VELO: 12/2012

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 21.11.2012 Úvodník: Velo děkuje – čtenářů přibývá!

Popis

TIP REDAKCE

DLOUHODOBÝ TEST 2013

aneb více kategorií, testeři z řad čtenářů a prověrka hned na úvod. Dlouhodobý test se setkal s vaším velkým ohlasem, a tak jsme se ptali sami sebe, co pro něj udělat víc, jak jej zdokonalit. Odpovědět nám pomohly i vaše požadavky.
Zařazení více kategorií – nyní jsou dvě, XC/trail (cena cca 40 000 Kč) a all mountain (cena cca 50 000-60 000 Kč).
Více testu – namísto katalogového představení na úvod jsme připravili rovnou test z pera těch, kdo na kolech budou skoro rok jezdit.
Více příspěvků na web – mezi testery pro rok 2013 nenajdete jediného redaktora. Pokud jsme totiž měli a máme odvádět kvalitní práci na standardních testech každý měsíc, byl test dlouhodobý už příliš na to, abychom stíhali přispívat.
Na průměru nezáleží – vždy jde jen o určení kola. Výběr jsme nechali na výrobcích, 26" hraje prim.
Celkem 12 celoodpružených kol, prvních šest najdete v právě vycházejícím Velu 12/2012 (Lapierre Zesty 214, Canyon Nerve 7.0 AL, Author A-Ray 2.0, Giant Trance X 29er, Merida Ninety Nine 900, Trek Remedy 7.0) a dalších šest bude následovat ve Velu 1/2013 (vychází ještě před Vánoci – těšit se můžete na Marin, Focus, Haibike, Specialized, GT a Konu).
– Více již brzy v sekci Blogy.

 

 

 

HRAJTE O KOLO ZA 50 000 Kč!
Oblíbená soutěž Skládejte s Velem začíná svůj třetí ročník. Připravte se na skládání a poznávání obrázků. Tentokrát hrajeme o 29" bike Ghost HTX Actinum 2975, cenami měsíce jsou pláště Kenda Slant Six a duše Kenda Ultralite, a dále set oblečení Silvini (čapáky a bunda).

 

 

ENDURO PROVENCE
Slůvko ojedinělá je u této akce naprosto na místě. Trans-Provence je sedmidenní etapový enduro závod vedoucí pouze po přírodních singltrecích. A název sám napovídá, že trasa vede jednou z nejhezčích oblastí Francie a možná i Evropy vůbec – s cílem v Monaku. Jenže není třeba závodit, lze ho projet i s průvodcem. Neuvěřitelná sedmidenní nálož technického ježdění.

 

 

HOSTÝNKY VYZÝVAVÉ. Velo trail guide No. 17 David Surý připravil pořádnou porci výškových metrů a technického ježdění! Vyšší zdvihy jsou vítány. Podívejte se na video – stačí zde na webu zadat do vyhledávače web kód 12585.

VELO TRAIL GUIDE TAK TROCHU NAOPAK – z pohledu našeho průvodce.

NA BIKU BABIČČINÝM ÚDOLÍM aneb po stopách ratibořického maratonu nezávodně. Kopce, mosty, historie a mnohem víc.

 

 

 

GPS DATA – PŘÍNOS I BEZ NAVIGACE
Na stránkách Vela už dlouhou dobu nacházíte u tipů na trasy jejich popis, fotografie, profily, tipy, odkazy na doplňující videa, ale také odkazy na GPS data. Možná jste si i vy položili otázku, k čemu tento doplněk, když nemáte navigaci. Její vlastnictví není nutné, aby se i pro vás mohly GPS podklady stát přínosem – třeba pro plánování trasy a mapové podklady k ní.

 

 

 

ŠKOLA JÍZDY – JÁRKEM NAPŘÍČ.

Když před vás příroda postaví rýhu, prohlubeň, příkop, prostě járek, nemusíte zpomalit víc, než je nutné. Lektor Kamil Tatarkovič vás o tom přesvědčí.

 

 

CYKLOKROSAŘŮM KOTOUČOVKY VRŽOU!

I takový je důvod, proč ještě brzdí třením špalíků o ráfek, a je to jeden z důvodů hlavních. Z dalších témat z podzimního terénu zmiňme to, že české závody bez Štybara netáhnou diváky, že na belgické nadvládě to nic nemění nebo že se musíme seznámit s pojmem cyklokrosový etapový závod.

 

 

TÉMA: VYPLATÍ SE DOMÁCÍ DÍLNA?
Vlastní dílnu by chtěl mít doma asi každý biker. Jenže kutilství přináší rizika, domácí dílna znamená občasné přehmaty, žádá potřebné nářadí a to stojí peníze. Zkusili jsme sečíst všechna pro a proti a navíc se na problém podívat i z finančního hlediska – porovnávali jsme ceny servisu s výší investice do vlastního nářadí.

BONUS k tématu: CYKLISTICKÉ ŠIBENICE – devět skládacích montážních stojanů vhodných pro domácí dílnu i na cesty proti sobě, cenová kategorie 2200-5000 Kč. O konzultaci jsme požádali profesionálního mechanika Dana Boubína. V testu najdete: AL KP-445, BBB BTL 36 ProfiMount, Boss-Stilt Bike S3000, Feedback Sport Mechanic, Peruzzo Al-Fe, Park Tool Home PCS-10, Procraft, Super B TB WS20 a Topeak Prepstand Max.

 

 

 

NOVÝ SERIÁL
HISTORIE MTB TECHNIKY

Ohlédnutí zpět je vždy poučné a přínosné. Třeba proto, že v současnosti možná máme pocit, že meziroční změny u kol a komponentů jsou příliš malé – jenže smysl dávají teprve v pohledu více let. A třeba proto, že je zajímavé vzpomenout na samé začátky disciplíny, kterou rádi provozujeme, připomenout si její kořeny, vědět o nich, znát je. Dodat našemu vztahu s kolem hloubku. První díl je věnován řazení a převodům. Věděli jste například, že už v roce 1986 spolupracoval SR Suntour na vývoji elektronického řazení na převodníkách?

 

 

TESTY

♦ SOUBOJ ČTYŘ = čtyři biky, dva materiály, dvě ceny, dva průměry, jeden test. Cenová hladina 40 000-50 000 Kč přináší u MTB hardtailů zajímavá dilemata: karbon, nebo hliník? 26", nebo 29"? Má smysl si připlatit, nebo ne? Všechna jsme zohlednili při výběru kol: Author Revolt 29 (karbon, 29"), Galaxy Sirius XT/SLX (karbon, 26"), Maxbike Canlaon (hliník, 26") a Superior XP949 (hliník, 29").
♦ Rubrika MINITEST: zcela inovované MTB pláště Schwalbe Rocket Ron, nadupanou svítilnu za dostupnou cenu BBB BLS-71 Strike, zateplenou bundu Craft PB Stretch a kola takřka dokonalá – American Classic MTB 29 Race Tubeless

 

 

 

POKUD UPŘEDNOSTŇUJETE ELEKTRONICKÉ ČTENÍ, VELO NA VÁS ČEKÁ NA www.alza.cz A NA WWW.FLOOWIE.COM

 

ROZHOVORY

♦ KRISTIÁN HYNEK o nejúspěšnější sezoně a profesionalizmu v maratonech. Letošní sezona pro něj byla zcela mimořádná. Před dvěma měsíci se mu narodil syn Kristián, na Malevilu se stal mistrem Evropy v MTB maratonu a na sklonku sezony vybojoval třetí příčku na mistrovství světa v téže disciplíně. K tomu přidal spoustu dalších vynikajících umístění, jako je třeba vítězství na Alpentour Trophy, medaili si čerstvě přivezl i z Malajsie z etapového závodu Langkawi International MTB Challenge.

 

♦ JAN CHLUMSKÝ – DOPINGOVÝ REVIZOR. Doktor Chlumský je v Čechách synonymem boje proti dopingu, je vedoucím Exekutivy Antidopingového výboru ČR, zná tabulky, výsledky, statistiky pravidla, procesy, má zkušenosti. A v soukromí je to sympatický chlapík, který ročně najede 2500 km na kole.

 

 

♦ LARS VAN DER HAAR, mladý Holanďan schopný nabourat cyklokrosovou nadvládu Belgičanů. Ve své věkové kategorii neměl soupeře, závodění se stejně starými cyklokrosaři mu už nemohlo nic dát, a tak se rozhodl o rok dříve postoupit výš. Zároveň tím však obětoval šanci na další světové zlato v „espoirs". Ale už po pár týdnech probíhající sezony je jasné, že se rozhodl správně.

 

 

TRÉNINK: PESTROST A KLID PŘED NUDOU A BOUŘÍ. Tréninkový prosinec je obdobím lehkých švihů, není třeba strhnout hodiny, trenažér ani sebe. Poprvé – a odteď již pravidelně – se věnujeme podrobněji i tréninku dětí a mládeže.

MALTODEXTRIN – není nejrychlejším zdrojem energie nejen při sportu, ale ideálním. A přitom je cenově velmi dostupný, je tak zajímavým tipem nejen pro závodníky.

 

 

SPORTOVNÍ MOZAIKA – závodní svět v událostech, glosách a komentářích: Kulhavý a jeho možná cesta za snem, Dukla Praha a její úspěchy v čínských etapách, Bakala v ofenzívě, stá Tour.

 

 

POKUD UPŘEDNOSTŇUJETE ELEKTRONICKÉ ČTENÍ, VELO NA VÁS ČEKÁ NA www.alza.cz A NA WWW.FLOOWIE.COM

Menu