VELO: 7-8/2009

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

ZACHRÁNÍ NÁS DRAHÉ KOLO? Je to klasická otázka při koupi nového kola: o kolik bude to dražší lepší než levnější. Pokusili jsme se na ni odpovědět pomocí wattmetru – vzali jsme kola za 20 000 Kč, za 50 000 Kč a za 100 000 Kč a absolvovali na nich měřené okruhy za zcela identických podmínek. Výsledky byly nadmíru zajímavé a nečekané! ¨

ZA KOTOUČOVKY ÚČINNĚJŠÍ – moderní kotoučové brzdy nabízejí více prvků nastavení, přinášíme je všechny pěkně na jedné hromadě. K čemu přispěje nastavení délky kroku? A k čemu regulace kontaktního bodu destiček s kotoučem? Navrch pak přidáváme hrst tipů na to, jak vyladit účinnost kotoučovky.

NECHTE ZÁVODIT CONTADORA! aneb dohady a spekulace na prahu Tour de France. Cyklistický červenec slibuje opravdu horko nehledě na to, jaké počasí bude skutečně panovat. Zorientovat se v situaci pár týdnů před startem vrcholu sezony nebylo jednoduché. A tak zatímco na jedné straně živě bujely debaty, zda Contador najde na Tour de France větší soupeře v jiných týmech či ve svém vlastním, vůbec nebylo jisté, zda finanční potíže nevystaví kazašské formaci definitivní stop.

VARIÁTOR A TI DRUZÍ. Pod drobnohled jsme si vzali tři alternativní způsoby změny převodu. Že by tu přehazovačka opravdu nemusela být navždy? A bude to pro cyklisty výhra? Snad nejlákavěji vypadá plynulá, tedy ne stupňovitá změna převodu.

TÁTA KRÁLE ŠUMAVY – FRANTIŠEK ŠRAJT se stal hlavní postavou rozhovoru v rámci rubriky Lidé, práce, osudy. Zdaleka jsme se ale nebavili jen o tomto marathonu.

BRÁNIT SE, ČI VYSTAVOVAT? Tvrzení, že slunce rovná se zdraví, je klišé, které nejen výzkumy, ale i praktické zkušenosti dermatologů pomalu vytěsňují z našich myslí. Proč a jak se chránit při jízdě na kole?

SINGLETRACK NA ŠPANĚLSKÝ ZPŮSOB – Sierra Nevada jako místo pro dokonalou dovolenou s bikem. A to nejen ledajakou. Před několika lety se jeden kanadský biker rozhodl odstěhovat do Španělska, i stalo se. Najel a pospojoval hodně kilometrů stezek a jimi teď provádí bikery. Vyzvedne vás na letišti, ubytuje, dennodenně se vám věnuje, učí vás technice jízdy, pokud s ní máte problém. Takováhle dovolená snů přitom není nijak drahá, je rozhodně levnější než válení u moře.

NAVŠTIVTE CYKLISTICKOU MEKKU. Jsou místa či akce, o kterých se říká, že je jednou za život prostě musíte vidět. Z cyklistických k takovým řadíme vedle Tour de France také veletržní show plnou novinek – německý Eurobike. Pokud o cestě sem uvažujete, může pro vás být praktický náš rádce.

MÁMO, TÁTO, JÁ JEDU! aneb cyklistické krůčky dětí stupínek za stupínkem. Narozením potomka se uzavírá jedna z etap člověčího života a otevírá další. Přichází mimo jiné čas předávat zkušenosti stejně tak, jako jsme je kdysi sami nabírali od našich rodičů. Měli bychom být připraveni na vše – třeba na to, jak svá děcka naučit jezdit na kole. Současné možnosti nabízejí mnoho, je škoda je nevyužít. Připravili jsme pro vás rady a tipy vycházející ze zkušeností redaktorů-otců, ale i psychologů jak pro učení jízdě na kole, tak pro vybavení: od vozíků přes sedačky, odrážedla, spojovací tyče, půlkola až po kola samotná.

VÍTANÁ INVAZE aneb IMBA EUROPE REALITOU. Organizace IMBA hájící zájmy bikerů v USA se chystá do Evropy. Proč a jak, o tom mluví článek, doplněný exkluzivním rozhovorem s MIKEM VAN ABELEM, výkonným ředitelem asociace IMBA.

POPRVÉ V BUDOUCNOSTI – MARIN 2010. Velo bylo jako jediný evropský cyklistický časopis na testovacím kempu značky Marin, kde byly představeny novinky pro příští sezonu. Vedle toho, že jsme měli možnost okusit tři zásadní nové počiny (tři nové fully se 100, 120 a 150 mm zdvihu), což představovalo 12 hodin ježdění během dvou dnů (tři plus devět hodin), jsme si mohli prohlédnout centrálu Marinu a hlavně – projet traily v okolí hory Mt. Tamalpais alias Mt. Tam, tedy v místech, kde vzniklo MTB!

TRÉNINK – O PRÁZDNINÁCH NAPLNO! Další díl pravidelného tréninkového seriálu.

TESTY, TESTY, TESTY

  • KOLA PRO NEJHEZČÍ ZÁŽITKY, odpružené trail biky z dílen BMC (Trailfox tf02) a Superioru (XC F50)
  • PRO KOMFORTNÍ VÍTĚZSTVÍ, Gary Fisher Procaliber a Yeti AS-R Alloy jako dva zástupci nejrychlejších fullů
  • TAM, KDE NENÍ PORAŽENÝCH, relativně dostupné karbonové hardtaily v ceně 50 000-65 000 Kč: FOCUS Raven Expert, GIANT XTC Advanced 3, GT Zaskar Carbon Expert a SCOTT Scale 35
  • divoká karta Velo Stars 2009: GIANT DEFY
  • SEBEROU NÁM DUŠI? Výsledky dlouhodobého testu – 8000 km – silničních bezdušových kol Fulcrum a Corima a plášťů Hutchinson.

NA CESTÁCH

  • NOVÝ SERIÁL! DLOUHÉ TRATĚ ANEBO PO STOPÁCH MARATONU – na trati známého závodu pro nezávodní zážitky. Začínáme s GT Zaskar
  • PŘÍZNIVCI SKVĚLÝCH TRAILŮ POZOR! Javorníky se ukázaly jako země singletracku zaslíbená.

DALŠÍ SPORT

  • UPROSTŘED CESTY ZPĚT – balada o návratu Michala Prokopa na 4X scénu.
  • NEČEKANÝ COMEBACK. Helena Kurandová zpět na sjezdových tratích.

Menu