Cykloturistika: 6/2010

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

O tom, že Komise světového dědictví na svém posledním zasedání přiřadila část Dolomit na prestižní Seznam UNESCO, jsme se zmínili v minulém čísle Cykloturistiky. Neušlo nám ani, že před dvěma lety začal byl realizován projekt Dolomiti di Brenta Bike a vloni jeho pěší bratříček Dolomiti di Brenta Trek. Že vám první z nich ale budeme moci představit v celé své kráse a šíři, o tom jsme neměli ještě před čtrnácti dny ani tušení. Mapa, reportáž z trasy, ubytovací balíčky, přehled lanovek, kterými se přiblížíte, praktické informace a soutěž. Úvod článku najdete v ukázce.

CYKLOTURISTIKA 6/2010 = 128 stran! úvodník | ukázka: ROZHOVOR: S Michaelem Cramerem | ukázka: Napříč šesti údolími: Dolomiti di Brenta bike | ukázka: DOMÁCÍ CYKLOTRASA: Územím šlágů aneb po zaniklých obcích na Prachaticku

Už vás nebaví mordovat se s připevňováním kol na střechu auta? Chcete se projet na kole, ale cíl, který jste si zvolili, je příliš daleko? Rádi byste si prohlédli pěkná místa, ale cesta k nim vede nepříliš záživnou krajinou, nebo příliš do kopce? Na to vše je jednoduchý recept. Využijte služeb cyklobusů, které se v poslední době v turisticky zajímavých lokalitách objevují stále více. Přinášíme vám doufáme, že vyčerpávající přehled snad všech cyklobusových linek, které můžete o prázdninách použít. Ten vychází z toho, který jsme uveřejnili v roce 2004 a 2005. Některé linky se osvědčily a jejich provoz funguje stále, některé byly naopak zrušeny, přehled jsme tedy doplnili a aktualizovali. Pokud shledáte, že nějaký dopravce ještě provozuje cyklobus, a my o něm nevíme, napište nám do redakce, rádi linku do seznamu doplníme.

Neúspěšný pokus o sundání pytle z hřebene Oravských Beskyd Pod pojmem „zavěsit pytel” se míní nezdařený pokus o přelezení stěny. Je potřeba se tam vrátit a imaginární pytel sundat. Ten pytel Honza Vlasák v Beskydech pověsil předloni a od té doby nemá klidné spaní…. Honza opět potvrdil, že je skvělým vypravěčem a my vám můžeme garantovat, že se při jeho vyprávění, které jsem nazvali S Vlasákem nadivoko, rozhodně nudit nebudete.

Územím šlágů aneb po zaniklých obcích na Prachaticku Oberschlag (Milešice), Müllerschlag (Mlynářovice), Christelschlag (Křišťanovice), Schneiderschlag (Krejčovice) či třeba Plahetschlag (Blažejovice). To jsou názvy téměř zaniklých obcí na Prachaticku. Součástí jejich názvů je „-schlag”, což znamená mýtina nebo paseka. Tedy osada vzniklá na místech, které bylo získáno po vykácení lesů a vyklučení pařezů. Je ironií osudu, že tyto obce vznikaly už v polovině 14. století, jejich obyvatelé tu v těžkých podhorských podmínkách žili téměř šest století a pak – v padesátých letech – byly jejich příbytky během několika málo měsíců z větších části zničeny naší armádou. Kromě toho jsme vám chtěli zprostředkovat jízdu po některých částech bývalé Zlaté stezky, po níž putovaly soumarské karavany vezoucí sůl z Pasova do Prachatic. Navíc letos se v Prachaticích slaví tisíc let Zlaté stezky… viz také www.zlatastezka.cz. Ukázka z článku zde na webu.

Bike pólo – historický sport i rozmáhající se fenomén Cyklistické pólo už se hraje více než 120 let, a bylo dokonce olympijským sportem. Honza Galla připravil dvojrozhovor s Johnem Kennedym, zástupce klasického bike póla, a Keithem Evansem, který provozuje v Chicagu tzv. hardcourt bike pólo.

Drahoušek v kruhu střediskových vesniček Do letité diskuse, zda Sedlčansku říkat Česká Sibiř pro poněkud drsnější klima, či Český Merán pro jeho půvaby, se zapojili i filmaři; v úspěšném a úsměvném snímku o jedné zdejší střediskové vesničce dali v postavě věčně se kochajícího pana doktora jednoznačně přednost krásám přírody a zároveň obohatili naši mateřštinu o další vzletné úsloví. Tam se vypravil i náš stálý autor Vláďa Pustina v pravidelné rubrice Domácí výšlap. A aby se dosáhlo i nějakého vrcholu a dostálo se tak smyslu této rubriky, vybral si autor rozhlednu Drahoušek na březích Sázavy. Druhým pomyslným vrcholem expedice byly Křečovice, rodiště jednoho z velikánů naší hudby, světoznámého skladatele a houslisty Josefa Suka.

Kola na pohlednicích Když v roce 1860 napadlo někoho v Londýně vydat obrázky s vánočními a novoročními náměty a nabídnout je veřejnosti k svátečním přáním, nevěděla pošta, jak se k této novince postavit. Teprve o pár let později, v roce 1869, když přišel vídeňský profesor ekonomie Emanuel Herman s návrhem korespondenčního lístku – jednoduché kartičky s poštovní známkou -, rozhodla se rakouská poštovní správa tyto dopisnice zavést. A obchodní úspěch se rychle dostavil…

Dvě trasy – malý výlet s dětmi

Na hrad Kost a do údolí Plakánku Českému ráji již dávno nedominují pouze houbaři, turisté a horolezci, ale mnohonásobně se také mezi Jičínem, Turnovem a Sobotkou zvýšila četnost borců a borkyň v barevných trikotech na bicyklech. Svým charakterem, kde mezi skalnatými údolími často překonáváte dost strmé kopce, nemluvě o tom, když se chcete vyšplhat například na Trosky, se nezdá být ideálním místem pro cyklovýlet s ratolestmi. Nicméně vybrat se dá i tady.

Cyklovlakem přes Budeč a Okoř Pomalu jedoucí cyklovlak dává dětem prostor pro hru již cestou na cyklovýlet. Romantická údolí Zákolanského a Únětického potoka hned za branami Prahy vyvolávají v dětech vzpomínky na jejich pohádkové hrdiny. Zda na Okoři bydlel král Miroslav nebo Bajaja. Ve skalách Tichého údolí zase čekají postavy z indiánek.

Když leje jak z konve… … nemá cyklista moc možností, jak se s přívaly vody vypořádat. Už proto je dobré vědět, kde jsou v České republice místa, na nichž se s deštěm potkáte s větší pravděpodobností než jinde, či kde zase naopak jsou srážky spíše výjimečnou záležitostí a musíte mít smůlu, abyste tam zmokli. Jak se vůbec srážky měří a jak předpovídají? Nabídneme trochu statistiky i odkazy na aktuální a spolehlivé předpovědi.

Palestina – střet náboženství a civilizací Starověká Palestina je historické území mezi Středozemním mořem a Jordánem, které dnes zahrnuje Stát Izrael a oblasti zabrané Izraelem po šestidenní válce v roce 1967, tedy Západní břeh Jordánu, Pásmo Gazy a Východní Jeruzalém.

V zemi zelené víly Švýcarsko, alpská země cyklistům zaslíbená, kde lze najet spoustu pohodových kilometrů malebnou krajinou a z velké části i po perfektně značených cyklostezkách. Celé Švýcarsko totiž křižuje devět národních cyklotras označených čísly od 1 do 9, které na sebe vzájemně navazují, na řadě míst se kříží a v některých (krátkých) úsecích se překrývají. Cykloturista může využít i regionálních a lokálních cyklotras, kterých je v zemi přes sto (!) a jsou rovněž velmi dobře značeny i udržovány. Celou zemi tak můžeme projet křížem krážem po značených cyklotrasách a jednotlivé trasy i vhodně kombinovat. Fantazii při sestavování prázdninového itineráře se meze nekladou. My jsme pro vás vybrali národní dvě trasy – č. 7 představíme v tomto čísle, č. 9 pak v č. 7-8.

S Michaelem Cramerem, hlavním iniciátorem stezky podél Berlínské zdi a v současné době motorem, který žene blíž k realizaci myšlenku vytvoření stezky napříč celou Evropou se setkala Radka Žáková. Ochutnávka v první ukázce zde na webu.

Klenoty německého středověku Německo je podle statistik spolu se Španělskem druhou nejvyhledávanější zemí světa, kam turisté míří za kulturou. Ročně navštíví historická města, hrady, zámky, tisíce muzeí a galerií přes sto milionů lidí. Velkou zásluhu na tomto umístění má i třiatřicet unikátů z prestižního Seznamu světového dědictví UNESCO, k nimž patří také méně známá místa v Sasku-Anhaltsku.

Podél Vltavy a Labe do restaurace Na Štěpáně V chladném a větrném počasí nás k dalšímu cyklo-gurmánskému výletu přinutilo pouze očekávání velmi kvalitního zážitku. Restaurace Na Štěpáně v Obříství patří dle Maurerova výběru Grand Restaurant 2010, mezi Top 10 v Čechách. Ochutnali jsme zde jehněčí kolínko s listovým špenátem a bramborovým pyré.

Bez řetězu to jde líp My City Traffic je kolo, o které se neumažete. Že takové neexistuje? A že každý správný „závodník” má na noze převodník? To už dávno není pravda. Kolo bez špíny je tady a jezdí úplně stejně jako váš oblíbený oř. Kolo totiž pohání řemen. Má po jedné straně ozubení a nemusí se mazat. Zakulacené výběžky navíc nasedají do drážek tak, že vytlačují případnou vodu nebo bláto, a pohonný systém je tak v podstatě bezúdržbový. Kolo je to bezhlučné, jen si tak jemně šelestí. Rovněž třecí odpor je minimální, a přenos síly tedy maximálně efektivní. Čtěte na str. 106-109.

Česká fiktivní konfederace Při putování po České republice byste snadno mohli nabýt dojmu, že se naše země nedělí na kraje, ale na údělné republiky a také říše, království, knížectví, zemanství a jiná panství. Určitě jste se s nimi na svých toulkách setkali a dost možná jste se i zapojili do některých z aktivit, které pro turisty tyto „země” připravují. Jejich prezentace samozřejmě najdete i na internetu. V rubrice webový tip najdete recenzi těchto webů a také jsme vás do šesti méně známých států ve státě pozvali v rubrice Výletní cíle.

Potkali se u Kolína… …a vyrazili spolu na kole po okolí. Ne, není to pokračování slavného seriálu o hravých plyšových medvědech. Na vyjížďku zveme přímo vás, navštívíme několikero historicky zajímavých míst v rámci seriálu Víkend se SHOCartem

Menu