VELO: speciál VELO TECHNIKA 2010/2009

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.09.2009

Popis

Průvodce sezonou, která teprve přijde

■ kola ■ komponenty ■ doplňky ■ oblečení ■ trendy ■ inovace ■ budoucnost ■ rozhovory

Novinky pro další sezony jsou čím dál častěji představovány se značným předstihem. Formou střípků se nám tak v průběhu roku skládá mozaika podoby toho dalšího. Jenže zapamatujte si, co přišlo před dvěma měsíci, udělejte si celistvý obrázek! Speciál Velo technika 2010 je tu ale od toho, představuje stejně jako vydání z předešlých let uceleného průvodce příštím rokem, jenž třídí a vybírá to nejpodstatnější – zásadními trendy, inovacemi, novinkami, a to jak mezi koly, tak i mezi komponenty, v oblečení a doplňcích.

Zde je stručné nahlédnutí do obsahu speciálu VELO TECHNIKA 2010. Jednotlivá témata jsou doplněna rozhovory, navazuje test deseti zajímavých kol.

■ 10 NOVÝCH KOL V TESTU ■ 30 TOP PRODUKTŮ ■ 10 ROZHOVORŮ

NA PŮL PLYNU JEN ZDÁNLIVĚ Souhrnný průřez děním na trhu a vybavením pro sezonu 2010.

ODPRUŽENÍ Byť bez zásadních inovací, nadále nejprogresivnější odvětví – kompletní kola, vidlice, tlumiče…

KONEC JEDNOČEPU Opravdu má jednoduchost v odpružení odzvoněno? Jednočepových konstrukcí už v nabídce příliš nenajdete.

29″ Počet modelů devětadvacetipalcových kol i dílů na ně roste, nikoliv však skokově, jak by se dalo předpokládat.

POHON A PEDÁLY Jako zdánlivá se s příchodem nové sezony ukázala neotřesitelnost systému převodů na horském kole: Sram představil dva převodníky a deset pastorků pro MTB. Další novinky v tomto článku představují osy, kliky, převodovky, ale také pedály, a to především silniční. Značky Time a Look takřka současně představily své nové systémy pracující na základě pružnosti karbonové planžety.

TRAIL BIKE Zdvihy 120-130 mm se ukazují jako výrazný trend mezi fully. Kdo takové kolo neměl, pro příští sezonu jej do kolekce doplnil. Není divu – jde stále o sportovní šviháky, kterým však nechybí hravost. Co více si pro jízdní zážitky přát?

ZAPLETENÁ KOLA A OBUTÍ Silniční sety kol s hmotností pod jeden kilogram vypadají, jako by od nynějška šlo o běžnou záležitost, natolik se jejich nabídka rozšířila. Mnohé se odehrálo i mezi bikovými sety.

BRZDY Kotoučovky by příští rok měly být zase o něco jednodušší a uživatelsky přívětivější.

MTB SADY Novinky Sram XX a Shimano Deore.

SILNIČNÍ SADY Zásadní upgrade nejzajímavějších sad střední třídy – Shimano Ultegra, Campagnolo Athena a Sram Force.

ELEKTRONIKA Nejen cyklocomputery, ale i navigace či měření výkonu…

SILNIČNÍ KOLA Pohodlí a tuhost je od silničních kol samozřejmě očekávána, nově ale stojí v první linii zájmu konstruktérů i aerodynamika.

NÍZKÁ HMOTNOST Hranice, jež se dnes zdají magické, zítra padají. Zdá se vám to přemrštěné? Pak se podívejte o takové tři čtyři roky zpět a porovnejte hmotnosti kol a dílů se současnou nabídkou. Bylo běžné, aby sériový hardtail s plnohodnotným vybavením vážil pod som kilogramů, full pod devět a silnička pod šest a půl?

DESIGN O bílém moru v designu jsme psali již loni. Letos tato barva posloužila jako základ, pastelové, především pak červená, modrá a černá, se staly nezbytnými doplňky.

VEDENÍ LANEK A BOVDENŮ Především lanka a kabeláž elektronického řazení, ale někdy i bovdeny se ve výraznější míře než kdy jindy stěhují dovnitř rámů – pro praktičnost, pro lepší aerodynamiku celku i pro estetiku.

ČESKÁ PRODUKCE Pohled na kolekce českých a slovenských výrobců je letos opět velmi optimistický. Česká zvláštnost – relativně velké množství domácích výrobců fungujících po boku těch velkých globálních – zůstává zachována. To svědčí jak o velké popularitě cyklistiky u nás, tak i o důvěře zákazníka v domácí výrobek. A nakonec i o jeho kvalitě.

OBLEČENÍ A DOPLŇKY Přes všechen technologický posun v oblečení stále platí, že z pohledu prodeje je nejdůležitější střední třída. To ale nic nemění na to, že se top nabídka opět posunula o krok dál – vedla k tomu tu snaha po lepší aerodynamice, jinde po větším kompresním efektu, jenž je zaklínadlem moderního oblečení pro sport.

TOP 30 PRODUKTŮ Redakční výběr 30 nejzajímavějších počinů pro rok 2010.

ROZHOVORY

John Tomac, TOMAC BIKES – zásadní proměna odpružení

Mike McAndrews, SPECIALIZED – o návratu k Foxu, spolupráci s RockShoxem atd.

Jack Brandsen, FALLBROOK TECHNOLOGIES – plynulá změna převodů modernou současnosti a standardem zítřka?

Domenico Modolo, MODOLO – čedičové vlákno je mnohem odolnější proti přehřívání než karbonové

Bill Shook, AMERICAN CLASSIC – Magnesium u ráfků? Proč ne?!

Laura Mora, LIMAR – mít nejlehčí přilbu na světě není závod, ale je to příjemné!

Ylenia Battistello, BRIKO – vlákna karbonová, keramická i stříbrná, to vše je moderní oblečení

Carlo Mascitti, NALINI – přírodní materiál jen pro určité účely a značky

 

EXKLUZIVNÍ TESTY KOL

Jako již dva roky předtím i na konci této sezony jsme měli možnost během akce Demo day, součásti veletrhu Eurobike, tradičního to místa představení novinek pro příští sezonu, ochutnat vybavení pro příští rok. Dva roky po sobě jsme se snažili představit vám touto formou biky i silničky, s nimiž se na českém trhu nesetkáte, umožnit vám kontakt se zbožím zavánějícím exkluzivitou. Letos jsme se naopak poprvé více soustředili na kola na českém trhu dostupná, na zajímavé novinky, s nimiž se zanedlouho setkáte v domácích prodejnách a jež možná zahrnete do seznamu svých vyvolených. A k tomu přihodili opět trochu exkluzivních strojů – to vše v rámci možností jednoho testovacího dne a plného nasazení čtyř redaktorů.

MTB hardtaily

  • CANNONDALE FLASH TEAM
  • ORBEA ALMA

MTB FULLY

  • GT SENSOR 1.0
  • KONA CADABRA
  • LOOK 996
  • MERIDA ONE.TWENTY HFS 3000
  • SIMPLON DOZER AM-2
  • WHEELER FALCON 10

silničky

  • BMC TEAMMACHINE SLR 01
  • RIDLEY NOAH KATJUSHA 2009 REPLICA
Menu