Cykloturistika: 7-8/2006

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 28.06.2006 Úvodník: nadpis editorialu Ukázky z časopisu:

Popis

Jak bylo minulé číslo věnováno ženám, dívkám-cykloturistkám, tak v předprázdninovém vydání jsme pamatovali v části časopisu na menší cyklisty.
Najdete zde jak klasický cestopis se zkušenostmi čtyř cykloturistek, které jely se čtyřmi dětmi a čtyřmi přívěsnými vozíky, tak i test tří přívěsných vozíků, dětskou cyklistickou módu nebo pohled malého Matýska na vozíky a sedačky. Vše je zarámováno zkušenostmi, nápady, radami všeho druhu.

Číslo 7/8 2006 má ale 116 stran, a tak se našlo spousta místa jak na klasické rubriky, tak i na příspěvky netradiční.
Něco pro dobrodruhy lze najít ve velké cestě. Vydáme se společně s Petrem Hejtmánkem, s kterým jsme připravili v minulém čísle rozhovor, na trojmezí africké Ugandy, Keni a Súdánu. Přesněji do národního parku Kidepo Valley. O napětí, dobrodružství, ale i nádhernou přírodu nebude nouze.

Z minulého čísla ještě chvíli zůstaneme v Latinské Americe. V tomto vydání jsme pro vás připravili speciální dávku Haselhuhnových kolovin. Honza se vydal do země Aztéků, Mayů, Topéku a Zacatopeků. I když cestu neabsolvoval na kole, resp. jen malou část, jeho fotoaparát, smysly, pozornost byly nastartovány, aby vám co nejlépe zprostředkoval své dojmy. Přidal-li k tomu několik neocenitelných zkušených cestovatelských rad a zapojil-li jeho neutuchající invenci, střídající se asociace a nadání spojovat nespojitelné, vznikla z toho opravdu pikantní, ale chutná mexická omáčka…

V č. 6/2006 jsme ve webových tipech poprvé zavítali do Rakouska. Podpora cykloturistiky, která je v této zemi chápána jako opravdová příležitost k podnikání a rozvoji cestovního ruchu, se odráží i na mnohých webových stránkách. Proto se k webům rakouských cyklotras ještě vracíme, a ne naposledy. Kromě projektu představeném minule lze na rakouském webu najít i několik dílčích regionálních projektů. Tentokrát se podíváme do Dolního Rakouska. Na www.niederoesterreich.at a na www.weinviertel.at.

Necelých 60 kilometrů na jihovýchod od Prahy se rozkládá nejmenší chráněná krajinná oblast naší republiky – Blaník. Zde se z táhlých kopců Vlašimské pahorkatiny zvedá na místní poměry impozantní žulový masiv Velkého Blaníku. Podblanicko – tento kraj zaoblených kopečků, malebných vesniček a mnoha utajených krás, leží stranou turistického ruchu možná trochu neprávem. Víte například, že tu rostou největší sekvoje u nás? Že tu bývaly svého času nejvydatnější zlatodoly v Čechách? Nebo že park ve Vlašimi patří k největším parkům anglického stylu ve střední Evropě? Je tedy nejvyšší čas kraj blanických rytířů navštívit a právě v době, kdy zde byla otevřena stejnojmenná cyklotrasa.

Kosovo, dříve nezpochybnitelná součást Srbska a obávaná oblast, je dnes díky rozdílnému populačnímu vývoji a částečně i migraci domovem převážně albánského obyvatelstva. Ačkoliv je stále na srbských mapách uvnitř hranic, v současnosti zde nemá bělehradská vláda jakoukoliv moc, hraniční „prelazy“ jsou pod kontrolou mezinárodních sil. Jaké problémy to může způsobit, zkusil na vlastní kůži párek cyklistů z Kroměříže.

Pokud jste kdy uvažovali o pořízení celoodpruženého horského kola, přinášíme vám přehled nejnižší cenové hladiny „fullů“, o nichž může odborník s plnou odpovědností říci, že důstojně, spolehlivě a zcela funkčně plní veškeré požadavky jezdce na přední i zadní odpružení.

Na víkend si zajedeme do kraje škodovek a embéček. Ale nebojte se, trasami, kterými vás provede Jirka Juřík, jich moc nepotkáte. Tři plnohodnotné a poměrně obsáhlé trasy vás zavedou např. na Kost, do údolí Plakánku, na zříceniny Michalovice, Zvířetice, ale třeba i na Švédské šance nebo do Smetanových Jabkenic. A třeba nakonec zjistíte, že ani Mladá Boleslav není jen samotná škodovka, a že má své kouzlo i své skvosty.

Jako je oblast Gardského jezera, která zahajovala rubriku pasiáns, rájem surfařů a vyhlášená svými bikerskými sjezdy, tak oblast kolem Bovce ve Slovinsku je díky jedné z nejdivočejších alpských řek a množství dravých potoků a vodopádků oblíbeným cílem kajakářů, raftařů, hydrospeedařů a canyoninkářů. V údolí tyrkysové řeky Soči a v okolí Bledského a Bohinjského jezera však najdou své místo i cykloturisté. Množství různých outdorových aktivit od výše zmiňovaných přes pěší a vysokohorskou turistiku, speleologii a lezení, slibuje, že nudit se zde opravdu nebudete. Výjezdy kolem řeky Soča, kde probíhala známá sočská fronta, zase budou lahůdkou cyklistickou. Čtyři doporučené a proježděné trasy, doporučené mapy, tipy na ubytování, infocentra, spousta turistických zajímavostí, weby atd., vše v přehledném bloku.

Třináctý Author Král Šumavy slovem i obrazem.

Pumpičky jako základní vybavení cyklisty. Jejich přehled. Tentokrát omezen výběrem na ty nejmenší.

V rozhovoru jsme oslovili našeho častého autora Antonína Červeného. Společně s ním zavítáme do Indie, Venezuely i na Nový Zéland. Jeho příhody a historky, které se zatím v jeho textech neobjevily, nepostrádají vtip i dobrodružství.

Menu