VELO: 1/2013

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 19.12.2012 Úvodník: Kolo není kouzelná hůlka

Popis

Před Vánoci 120 stran plus 8 navíc! Jakých? Pěkných. Čtěte dále.

 

TIPY REDAKCE

12 OKAMŽIKŮ ROKU 2012 objektivem a perem fotografů Justy Ješkové a Roba Trnky
Zachycení okamžiku je oborem fotografů, a proto jsme tuto dvojici požádali, aby se oni ohlédli za uplynulou sezonou, jeden z českého příhraničí a druhý z Kanady. Nešlo o tucet nejlepších fotek, ale tucet těch, ke kterým mají z nějakého důvodu silnější vztah, jež mají příběh. Ke 2×12 snímkům symbolicky zaznělo i 12 otázek, byť čtyřikrát – Rob se dvanáctkrát ptal Justy a naopak a nakonec oba odpovídali na našich dvanáct dotazů.

 

 

VÁNOČNÍ DÁREK OD VELA – 2x PLAKÁT A3!

 

 

 

ANTHILL FILMS – NEJLEPŠÍ MTB FILMAŘI SOUČASNOSTI
V původním rozhovoru pro Velo! Jejich snímek The Collective lze označit za přelomový, co se způsobu snímání týká, čerstvý počin Strength in Numbers už jen trailerem vyvolal obrovskou odezvu bikerů. S názvem Mraveniště Filmy, jak zní doslovný překlad, by asi české filmové studio bylo pro smích, Anthill Films však je pojem, jemuž by se smát nikdo nedovolil.

 

 

 

SLOUPEK JARDY KULHAVÉHO V KAŽDÉM VELU
Počínaje lednovým vydáním se časopis Velo může pochlubit exkluzivním přispěvatelem. Stane se jím ve svém sloupku Jarda Kulhavý, bude komentovat aktuální dění i svou přípravu apod.

 

 

TERMOKAMERA HOVOŘÍ JASNOU ŘEČÍ – 14 párů návleků na tretry v nekompromisní prověrce!
Některé se ukázaly jako skvěle připravené na zimu, jiné vhodné spíš na jaro. Některé střihem obstály, jiné zklamaly. Více v časopisu Velo 1/2013.

 

 

 

TECHNIKA LET, CO NEMĚLA BÝT
Vzpomínáte na rok 1999, kdy se na základě zaručených prognóz mluvilo o konci světa s přelomem tisíciletí? To, že rok 2013 také nebude, jste už jistě též přijali za nezlomný fakt. Využijeme předpokládané tragické konce civilizace jako milníky a podíváme se na to, jak se výrobci komponentů, kol a dalšího cyklistického tovaru snažili ve svých kolekcích, jež měly být posledními.

BIKEŘI (NEJEN) SOBĚ ANEB TERÉNÁŘSKÉ BRIGÁDNIČENÍ PO ČESKU
Domácí terén nabízí tisíce kilometrů cest a stezek, kde se biker může volně prohánět, a vedle toho centra připravená zintenzivnit zábavu na maximum – bikeparky a lokality protkané pečlivě budovanými traily. Řada z nás tyto oázy „pouze" spokojeně využívá, část ale obětuje něco ze svého volného času pro zlepšení možností, které přinese užitek nejen jim, ale i ostatním. Nezištně. Ještě že tak.
Jak to chodí na Rychlebských stezkách
Má první brigáda v bikeparku
Rozhovor na dané téma se „správci" bikeparku Monínec

 

 

 

FENOMÉN PUMPTRACK
Malý rovný plácek plný bikové zábavy, to je pumptrack, mladá a moderní disciplína, která nejen pobaví, ale také naučí jezdit, pracovat s kolem, s těžištěm. Trať plná boulí, skoků a klopených zatáček, která vlastně nemá ani začátek, ani konec. Zábava bez konce. Není divu, že se řada bikerů rozhodla této kratochvíli obětovat zahradu.
Podívali jsme se nejen na historii a současnost této disciplíny.
Přinášíme rozhovor se zástupcem české firmy, pro niž je pumptrack hlavním objektem podnikání.
Navrch ukazuje Škola jízdy pod taktovkou Kamila Tatarkoviče, jak pumptrackovou dráhu ovládnout.

 

 

 

JAK SE DŘÍVE BRZDILO
Druhý díl seriálu Historie MTB techniky se zaměřil na decelaraci.

TRAIL MĚSÍCE
Náměšť nad Oslavou a okolí jsme brázdili pod taktovkou čtenáře převážně po singletrailech.

 

ZVLÁŠTNÍ SVĚT, KDE ŠESTIDENNÍ TRVAJÍ ČTYŘI DNY
„Se sluchátky v uších a knihou v ruce procházím vnější dřevěnou konstrukcí dráhy k podchodu do ringu. V dalších pěti hodinách přečtu pár odstavců, ale pamatovat si nebudu ani slovo. Nevěřím, že ostatní na tom jsou lépe, jen spolu všichni hrajeme psychologickou hru. Především na sobě nedat znát známky únavy, slabosti, nervozity. A co nejvěrohodnější úsměv raději nasadit už na hotelu." Tak začíná reportáž přímého aktéra dráhových šestidenních z Curychu.

KULHAVÝ ZŮSTÁVÁ!
Cross-countryový král je i nadále pánem svého hájemství aneb přechod na silnici se v podání olympijského vítěze horských kol nekoná. Bikeři se radují, silničáři smutní? To by bylo příliš jednoduché a černobílé konstatování. A rozhodl se vůbec Jaroslav Kulhavý správně?

 

 

 

BYZNYS SE DĚLÁ NA KOLE, NE NA GOLFU
Rozhovor s českým vedoucím farmy stáje Etixx-IHNED.cz Petrem Kováčem. Dlouho avizovaný vznik kontinentálního celku dospěl v prosinci konečně ke zdárnému konci. Záměr vybudovat u nás zálohu Pro teamu Omega Pharma-Quick step byl sice ve hře již od jara, nicméně jasné kontury začal nabírat až na podzim.

TEAMBUILDING ANEB JEDEN ZA VŠECHNY A VŠICHNI ZA JEDNOHO!
Nejspíš snil o elitní jednotce, třeba chtěl své svěřence neotřele připravit na drsné cyklistické bitvy a možná se nechal inspirovat mušketýrským heslem: jeden za všechny, všichni za jednoho. Když dánský manažer Bjärne Riis se svým týmem CSC před lety jako první vyrazil na teambuilding ve vojenském stylu a v maskáčích, byl asi za podivína. Dnes však jeho recept na stmelování kolektivu do svých tréninkových deníků implantovala řada formací.

 

 

 

SPORTOVNÍ MOZAIKA – glosy, komentáře, postřehy…
– Huříková do Specialized Racing?!
– Cyklokrosový kanibal Sven Nijs stále při chuti
– Šimůnek: konečně top ten!
– Saxo i Argos mezi vyvolenými, Kaťuša ne – a nikdo neví proč!

 

 

TESTY, TESTY, TESTY

DLOUHODOBÝ TEST NA POKRAČOVÁNÍ. Člověk míní a život mění. Náš původní plán zněl přinést dvě a dvě šestice kol ve dvou po sobě jdoucích vydání Vela. První krok byl splněn, druhý z půlky – těšit se můžete na GT Force 2.0, Marin East Peak 5.6 a Specialized Camber. Trojici zbývající do tuctu představí test v únorovém vydání Vela.

 

 

POZVĚTE DÁMY! Rubrika Souboj čtyř a dámské celoodpružené biky. V cenové kategorii 35 000-55 000 Kč byly nominovány k prověrce tyto stroje: Cube AMS WLS Pro, Giant Anthem X 29er 4 W, Lapierre X-Control 210L a Specialized Myka FSR Elite.

 

 

 

Rubrika Minitest: dámská zimní bunda PELL´S SHARK LADY, pumpa na tlumiče a vidlice XLC HIGH AIR PRO PU-H02, zimní MTB tretry DIADORA POLARIS 2 a membránové kalhoty SILVINI MOVENZA TOP

Rubrika Versus – zimní rukavice BBB BWG-24 ULTRAZONE a CRAFT BIKE WEATHER GLOVE

 

 

LEDEN STÁLE JEŠTĚ POHODOVÝ
Jestliže na prosinec jsme si naordinovali relativní tréninkový klid, ani leden nebude jiný. Stále ještě není nutné budovat formu. Musíme se však již dostat do pravidelného rytmu, ten je po Novém roce a svátcích důležitý.

ODLOŽTE KOLO, PROSPĚJETE SI
Plískanice, chladno a mráz, sníh a v horším případě se k tomu všemu přidá ještě inverzní poklička a smog. Zima cyklistům v našich zeměpisných končinách příliš nepřeje, na druhou stranu jsou ale zimní měsíce příležitostí udělat něco pro své tělo – zapracovat na slabinách a dysbalancích, které si během cyklistické sezony na našich tělesných schránkách vytváříme.

 

 

 

A NEZAPOMEŇTE SI HRÁT!

Soutěž Skládejte s Velem, v níž můžete vyhrát kolo za 50 000 Kč a další hodnotné ceny každý měsíc, pokračuje druhým kolem. Skládat můžete po zadání kódu z Vela zde na stránkách.

Menu