Cykloturistika: 4/2007

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 04.04.2007 Úvodník: *** Ukázky z časopisu:

Popis

V rámci seriálu o zelených stezkách (Greenways) v Evropě jsme již projeli Francii, Španělsko a východní Karpaty (polsko-slovensko-ukrajinské pomezí). Pojďme se podívat do země, která sice není vyhlášeným cykloturistickým rájem, přesto se v ní během poslední doby udělalo mnoho pro rozvoj zelených stezek (aneb zelenih staza) a turistiky obecně. Jazykoznalci již asi hádají, že tentokráte zamíříme na Balkán, konkrétně do Srbska. Zelene staze představují propojené sítě stezek a tras pro různé uživatele od cyklistů a pěších, po jezdce na koni, kanoi, ale třeba i běžkaře propagované pod jedním názvem Ozonové stezky.

Turistická známková místa, odkud si odnesete dřevěné odznaky s motivy turistických míst po celé ČR, asi mnozí znají, ale co cykloturisté? Ti už dlouho postrádali nějaké ocenění své aktivity a odznak připomínající a oceňující projetí značených cyklotras. Takový produkt je však právě teď tady a jmenuje se Cykloznámka. Její tvůrci správně seznali, že mezi cykloturisty jsou mnozí, kteří touží přinést si domů drobnou památku na navštívenou lokalitu či pochlubit se vhodným atraktivním ,,důkazem“ svého pobytu v tom či onom místě.
Více na stránkách Cykloturistiky.

Jižní Čechy obecně patří bezesporu mezi nejpůvabnější končiny naší vlasti. Oblast nacházející se na rozhraní Třeboňské pánve a západní strany Vysočiny, kde se odehrává oblíbená komedie „Adéla ještě nevečeřela“ a autorova záliba v kriminalistických příbězích ho zlákaly k projetí domácí cyklotrasy.

V Cykloturistice č. 12/06 vyšel rozhovor s cestovatelem Petrem Jahodou o záměru sjet na horském kole nejvyšší africkou horu, chcete-li sopku, Kilimandžáro. A jak se Jahodova očekávání a přání vyplnila?

Ve speciálu Dovolená byla rubrika pasiáns věnována oblasti v Jižním Tyrolsku, nejvýše položeným pastvinám v Evropě – Seiser Almu, které se rozprostírají na plochém skalním ostrohu a jejichž charakter je mírně zvlněný. Tedy kopce byly k cyklistům vlídné. Úplně jinak je to v regionu, o kterém bude řeč tentokrát – údolí Tauferer Ahrntal, italsky Valli di Tures e Aurina.

Patnáct tisíc korun, to je pro stále více lidí celkem přijatelná cena za sportovní náčiní, které jim bude roky výborně sloužit. Připravili jsme přehled krosových kol, za které vytáhnete z peněženky přesně tolik financí.

Jarní veletrh Sport Prague už dávno není především cyklistickou výstavou, spíš by se dalo říci, že cyklistické exponáty jsou takovou veletržní popelkou. Z toho mála cyklistického si zapřísáhlí milovníci jednostopých strojů mohli i na veletrhu vybrat to své a také my jsme vybrali pár záběrů, které stojí za to okomentovat.

Jakmile Páleníčkovi odbočili do vnitrozemí začala Andalusie vytahovat pořádné trumfy: náboženská procesí romerías, první přehrady, cyklostezky, proslavená bílá městečka, flamenco…

Stalo se už téměř pravidelností, že jeden z našich skalních a nejlepších psavců, Jirka Sázavský, vyráží vždy v létě na východ. Nejinak tomu bylo i tento rok. Opět nezklamal ve svém osobitém vyprávění protkaném vodkou, vtipnými historkami, drsnými cestami, setkáními s místními. Pojďte s ním bloumat po Tuvě a Altaji, dvou ruských autonomních republikách na jihu Sibiře, které spojuje právě podél mongolské hranice nenápadná, v mapách bíle značená cesta. S jistotou mohu tvrdit, že to nebyl špatný nápad…

Výšlapy jsou z valné většiny o kopcích a místech, na která se dlouhá léta nemohlo pro jejich přílišnou blízkost k ostře střežené hranici západního světa, ze stejného soudku bude i pokračování, jen s jedinou výjimkou. Hlavní cíl, nejvyšší hora Pavlovských vrchů, je dnes paradoxně v přesně opačné situaci – kdysi jsme se na její vrchol podívali na kolech, dnes je to přísně zapovězený bod, kam se vlastně nesmí ani pěšky…

Už čtyři roky, každou neděli dopoledne, můžete na „obrazovce“ České televize sledovat cestovatelský pořad s názvem Toulavá kamera. V programu ho najdete s podtitulem Mozaika z regionů. A mozaikou je opravdu pestrou. Původní reportáže diváky zavedou do všech koutů českých zemí. Nalezete mezi nimi tipy na některé z tuzemských zajímavostí, o nichž jste dosud neměli ani tušení. Jeho vysílání se však odehrává pro pracujícího člověka v nepříliš vhodných časech, a tak představíme web, kde si můžete pořady z tohoto seriálu připomenout: www.ceskatelevize.cz/poradyaz/.

Jak využít nepříliš dlouhou dovolenou nebo když máte pouze prodloužený víkend a chtěli byste ho strávit na kole a přitom se podívat někam mimo Českou republiku? Zkuste to na skládacích kolech s nízkonákladovou leteckou společností třeba po britských městech…

V roce 1990 byl Víťa Dostál ve Spojených státech poprvé a sbíral tu cyklistické ostruhy a skládal cestovatelskou maturitu. Jaké tu na něho čekali události a jak ho Amerika přivítala podruhé?

Menu