Škola jízdy MTB od piky pod dohledem mistrů: zvládnutí situací v malé i velké rychlosti

28.2.2017

Mnoho nejen začínajících horských cyklistů již narazilo na problém, že nemá od koho se přiučit technice jízdy. Cesta samouka bývá nejen trnitější, delší, bohatá na chyby a jejich následky. Může totiž hned na prvním rozcestí vyrazit špatným směrem, zvládání nějaké situace je postaveno na špatném základu, a proto nikdy nebude dokonalé a možná ani bezpečné. Právě proto je dobré, aby i jen základní dovednosti, jako je třeba přeskočení obrubníku, byly vryty do paměti ve správné podobě.

Škola jízdy MTB

Má ale každý cyklista ve svém okolí Kulhavého, Tatarkoviče, Dresslera, Marošiho, Slavíka a podobné borce? Většinou se tak učíme od těch, co už na kole nějaký čas jezdí a nějak jej zvládají. To ale nikdy není taková záruka úspěchu, jakou nabízejí opravdu kvalitní lektoři. Jejich výběr pro tento seriál přitom není náhodný. Předešleme, že s výukou jízdy na kole mají oba zkušenosti. Pepa Dressler je legenda domácího trialu. Tato disciplína je typická zvládáním náročných překážek v pomalé rychlosti. To Kamil Tatarkovič, úspěšný český reprezentant ve fourcrossu, naopak situace musí řešit v rychlosti velmi vysoké. Každý tak může ke konkrétnímu problému říci své. Že jsou to okrajové disciplíny v porovnání s běžným ježděním, které provozuje většina z nás? Ano, ale potřebné základy jsou stejné. A proč se vlastně učit jezdit

Bikování vyžaduje mít zvládnutou techniku, umět dobře zareagovat v různých situacích a předcházet tak pádu, zranění. Anebo si moci ježdění prostě jen více užít, posunout své schopnosti. Držíme vám palce!

TÉMA ČÍSLA

Dalo by se říci, že jezdit rovně umí každý cyklista. Hodně z těchhle jezdců by tedy řeklo, že projet zatáčku také není nic těžkého. Opak je pravdou. Určitě jste už sami mnohokrát právě v zatáčce ztratili kontakt se skupinou při nějakém závodě nebo třeba jen při vyjížďce s kamarády a pak jste je museli dohánět a stálo vás to zbytečné síly. Zvládnutí zatáčky je jedním ze základních pilířů dobré jízdy. Poradíme vám, jak ji zvládnout.

Představení lektorů

Pepa DRESSLER

LEKTOR PRO POMALOU RYCHLOST Pepa DresslerPepa je nejen veleúspěšný trialista a nejvýraznější domácí postava historie této disciplíny (mimo jiné dvacetinásobný mistr republiky, pětinásobný vicemistr světa, mistr Evropy a dvojnásobný mistr světa, držitel řady rekordů), ale také neúnavný propagátor cyklistiky a učitel techniky jízdy. Dělá trialové show a exhibice, obráží se svou Školou kola podniky seriálu Kolo pro život, má na kontě několik publikací a videí, připravuje další. V současnosti často spolupracuje s Českou televizí na publicistických pořadech zaměřených nejen na cyklistiku. Více informací hledejte na stránkách www.dressler.cz.

Kamil TATARKOVIČ

LEKTOR PRO VYŠŠÍ RYCHLOST Kamil TatarkovičJméno Kamil Tatarkovič znáte nejen ze stránek časopisu Velo, jehož je pravidelným externím přispěvatelem, ale také z výsledkových listin špičkových závodů. Kamil je reprezentantem České republiky ve fourcrossu, letošním mistrem republiky v této disciplíně a celkově sedmým mužem celkového pořadí Světového poháru. V něm už poznal i vítězství, a sice v roce 2006 v rakouském Schladmingu, kde v roce 2004 skončil druhý. Na špičkové úrovni se věnoval (a doplňkově stále věnuje) i sjezdu, a to dokonce v továrním týmu Kona. Významně se podílel na přípravě časopisu MTB FreeRide, pro nějž i produkoval videa Czech Around a Euround. Ta stejně jako jeho školu jízdy pro pokročilé najdete na našem webu www.iVelo.cz. Více informací hledejte na stránkách www.kamiltatarkovic.com.

Rudolf Hronza Foto: David Stella

Menu