Kolo není kouzelná hůlka

28.2.2017

Nedávno jsem četl v jednom časopisu, podobně jako Velo zájmovém či oborovém (nenapadá mne méně formální pojmenování zaměření), zhruba něco v tomto znění. Svět okolo nás je plný problémů, média nás drtí negativizmem zřejmě mnohem víc, než odpovídá realitě, a tak denně čteme o prohlubující se krizi, rostoucí nezaměstnanosti, zdražování toho či onoho, špatných výhledech na zítřek, k tomu katastrofy a tragédie – a snadno můžeme nabýt dojmu, jak se vše bortí. Podlehnout skepsi, sklíčenosti. (Nedivme se, takhle po novácku to přece máme rádi, takže i přední deníky jdou více bulvární cestou…) „Vyřešte své problémy. Vyčistěte si hlavu. Sbalte se a běžte provozovat to, co máte tolik rádi! Budete v pohodě." Opravdu?
Jistě, lépe už bylo. Nenechme se ale na konci roku zmást. Zázraky neexistují. Jakkoliv mám rad kolo a vnímám, jak mne naplňuje, čarodějné schopnosti mu nepřisuzuji. Ani ničemu jinému. Vše je vždy jen na člověku samotném. Kolo ani jiný koníček nic nevyřeší, kolo možná dá na chvíli zapomenout. Řešit své problémy musíme každý sám, ne někdo nebo něco za nás. Chtěl bych vám proto do příštího roku popřát, aby byl rokem vaším – takovým, jaký si představujete. Takovým, abyste na kolo nemuseli jezdit, protože potřebujete od něčeho utéct, vyčistit si hlavu, ale proto, že na něj chcete jet, protože vás baví, naplňuje, povznáší, protože se cítíte dobře mezi cyklistickou komunitou. Abyste si mohli naopak s čistou hlavou brát to, co pohyb na kole nabízí.
Na následujících stránkách jsme se rozhodli vás v zimním období pořádně motivovat k vyjetí prostřednictvím snímků fotografů Justy Ješkové a Roba Trnky zachycujících zajímavé okamžiky a jejich příběhy, ale také vás přimět sednout k televizi – k bikovým videím nejlepších filmařů současnosti, společnosti Anthill Films. Rozhovor s nimi je také obsahem lednového vydání roku 2013. Motivaci však najdete nejen k jízdě, ale také k tomu něco kolu vrátit – hovoří o tom téma Bikeři sobě věnované cyklistickým brigádám. I taková pomoc dokáže vylepšit náladu. A to je jen krátká ochutnávka z následujících stran.
Šťastnou jízdu rokem 2013 bez ohledu na jeho poslední dvojčíslí
přeje za redakci
Rudolf Hronza

Menu