Cykloturistika: 12/2010

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 18.11.2010 Úvodník: Cykloturistika je podzimní sport Ukázky z časopisu:

Popis

Zahraniční cyklotrasa

Caminho Português
Sluncem prozářené vinice, staré olivovníky, okolo kterých prošly už tisíce poutníků, ospalá atmosféra měst, jako je São Pedro de Rates, Barcelos, Ponte de Lima, Valença, se zachovalými historickými jádry a úzkými uličkami, románské vesnické kostelíky i majestátní katedrály, kamenné svaté kříže na křižovatkách cest, svatojakubské mušle zavěšené na batozích poutníků i vlající ve větru na dveřích stavení, fontánky se svatými motivy, potoky, přes něž se klenou staré římské mosty – to je portugalská poutní cesta. Mapka trasy i s cyklistickou objížďkou, praktické informace se seznamem ubytoven pro poutníky, doprava po i do Portugalska atd.

Cyklistická zastavení

Letem světem Lisabonem
Lisabon cyklistický. Možná vám toto spojení nepřijde přiměřené vzhledem k tomu, jakou mají portugalští řidiči pověst. Autorky ale žádnou nepříjemnou zkušenost neměly a navíc podél pobřeží vede asi jedenáct kilometrů dlouhá cyklotrasa, z níž můžete zhlédnout velmi mnoho pro Lisabon typických zajímavostí.

Rozhovor

Spanilé jízdy hvězdářů
Autora mnohých knih o astronomii, pana Jiřího Grygara, není třeba příliš představovat. Nejznámější český popularizátor astronomie a astrofyziky je také členem spolku Ebicyklistů, kteří každým rokem pořádají spanilé jízdy hvězdářů. Na těchto týdenních výletech objíždějí celou republiku na kole a zastavují se na hvězdárnách i planetáriích. O tom, jak tento spolek vznikl, jakou má vnitřní kulturu a strukturu, které osobnosti jsou jeho členy, si povídala s Jiřím Grygarem Slávka Chrpová.

Achensee – Tyrolsko

Ráj dvou bílých stop
O běžeckých lyžích se říká, že to je zimní kolo. A něco na tom je. Mentalita i motivace lidí, kteří dva pedály svých kol mění za dvě úzké lyže a řídítka za dlouhé tenké hůlky hned, jak napadne sníh, bývají velmi podobné. A stejně tak, jako mezi cyklisty je drtivá většina cykloturistického zamření, tak i na běžky se chodí sklouznout především turisté, vlastně cykloturisté. Rádi bychom vám pro prodloužený víkend doporučili méně známý region, který není od našich hranic příliš vzdálen a v Tyrolsku, jehož obyvatelé jsou povahou Čechům velmi blízcí, hodně pohostinní a turistům otevření, navíc patří k nejhezčím. Jezero Achensee se nachází v alpské část Karwendel opačným směrem z dálnice na Innsbruck, než jakým vede známější údolí Zillertall.

Výlet se SHOCartem
Podél Načetínského potoka k Hliníkovi
Hliník se sice odstěhoval do Humpolce, ale odkud pocházel? Amatérští historici potvrdili, že z Hory Svaté Kateřiny, kde mu místní recesisté postavili pomník. Vzdejme tedy čest jeho památce a navštivme jej během výletu Krušnými horami, kde je nejen krásně, ale lze se tady i náležitě pobavit

Příběh jízdního kola

Cyklisté s modrou krví
Zajímavou epizodou historie jízdního kola, která se táhne od nejstarších dob až do nedávné minulosti, je vztah urozených osob šlechtického původu k cyklistice. Pochopitelnější před rozšířením motorových vozidel jako projev pokrokového smýšlení a modernosti, ale přetrvávající i později, když na silnicích již vládly automobily.
Příslušníci královských rodů neváhali usedat na kola ani v dobách, kdy velocipedy již zlidověly a staly se dopravními prostředky širokých vrstev obyvatelstva.

Každý měsíc v městském provozu

V jednoduchosti je krása
Městské kolo Kona má jednoduchý název: Bike. Jednoduché je i celé kolo. Jedna ručně ovládaná brzda, jeden grip shift, tři převody v náboji, žádný přesmykač, žádná přehazovačka. Jeden převodník, jeden pastorek, řetěz jako na singlespeedu. Černá barva, černé blatníky, čisté linie, zkrátka kolo pro civilní užití. Test kola najdete v pravidelném seriálu.

Rozhovor o knize

Přes Altiplano na svatbu
Monika a Jirka Vackovi jsou na cykloturistické „mediální" scéně nováčky. V roce 2010 se ještě během jejich dlouhé a náročné cesty po Jižní Americe začali dělit o své zážitky se čtenáři Cykloturistiky a dnes už jsou jejími pravidelnými přispěvateli. Po návratu dlouho nelenili a o celé expedici napsali knihu, která vyjde v průběhu listopadu.

Ohlédnutí za jedním výročím

Do nebe jezdíme už 10 let
Léta běží, a Michal Třetina pro vás čtenáře připravuje seriál Jak se jezdí do nebe už deset let. První díl vyšel v dubnu 2000. Kolik průsmyků, který z nich byl nejvyšší, kolik dílů, kterými zeměmi, kdo byli spoluautory a celkové zamyšlení nad vznikem a pokračováním toho úspěšného seriálu. A tentokrát si autor zajel i na Tour de France, přesněji na 1796 m vysoký Avoriaz.

Světové dědictví UNESCO

Fenomény Třebíče
Vysočina je kraj drsný i malebný, nelehký k životu, jehož městečka odrážejí houževnatost a pracovitost místních lidí. I Třebíč, kde se svorně po staletí v klidu a míru vyrovnávala s tvrdými podmínkami křesťanská a židovská komunita společně. Jejich příkladné bezproblémové soužití přispělo v roce 2003, vedle jedinečných třebíčských památek, k zápisu na Seznam světového kulturního dědictví.

Vítěz soutěže OCA

Z Písku přes poušť až k moři
Vymyslet námět pro cestovatelskou soutěž je výzvou pro odvážné. Vítěze napadlo zabít dvě mouchy jednou ranou a pojmout projekt jako drsné putování zhýčkané smečky lidí za netradiční rodinnou dovolenou. Mamka touží po moři a taťku lákají extrémy? Dítě je s kyblíčkem v jedné ruce a se štěnětem v druhé připraveno na všechno? Úkol zněl jasně! Dojet na nejbližší poušť a odtud se dostat k nejbližšímu moři. Na kolech a během týdne. Posádku tvořil: Táta Miloš – kapitán a navigátor se sklony ke kontrolovanému bloudění, technik a kuchař výpravy. Mamka Martina – kormidelnice, zdravotnice, výstrojní náčelnice a reportérka. Dcera Nelinka – čtyřletý plavčík s právem poradního hlasu (v té době s občasnými záchvaty prepuberty). Fanynka – malá kníračka s vadami exteriéru a s hyperaktivním projevem. Poutavé vyprávění a osudy této rodiny najdete na stránkách Cykloturisitiky.

Malé výlety s dětmi

Labyrint světa a ráj kola
Parafráze na známé dílo Jana Amose Komenského není náhodou. Nedávno dokončená cyklotrasa totiž z Chocně prochází Brandýsem nad Orlicí, kde světoznámý pedagog tři roky pobýval a kde se také nachází na jeho počest vybudovaný labyrint. Širokým údolím Tiché Orlice se vinoucí krásná asfaltová stezka, vhodná i pro jízdu s dětmi vás zavede až do Ústí nad Orlicí, třeba na útulný ranč.

Pojedeme do Pekla
„Pojedeme do Pekla!" No řekněte, které dítě by nebylo tímhle návrhem na cyklistický výlet nadšeno. Samozřejmě myšleno Peklo v krásném údolí řeky Metuje mezi východočeskými městy Náchod a Nové Město nad Metují, které je v mnohém ideálním cílem pro krátký, a to nejen cyklistický výlet.

Kde vás dobře nakrmí?

Farmářské trhy na Náplavce
Toto zastavení je určeno cyklistům, které omrzely supermarkety a rádi si uvaří doma z čerstvých surovin z farmářského trhu. Pro netradiční recenzi jsme zvolili farmářský trh na Náplavce ležící na pražské vltavské cyklodálnici A2. Již od jara je každé sobotní dopoledne pražská Náplavka u železničního mostu vyhrazena těm, kteří si rádi uvaří doma a chtějí si k tomu nakoupit čerstvé lokální potraviny. Autoři se tedy rozhodli spojit příjemné s užitečným, na kola nasadili cyklobrašny a vyrazili. Doporučí vám které potraviny jsou skvělé, z kterých naopak budete nejspíš zklamáni.

Koupele v rajsky krásném kraji
Lázeňská města mají zvláštní kouzlo: noblesní atmosféru promenád, udržovanou zeleň, tichá zákoutí na oddych, jezera a fontány skryté v lesoparcích. A protože léčivé prameny zpravidla vyvěrají na krásou požehnaných místech, bývá v okolí lázní cyklistům zaslíbená krajina. Zakroužili jsme tedy okolím Rajeckých Teplíc, kde se dá díky lázním pookřát na těle a díky přírodě na duši.

Menu