohl nechat Jirka Juřík ujít. Stalo se tak letos 31. srpna v pěkném prostředí Klementina, v Révovém dvoře. Jeho názory i názory zúčastněných na výsledek besedy.
Účastníci
Martin Veselovský – moderátor pořadu, zkušený matador z mnohem ostřejších debat
Karel Březina – radní a první náměstek pražského primátora
Oldřich Lomecký – starosta Prahy 1
Tomáš Cach – byl představen jako urbanista
Martin Kontra – novinář a tvůrce Bajkazylu
Dále více než padesát účastníků sedících v hledišti, včetně mne, a nezjištěný počet posluchačů stanice Český rozhlas 1 a stanic sesterských.

 

Filmová místa

Cyklovýlet ušlechtilé neřesti

Noblesní neřestí je víno a Martin Severa se v druhém díle zaměří na filmy o něm. A na jedno velké filmové místo, kterým jsou vinice. Tentokrát jím bude okolí Znojma. Navštívíte starobylou vinici Šobes, pár sklípků, jakož i zámek ve Vranově nad Dyjí. A připomenete si nejen filmy o víně a s vínem, ale i ty, které se točily na místech, kterými se bude projíždět. Zápisky z tohoto hříšného cyklovýletu budiž psány s trochou té literární nadsázky.
Z pohledu redakce zvyšuje tímto textem Martin Severa laťku literární úrovně časopisu hodně vysoko…

 

příběh jízdního kola (142)
Od Black Phantomu až k současnosti
I po smrti Ignaze Schwinna v roce 1948 si firma Arnold, Schwinn & Co. vedla v prvních poválečných desetiletích velmi dobře a řadila se k nejvýznamnějším americkým výrobcům jízdních kol. Bicykly značky Schwinn byly nadále vyvíjeny v osvědčeném stylu cruiserů, s charakteristickým rámem se zdvojenou horní rámovou trubkou a se širokými balonovými pneumatikami. Některé modely měly skutečně velmi atraktivní design – třeba model Hollywood nebo pozdější legendární Black Phantom. A kola typu cruiser najdeme i v současné nabídce kol.

 

malý výlet s dětmi
Když jsem já „jel" tou Putimskou branou
Potkat se v jednom dni se Švejkem, čertem, divokým prasetem a ještě k tomu s Mozartem mohou děti tak akorát v hodně bláznivém snu. Anebo na Písecku. Máte-li mezi sebou nějakého študenta, pozor na vábení dvou panenek.
A z rozcuchaných vlasů si nic nedělejte, to s vámi jenom laškuje Šrámkův Stříbrný vítr.

 

malý výlet s dětmi
Ralskem poprvé, a určitě ne naposled
Vojenský prostor Ralsko byl ještě donedávna zapovězeným územím. V poslední době se otevírá především cyklistům, kteří zde nacházejí překvapivě kvalitní silnice procházející terénem, jenž nabízí četné zajímavosti. Výlet s dětmi z městečka Hamr na Jezeře povede od pískovcových skal, rašelinišť, zřícenin hradů, lázeňského prostředí až ke koupání a k lanovým aktivitám.

 

Jak se jezdí do nebe Col de Solude 1680 m
Kam mizejí silničáři
Po opakovaném projíždění dávno vyzkoušených tras jsem si letos v oblasti Bourg d᾿Oisans/Alpe d᾿Huez konečně projel málo známou trasu do té doby opředenou lehkým tajemstvím. A po jejím absolvování nutno říci, že další tajemství se objevilo…
Nestává se často, aby na sebe navazovaly tři díly prakticky ze stejné oblasti (a když připočítáme nedaleký Granon, tak vlastně čtyři). A už vůbec ne, aby navazovaly i časově. Totiž vše, co bude dnes zmíněno, se odehrálo letos v červenci v době konání Tour de France.

 

rozhovor

Pomáhat cyklistikou
Adam Wolley, boj proti malárii Xavier Julien, cesta proti rakovině Somen Debnath, na podporu šíření povědomí o nemoci AIDS Už v několika předcházejících rozhovorech jsme se setkali s lidmi, kteří prostřednictvím svých cest podpořili dobrou věc. Dnes máte možnost začíst se do rozhovoru se třemi dalšími muži. Každý je jiný, každý je odjinud, každý měl a má jiný cíl, každý z nich bojuje proti jiné nemoci a dva z nich vyhráli skutečný boj s touto chorobou. Jeden z nich je stále ještě na cestě a plánuje se vrátit domů až v roce 2020.

Každý měsíc v městském provozu
Průměrné kolo nadprůměrných schopností
Gary Fisher patří mezi otce moderního mountainbikingu. Ač se ve Francii před válkou proháněli jezdci na kolech v terénu stylem podobným dnešnímu freeridu a Evropa zná cyklokros jako zimní doplněk silnice přes sto let, právě Fisher a spol. dokázali svoje hobby přenést až do masové výroby. A v ní se Fisher zdá být pod křídly koncernu Trek nedostižný. Ač vlastní značku Gary Fisher TREK nedávno dal k ledu, stavitel Fisher je v rámci Gary Fisher Collection stále nenahraditelný.
Nás obšťastnil kolem Trek Montare z edice nazvané Dual Sport, kam řadí lehčí trekkingová kola schopná jízdy na silnici i v terénu s možností instalace blatníků i nosiče. Tedy kolo, které se právě po montáži doplňků velmi dobře hodí do města či na dojíždění všeho druhu.

 

Světové dědictví UNESCO
Jižním Slovenskem kolem Dunaje
S projektem Poznej světové dědictví UNESCO, který od roku 2000 blíže seznamuje českou veřejnost s unikáty naší planety, se občas dostanu do velmi vzdálených zemí, jindy jen kousek za hranice. Nedávno jsem se zúčastnila cesty na jižní Slovensko, kam pozvala novináře Slovenská agentura pro cestovní ruch a České dráhy. Na zápis ke světovému dědictví aspiruje v této oblasti několik pevností.

 

velká cesta
Kličkování Mexikem
Informace o Mexiku vypadaly hrozivě. Boj vlády s narkomafií v některých oblastech přerostl v občanskou válku. Nejhorší situace byla v severních státech hraničících s USA a úplně nejnebezpečnější jsou města Ciudad Juaréz a Tijuana. A tak na otázku, co budu dělat, když po mně začnou střílet, mi nezbylo než kamarádům odpovídat: „Budu kličkovat…"

 

výletní cíle

Duše kamene „Dávnému božstvu tu kámen ční jak oltář slunce z šera pravěku. Čtu v jeho deskách skrytá znamení, jaká jen skála vydá člověku," píše Matthäus Danner o pohanském obětním kameni u Horních Světlých Hor na Šumavě. Jak přesně zachytil neuchopitelné – duši kamene. Leží tam bez hnutí, za sebou dlouhou cestu, a čeká, až si jí všimneme. Tipy na výletní cíle s tématem kameny: Vrškámen Sedlčansko, žula ze severu na Frýdecko-Místecku, Kamenné rybníky na Novohradsku, mezi Klepci na Mukařovské pahorkatině (Českobrodsko), Největší kámen v Česku na Žihelské pahorkatině, Pocoucovská kupa na Třebíčsku, Syenitové skály, Obří postele na Pardubicku.

 

veletrh Eurobike 2011

Retro povýšené na módu

„Co je nového v cyklistice pro příští rok?" Ptá se každý, kdo přijíždí na začátku září do Freidrichshafenu na veletrh Eurobike. Zdi nových veletržních pavilonů už cyklistickým expozicím dávno nestačí, a tak i zeppeliny musí ven ze svých obřích hangárů. Zaplňují se i spojovací chodby, vestibuly, vstupní hala i volná plocha mezi halami… Každý metr má svého nájemníka. Být tu, dýchat tu atmosféru je prostě zážitek.

Menu