VELO: 12/2010

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

TIPY REDAKCE

Z obsahu prosincového vydání časopisu Velo bychom rádi vyzdvihli dvě záležitosti.

Záležitost první: Toto Velo přináší exkluzivní setkání hned se třemi hvězdami tří různých disciplín cyklistiky – MTB, cyklokrosu a silnice. Za MTB je to Brian Lopes, pro nějž pracoval český fotograf Rob Trnka, pravidelný spolupracovník Vela, celý měsíc a mohl tak nahlédnout blíže do jeho života. Za silniční hvězdou Alexandrem Vinokurovem jsme vyrazili na exkluzivní návštěvu do Monaka a s cyklokrosovým šampionem Zdeňkem Štybarem jsme podrobně prošli jeho celoroční přípravu.

Záležitost druhá – nové seriály. Počínaje prosincovým Velem se budete na stránkách časopisu setkávat hned se třemi novými seriály. Věnovány jsou tréninku, výuce techniky jízdy a opravám kola.
Nyní již blíže.

OSOBNOSTI PROSINCOVÉHO VELA

ZA VINOKUROVEM V MONAKU. Dostalo se nám jedinečné příležitosti setkat se s jednou z největších postav současné silniční cyklistiky Alexandrem Vinokurovem. S Vinem jsme se sešli v Monaku a připravili s ním exkluzivní rozhovor, který jsme vedli nejen o Romanu Kreuzigerovi, čerstvé posile týmu Astana.

SE ŠTYBAREM NA TRÉNINKU – CELÝ ROK. Zajímá vás, jak vypadá Zdeňkova celoroční příprava, ale i fungování jeho týmu? Pak čtěte prosincové Velo. Dozvíte se třeba to, že vytrvalostní trénink v sezoně ve Štybarově podání znamená 180 km průměrem okolo 35 km/h. Podívali jsme se ale také na to, jak fungují cyklokrosové týmy, jak jsou jezdci financováni.

MĚSÍC S BRIANEM LOPESEM. Rob Trnka vypráví o focení pro světovou MTB hvězdu. Ve svém článku popisuje měsíční soužití s touto výraznou osobností bikové scény, jejich společnou cestu po Kanadě i USA, závody i vyjížďky s dalšími významnými postavami světového bikingu, jako je Wade Simmons, Richie Schley a další.

NOVÉ SERIÁLY

ŠKOLA JÍZDY OD PIKY POD VEDENÍM MISTRŮ. Základní bikerské dovednosti vyučují mistři kola Josef Dressler a Kamil Tatarkovič – první coby lektor pro zvládání situací v pomalé rychlosti, druhý ve vysoké. Začínáme zatáčkou. Více o seriálu čtěte v ukázce.

PŘÍRUČKA DOMÁCÍHO MECHANIKA. Vše začíná u koupě kola a postupuje díl za dílem podle toho, jaké jsou na majitele kladeny požadavky právě kolem, potřebou jeho údržby. Porostou tak nejen znalosti a dovednosti, z tovaryše mechaničiny se postupně stane mistr. Opravy kola a jeho údržba není nové téma, ale opakování si zaslouží, a to nejen proto, že může připomenout zapomenuté. Změny technologií totiž přinášejí nutnost naučit se nové postupy. Začínáme nastavením posedu na kole.

NOVÝ TRÉNINKOVÝ SERIÁL ANEB NEJLEPŠÍ JE PŘÍKLAD. Vybrali jsme modelového jezdce, nechali jej otestovat ve sportovní laboratoři a nyní na něm budeme měsíc za měsícem ukazovat postup v přípravě. Jako první je na řadě trénink na prosinec. Více o seriálu čtěte v ukázce.

A TO DALŠÍ Z PROSINCOVÉHO VELA

TESTY

 • KVALITNÍ FULL NEMUSÍ BÝT DRAHÝ
  celoodpružená kola za 30 000-35 000 Kč a jediný výrazný nedostatek – nadváha, která odpovídá ceně a vybavení. Jinak jsme měli tu čest s plně funkčními systémy. Testovaná kola: CUBE XMS, GHOST ASX 4900, MERIDA ONE-TWENTY 500-D a MONGOOSE SALVO ELITE
 • SILNIČKY PRO KAŽDÉHO
  překvapivě schopné stroje za 15 000-20 000 Kč: PELL´S AERON SORA A TORPADO TEMERARIA T2000
 • ZIMNÍ TRETRY
  srovnávací test bot do nepohody – EXUSTAR SM 343, GAERNE ARTIX, NORTHWAVE CELSIUS ARCTIC, SIDI DIABLO GORE WINTER A SPECIALIZED DEFROSTER
 • Rubrika Versus: zimní ponožky CRAFT XC Pro Warm Ski a X-SOCKS Mountainbiking Short; sedlovky BBB BSP-33 Fiberpost II (hliníková slitina s karbonovým pláštěm) a EASTON EC70 Offset (karbon)
 • Rubrika Minitest: MTB přilba CRATONI Titan, MTB plášť CONTINENTAL X-King RaceSport 2,2", zimní kalhoty PELL´S Coda No Wind Snow a čisticí prostředek na kola JOE´S Bicycle Bio-Degreaser

VELO NA TRATI SP V CYKLOKROSU. Zkusili jsme plzeňskou trať na vlastní kůži. Co vypadá v podání šampionů jako procházka, procházka rozhodně není pro amatéra či hobby jezdce.

ZAKARPATSKÁ RUS – VÝZVA PRO BIKERY. Nádherná (U)krajina, značené bikové stezky, minimum civilizace a nepříliš velká vzdálenost, to jsou pozitiva Zakarpatské Rusi coby splněného bikerského snu.

Video player

MALEVIL CUP NEZÁVODNĚ. Lužickými horami jsme se vydali po stopách známého maratonu.

JAK SE TOČIL TWELVE – autorské nahlédnutí do zákulisí příprav netradičního českého videoprojektu mapujícího jednu sezonu Michala Prokopa.

ROZHOVOR – NEJLEPŠÍ MANŽELÉ ČESKÝCH MTB TRATÍ Karel a Lenka Hartlovi. Ráno vstát v pět hodin, poté osm devět hodin v práci, ve tři už sedět na kole, v devět večer se sejít doma, navečeřet, spát. Den co den. V sobotu vyrazit na závody, v neděli potrénovat, protože je nejvíce volného času. Týden co týden. Najet pětadvacet tisíc kilometrů za rok. Lehce netradiční manželský pár, co říkáte!

GIRO HLÁSÍ ZNAČNOU OBTÍŽNOST, na fanoušky čeká v roce 2011 skvělá podívaná – v roce oslav 150. výročí sjednocení Itálie.
Bonus: Roman Kreuziger v rozhovoru o své premiérové účasti v italských etapách.

PŘÍLIŠ DRAHÁ DRÁHA – české medaile (zlato a bronz) z ME dráhařů a nahlédnutí na aktuální stav této disciplíny.

Menu