Cykloturistika: 6/2006

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 09.06.2006 Úvodník: nadpis editorialu Ukázky z časopisu:

Popis

Toto, dá se říci speciální číslo, je věnováno z části ženám. Nejprve první porce reportáží ženským pohledem, k tomu si můžete dát notnou dávku v podobě přehledu kol dámských geometrií, dámský sedel, funkčních podprsenek a jako lahůdku na konec cyklistickou módu nejen pro mladé ženy.

Ve velké cestě se tentokrát vydáme na ostrov svobody, na Kubu. V č. 10/2005 jsme vás informovali o některých oblastech, kde se dají projet pěkné trasy, o tom, kde se na Kubě dá bydlet, jak se tam stravovat atd.
Tento text je pojat poněkud odlišně. Romantika, bezpečnost, krásná příroda očima čtyř cykloturistek.

U romantiku zůstaneme i v zahraniční cyklotrase. Dva muži se inspirovali cestou Karla Hynka Máchy, kterou absolvoval před 170 lety, a vydali se v jeho stopách. Přečetli si jeho deník a srovnávali své zkušenosti s romantickým mistrem. Ze zápisků zjistili, že si vybral hodně zajímavou a zábavnou trasu, ale poznali také Máchu trochu jinak, než jak si ho pamatujeme všichni ze školy.

Ivan Křemeček bude upozorňovat, že není radno ženám se jejich spolku plečkařů při jejich tradiční výletě dostat do merku a že je lépe se jim vyhnout. Jak se to všechno seběhlo se dozvíte v povídce „Řeklo se: Bez bab!“

Síť certifikovaných zařízení se službami pro cyklisty na úrovni srovnatelné se službami v Německu, Rakousku či Dánsku – to je cíl projektu Cyklisté vítáni, který realizuje tým programu Greenways v Nadaci Partnerství. Celostátní certifikace Cyklisté vítáni zavádí hodnocení jednotlivých zařízení v ubytovacích a stravovacích službách, kempech a turistických cílech. Petr Kazda, manažer projektu, tvrdí, že před sezonou 2007 bude takových služeb v Česku více než jeden tisíc. Všech tří jsme se proto zeptali na podrobnosti tohoto zajímavého projektu.

Krušné hory, hradba hor dostala téměř smrtelnou ránu při bezohledném „budování lepších zítřků“ za éry socialismu. V posledních letech se jizvy počaly rychle hojit. Tento drsný a těžce zkoušený kraj je neprávem opomíjen a proto si zaslouží ho lépe poznat. Zkusme si projet v domácí cyklotrase pár malebných údolí a část hřebenové partie v okolí Chomutova. Hlavní hřebeny si s námi můžete vychutnat v č. 11/06, ve kterém vás čeká domácí výšlap na Klínovec.

Koloviny „ve zvláštním formátu“, tzv. koloviny minus. Ne všechno kolem nás je zábavné, a to se nevyhýbá ani ježdění na kole. Minusové Koloviny budou o značených cyklostezkách!
Už se na stránkách Cykloturistiy toto téma nakouslo vícekrát, tak teď zakousnutí našeho skalního autora Jana Haselhuhna, který má velké zkušenosti s cyklostezkami v okolních evropských státech a má tedy možnost srovnávat.

V době své největší slávy byla Kutná Hora po Praze druhým nejvýznamnějším městem našeho království. Samotné město v sobě skrývá plno památek a jako městská památková rezervace je právem zapsáno v seznamu UNESCO. Zvát vás na projížďku po městě by nebylo nejvhodnější, tím spíše, že okolí Kutné Hory je nejen zajímavé, ale i pěkné, a vedou tudy naučné stezky hodící se pro jízdu na kole. Jak už název města napovídá bude tentokrát řeč o stezkách zabývající se hornictvím, ale asi málokdo by řekl, že v Kutné Hoře najdeme i naučnou stezku vinařskou, která je dokonce cyklotrasou.

Cykloturistika a s ní související nabídka služeb pro cyklisty mají u našich jižních sousedů velkou tradici. Však také asi jen málokdo z tuzemských příznivců cestování na kole dosud nevyzkoušel alespoň krátký úsek některé z oblíbených rakouských značených cyklotras. Kdo ještě neví, kterou z mnoha tras si vybrat pro nadcházející dovolenou, ten se může inspirovat na internetu. Souhrnně všechny tyto informace pro většinu rakouských cyklotras se nacházejí na stránce www.radtouren.at

Petr Hejtmánek je v cykloturistickém světě znám svými výpravami do Afriky. Na kole projel téměř celou východní Afriku. Jeho zkušenosti v tak náročné destinaci jsme vám zprostředkovali v rozhovoru. Jsou to ekluzivní a neocenitelné rady. Přidali jsme k tomu spoustu historek, které pro něj byly kořením všech výprav. Nebylo by to ale dámské číslo bez ženy i v této rubrice. A protože jeho přítelkyně Linda Rumlová s ním několik expedic absolvovala, bylo nasnadě zeptat se i jí, jestli se do Afriky zamilovala stejně jako její Petr.

Nebyl by to seriál o výšlapech, aby v něm chyběla hora Českého ráje. Hora plná drahých kamenů, hora, na které nesmí chybět rozhledna, abyste pak z ní mohli spatřit jako na dlani České středohoří, Jizerky či Krkonoše a samozřejmě celý Český ráj. Vydejte se tedy na horu Kozákov, do Mekky turistů všech vyznání.

Menu