Cykloturistika: 06/2008

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

V čísle šest je tak trochu zaostřeno na děti, konkrétně zde najdete čtyři domácí trasy od našich redaktorů vhodné pro rodiny s dětmi a to v oblasti, Lipenské přehrady, Veltrus, Zelčína a Unhoště. Ale i kolegové ze SHOCartu vybrali další dvě trasy na Třeboňsku, kam s vašimi ratolestmi bude také radost vyrazit.
Nezůstali jsme vám dlužni ani tipy na pěknou rodinnou dovolenou v zahraničí. Götaland neboli jižní Švédsko, to je malebná oblast, skvělá pro putování mezi majáky a větrnými mlýny, pro putování krajem Pipi Dlouhé punčochy.
Nebo co takové Wolfgangsee, rakouské jezero východně od Salcburku se širokým sportovním vyžitím s možností relaxace či pohodové ježdění kolem rakouské Enže.
Ivan Křemeček vám bude tlumočit stylem jemu vlastním neocenitelné zkušenosti z jednoho výletu s dětmi v povídce nazvané podle známého dětského filmu Aleny Poledňákové S tebou mě baví svět, YDYKSEB.
Také jsme pro vás udělali přehled na trhu dostupných dětských kol různých velikostí od 12´´až po 24´´, dále vozíků a sedaček.

U našeho známého autora Honzy Haselhuhna se vynořilo puzení radit a sdělovat zkušenosti. A protože jsou dobře míněné a protože se může stát, že budou přínosné, příležitostně se v Cykloturistice setkáte s jeho postřehy o technice a zajímavých produktech a vynálezech. Bude to takový koutek pro vás, kutily, objevitele a objevovatele a bude se jmenovat Haselhuhnův kapsář. Poprvé o zavinovacích brašnách Ortlieb.

 

Hranice zemí i krajů se z dobrých, ale mnohem častěji špatných příčin rády stěhují, nejinak tomu v minulosti bylo i na pomezí Čech a Moravy v místech, kde se k tomu ještě připletlo Rakousko. Někdejší Trojmezí tu střežila nejvyšší hora kraje, pojmenovaná podle skalnatého vrcholu Vysoký kámen. Jak se dařila jeho zteč cyklistické skupiny kolem Vládi Pustiny, se dozvíte v pravidelné rubrice domácí výšlapy.

 

V minulém díle se osudy Františka Šestáka a jeho spolucestovatele zastavily u Glenria v Novém Mexiku. Krajina mezi Novým Mexikem a Texasem – Llano Estacado, v mládí přečtené Rodokapsy, westernové filmy, šerifové, kovbojové a stáda koní, to všechno se spojovalo v jeden důvod, proč sem přijížděli a chtěli to všechno vidět na vlastní oči, přičemž společnici jim dělala Route 66.

Lze bez přehánění tvrdit, že kolo pod deset tisíc korun není určeno těm, kteří na něm chtějí často a pravidelně jezdit. Již nad „desítkou" je výběr přepestrý, avšak kvalita kolísavá, takže při přehledu kol do tohoto testu startujeme ještě o něco málo výše, tam, kde již je prakticky stoprocentní jistota, že při výběru člověk nešlápne úplně vedle. Jde o standard, který nabídne komfort, funkční spolehlivost i dostatečnou trvanlivost. Pro test kol s těmito standardy jsme vybrali tato kola: Dema Asti DB, 4ever Fever Disc, Galaxy Meteor, Genesis Ruler, Leader Fox Rover, Vertec Sniper Pro.

 

Průřez historií Klubu českých turistů skončil na začátku druhé světové války. Dalo by se říci, že i v těch nejkrušnějších dvou válečných obdobích se klubu nevedlo tak špatně, jako tomu bylo posléze roku 1948, kdy byl klub fakticky rozpuštěn a začleněn pod celostátní organizaci. Mluvíme-li však o sto dvaceti letech z nějakého důvodu zařazujeme i tuto neslavnou klubovou etapu – druhá část rozhovoru s Janem Havelkou.

 

Většina cyklistických cestopisů pochází od mužů a pojednává o jejich sólo cestách či o čistě mužských výpravách. Tu a tam se objeví článek o partnerské dvojici. Ale potkat na světových silnicích samotnou ženu-cyklistku je téměř zázrak. Slovinka Maria Kozin je jednou z nich. Za poslední tři roky ujela na kole přes 25 000 kilometrů a momentálně je opět na trase a plní si svůj sen o cestě ze Slovinska do Pekingu a zpět. Tuto zajímavou ženu zpovídal Honza Galla.

 

Menu