VELO: 11/2011

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 25.10.2011 Úvodník: ZKLAMÁNÍ ČEMBOU A NOVÁ CESTA K NÍ

Popis

TIPY REDAKCE

RÁJ ZA DVA DOLARY ANEB KRÁSNÉ JSOU XC ČTVRTKY VE WHISTLERU! Článek přináší zcela jiný pohled na kanadské bikové město a celou oblast. Zapomeňte nyní na propojení jeho jména s freeridingem. Před 21 lety tu hrozil zákaz pohybu cyklistů po stezkách, a právě tehdy to vše začalo. Jeden z cyklistů dal výzvu na jejich záchranu do novin, následně byl založen klub WORCA. Nyní disponuje desetitisícový Whistler neuvěřitelnou sítí XC trailů, klub má 1500 členů a celé město bikingem žije. Klub pořádá každý čtvrtek závody se startovným dva dolary – jeden jde na údržbu trailů a druhý na podporu špičkových závodníků. Spíše než o závody jde o společenskou událost, jíž se účastní na 400 cyklistů – převážně hobby jezdců. Vše končí párty. Pořádány jsou školy jízdy na kole, MTB tábory pro děti a další akce. Více o tomto bikovém snu v článku, který je doplněn i rozhovorem s jedním se zakládajících členů klubu. Ochutnejte sami, jak by mohl vypadat bikový ráj.

SKLÁDEJTE S VELEM O CENY. Oblíbená zábavně-vědomostní soutěž je zpět, druhé kolo startuje právě nyní. Nezaváhejte a hrajte odteď a po celý příští rok o zajímavé ceny!

 

DLOUHODOBÝ TEST MTB 2012 ZAHAJUJE! Druhým dějstvím se vrací na stránky Vela dlouhodobý test biků. Zadání je podobné, s jakým jste se mohli setkat u letošního podobně koncipovaného testu trail biků. Poplatně dění a trendům v cyklistické technice jsme tentokrát zvolili celoodpružené 29″ biky! Jejich představení najdete v první ukázce z listopadového vydání.

CYKLOKROS – LÍHEŇ ČESKÝCH HVĚZD. Kořeny Kulhavého, Kreuzigera i Štybara vychází ze stejné disciplíny, z cyklokrosu, českého sportovního pokladu. Ten lze právem označit za líheň českých hvězd napříč disciplínami. V určitém momentu se zde jejich kariéry dokonce potkaly. Podívejte se spolu s námi nejen na tento okamžik.

 

STRINGDRIVE – ÚTOK NA KLASICKÝ POHON KOLA? Strunový pohon přináší podle výrobce oproti řetězu několik zásadních benefitů – je čistý, tichý, nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, umožňuje snadné řazení v klidu i při pohybu, polyuretanové struny by měly vydržet déle než řetěz, konstrukci je možné navrhnout tak, aby pomáhala překonat mrtvé body a maximálně využila nejefektivnější část otáčky kliky, přenos energie na zadní kolo je symetrický a tření struny údajně způsobuje nižší ztráty než dosud užívaná konvenční řešení, tedy řetěz nebo kardan. Co na to náš test?

TÉMATA

29″ A LIMITY V TECHNICKÉM JEŽDĚNÍ aneb na stopách hranic možností velkých obručí. Vztahu 29″ a technického ježdění stále ještě není přisuzována budoucnost. Praktickou zkouškou jsme se vydali prozkoumat, proč a zda vůbec tomu tak je, a to za pomoci špičkového jezdce fourcrossu a sjezdu. Limity 29″ biků jsme našli poměrně rychle a snadno – v zatáčkách, ve sjezdu, při skocích a podobně jdou tři palce navíc na úkor zábavy.

ČEMBA KONEČNĚ OPĚT FUNKČNÍ. Česká mountaibiková asociace, zkráceně ČeMBA, byla nadějí českého bikera, organizací, která v domácích podmínkách chyběla. Byla biková, měla jej zastupovat, chránit, pomáhat mu. Místo toho jej citelně zklamala. Její směřování se ukázalo cílit zcela jinam než na bikera samotného, což vedlo málem k jejímu zániku. Nakonec se ji ale podařilo zachránit a dostat do opět funkčního stavu. Co to ale přesně znamená „funkční stav”, když se toho v uplynulém období moc nedělo? Jako vše měl i tento stav své důvody.

 

ROZHOVOR – NEJRYCHLEJŠÍ LÉKAŘ PLANETY. Veterinář Ivan Pašek se stal mistrem světa doktorů v silniční cyklistice. Zdaleka jsme si ale nepovídali jen o tom.

TECHNIKA

PEVNÉ OSY – PŘESVĚDČIVÉ ARGUMENTY. Možná jsme svědky toho, jak jedno technické řešení postupně a definitivně nahrazuje jiné. Co pevné osy přesně přináší v porovnání s rychloupínáky, jaká řešení jsou k dispozici?

DOMÁCÍ SERVIS – tentokráte na téma Oprava proříznutého pláště.

176. Přesně z tolika dílů je složen jeden konkrétní karbonový rám. Zajímá vás, jak vypadá rozebraný na jednotlivé uhlíkové plátky?

NA CESTÁCH

STROUHA ZVANÁ ŽIDOVA. Za čtenářským trailem jsme tentokrát vyrazili na Písecko. Víceméně v jednom údolí okolo jedné říčky jsme tu našli velmi zábavné stezky.

TESTY, TESTY, TESTY…

  • KDYŽ LEVNÝ JE I DOBRÝ. Rubrika Souboj čtyř svedla dohromady čtyři hardtaily za dostupnou cenu 20 000-25 000 Kč. Jejich společným jmenovatelem byly novinkové sady Shimano Deore a Sram X5. Navíc jsme namíchali dohromady 26″ a 29″ stroje. Sehrály neuvěřitelně vyrovnanou partii. Aktéři: Felt Q720, GT Avalanche 1.0 (oba 26″), Merida Big Nine TFS 500-D a Trek Cobia (oba 29″)
  • PREMIÉROVÝ TEST! SRAM X5, NEBO SHIMANO DEORE? Tato otázka bude zajímavá pro široké vrstvy bikerů. Dvě dostupné sady byly zásadně inovovány, mimo jiné obě pracují s deseti pastorky kazety. Která je lepší?
  • HURÁ NA ŠTYBARA! Rubrika Double a dostupné cyklokrosové sériové speciály. Cena 30 000 Kč, Giant TCX a GT Type CX2.
  • NINER AIR 9, JAK BYSTE HO NEČEKALI – jak to dopadne, když kultovní 29″ stroj osadíte silničními řídítky? Nezvykle postavený bike jsme měli možnost prohnat terénem.
  • Rubrika Versus: brýle s výměnnými skly BBB BSG-36 Arriver vs. TIFOSI Tyrant T-I751, vesty KALAS Ambition X vs. SÝKORA SKR Safety a dresy s dlouhým rukávem LAWI De Luxe vs. SENSOR Technostretch
  • Rubrika Minitest: přilba CANNONDALE Ryker a zadní blikačka KNOG Boomer
 

FITNESS A TIPY

BUNNY HOP. Rubrika škola jízdy přichází s návodem, jak zvládnout nejzákladnější a nejpotřebnější dovednost bikerovu. Bunny hop je jedinou bezpečnou cestou k přeskočení terénní překážky, ale i ke skokům samotným.

TRÉNINK: OHLÉDNUTÍ ZA SEZONOU jako první důležitý krok do té další. Letošní tréninkový seriál, který rady názorně ukazoval na konkrétním cyklistovi, je u konce. Zbývá vyhodnotit sezonu a vyzpovídat hlavní aktéry – trenéra a jeho svěřence. V současnosti připravujeme další tréninkový seriál!

SPORT

KONEC 4X JE BLÍZKO? Fourcross, jednu z nejúspěšnějších českých cyklistických disciplín, čekala koncem září špatná zpráva. Velmi špatná. Jeho letošní jubilejní desátá sezona se ukázala jako zlomová. Z mezinárodní cyklistické federace UCI přišlo rozhodnutí o zrušení Světového poháru ve fourcrossu pro rok 2012. Jaký bude fourcross bez střechy UCI? Bude vůbec nějaký? Ano! Možná ještě lepší.

TOUR A GIRO 2012 – opět zcela jiný charakter dvou ze tří Grand Tours. V říjnu byli slavnostně odprezentovány dva etapoví velikáni, Tour a Giro. Italové trochu ubrali z obtížnosti, Francouzi přidali časovkové kilometry. Více podrobností v listopadovém Velu.

 

PŘEDPLATNÉ 2012

Listopadové vydání Vela jako každoročně s předstihem přináší nabídku předplatného pro rok 2012. Ještě nemáte předplatné? Nepřemýšlíte o něm? Škoda. Mohli byste mít Velo za výhodnější cenu, pohodlně až do domu a vždy včas a bez čekání. Zaujalo vás předplatné? Zařiďte si jej na našich stránkách. Děkujeme a těšíme se na setkávání s vámi i v příštím roce.

Menu