Cykloturistika: 10/2008

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 24.09.2008 Úvodník: xxxxx Ukázky z časopisu:

Popis

Díky iniciativě a nezměrnému úsilí Francouze Pierra de Coubertina (1863 – 1937) se podařilo prosadit myšlenku na obnovení antických olympijských her a získat pro ni mezinárodní podporu vlivných kruhů. Z jeho popudu se sešel v červnu 1894 v Paříži mezinárodní Kongres pro obnovu olympijských her, který rozhodl o založení Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Mezi jeho zakládajícími členy byl i český zástupce Dr. Jiří Guth-Jarkovský (1861 – 1943).

Tenerife určitě není ani málo obydlený, ani málo navštěvovaný ostrov. Říká se o něm, že turistům nabízí nejvíc, a snad i proto ho ročně navštíví ke čtyřem milionům návštěvníků. Když se k nim přidá něco přes tři čtvrtě milionu obyvatel a dálnice obkružující dobré dvě třetiny ostrova, má cykloturista k rozlousknutí pořádně tvrdý oříšek. Není jednoduché odpovědět na otázku „Kudy jet, abych se vyhnul silnému provozu a viděl všechno zajímavé?"
Všechny tyto otázky v miniseriálu Známé neznámé Kanáry.

Husité patří do naší národní historie a pojem bitva u Lipan jakbysmet. Právě do kraje Podlipanského povede další výlet sledující naučné stezky.

Po Tekově na jihu Strážovských vrších na západě naplníme v tomto čísle Cykloturistiky název rubriky Pod Tatrami doslova. O tom, že Liptovská Mara je fešanda z každého úhlu pohledu a v každé křivce, se vás bude snažit přesvědčit autorka stálé slovenské rubriky.

Jízdní kolo se v poslední době hodně přizpůsobuje svým uživatelům a s tím, jak se jeho stavba mění, nastávají značné problémy s názvoslovím a typologií. Už dávno nejsou jen kola silniční, krosová a horská. Vedle vzniku nových kategorií v horské cyklistice přibyla řada „škatulek" pro kola laděná přísně uživatelsky – ať už jako dopravní prostředek, nebo jako nástroj pro udržení kondice schopný svižné jízdy. Světlo světa tak spatřily kategorie „fitness bike", „city bike" a řada dalších označení užívaných konkrétními značkami. Vydejme se na exkurzi do těchto stále ne zcela probádaných vod.

Dvě baby mezi baobaby, tak zní titulek na úvodní straně časopisu. Je jasné, že bude řeč o putování na kole po Madagaskaru. Lemuři, fosy, baobaby, zážitky, postřehy, zkušenosti z tohoto ojedinělého pro ženy více než přátelského ostrova.

Honzu Vlasáka opět chytla toulavá, vrtaly mu v hlavě nostalgické vzpomínky na mládí, kdy čundry do oblasti nejzapadlejšího kouta – Oravských Beskyd patřily k těm nejkrásnějším a nikde na světě se prý medvědi nehemží hustěji než tady…

 

Menu