Cykloturistika je podzimní sport

28.2.2017

Jeden můj kamarád má vážný problém: „Neexistuje oblečení na kolo, v němž bych se nezpotil nebo mi v něm nebyla zima." Používám všechny své zkušenosti i znalosti, abych ho přesvědčil, všechny reklamní slogany a texty výrobců funkčního spodního prádla, membrán, zátěrů, reprodukuji zkušenosti cestovatelů i profesionálních závodníků, ale všechno je marno. A já jeho argumentům pomalu musím dávat zapravdu. „Až někdo bude chtít dokázat, že je jeho oblečení pro cykloturisty opravdu funkční a já se nezpotím a následně mi nebude zima, rád mu budu dělat zadarmo testovacího jezdce", říká a já jeho hozenou rukavici zvedám a posílám dál. Je to fakt problém! Došlo mi, že obléci cykloturistu na podzim, v zimě i na jaře je opravdu úplně nejtěžší ze všech sportů. Takový cyklokrosař si vystačí v kraťasech i za mrazu na tu jednu hodinu závodu, trénujícímu závodníkovi může být i trošku zima, jen nesmí prochladnout a profouknout. Běžkař se zase snáze zahřeje pohybem horních končetin a sjezdař se musí utemovat, ucpat konce oblečení a otvory a zateplit se. Problémem cykloturisty je, že střídá chvíle intenzivní fyzické aktivity (při jízdě do kopce) a naprosté pohybové pasivity (zastávky, chůze, posezení, kochání se…). Logicky se nejdříve zpotí a pak zmrzne. Proto dnes říkám – dobře se obléci na cykloturistiku a dopřát si jako cykloturista vše i v zimním období je ze všech sportů nejtěžší. Proto bychom tomu měli věnovat pozornost, a proto bychom měli do oblečení i trochu investovat.

Přes nejvyšší kvalitu nejmodernějšího cyklistického oblečení a jeho správné vrstvení nelze uchovat pokožku zcela suchou, pokud zdoláme na kole kopec nebo vezeme na zádech batoh. Na místě je jediná rada, která ale asi kamaráda neuspokojí. V zimě zkrátka omezte ježdění na kole na vyjížďky souměrným tempem, bez zastávek, bez kochání. Jezděte se jen projet souvislým tempem, určitě časem vychytáte odpovídající skladbu oteplení. A pokud si nedáte říci, pak je třeba počítat s neustálým oblékáním a svlékáním a také s výměnou spodního trika, někdy i opakovaným. Kolik zastávek, tolik spodních triček byste měli mít a vždy se hned převléci.

Nemám rád, když někdo říká, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Je to vtipné (pro nezasvěcené), ale realita je jinde – čím horší počasí, tím více omezení jízda na kole má nebo tím dražší oblečení na ni je třeba. A protože jsou u nás zimy a plískanice docela dlouhé, mám dojem, že je škoda pařit se nebo mrznout v nevhodném oblečení. A ještě větší škoda je nejezdit vůbec! Vyjel jsem teď na podzim možná vícekrát, než za celé léto a bylo to vždycky skvělé! Cykloturistika je pro mě podzimní sport! A podle průzkumů čtenosti časopisů nejen pro mě, protože čtenost Cykloturistiky dosáhla za poslední čtvrtletí doslova a do písmene rekordních hodnot. Snad to není tím, že ti, co se na kolo neumí správně obléci méně jezdí, ale o to více čtou…

Menu