když se potká MINULOST S BUDOUCNOSTÍ

28.2.2017

Oči mžourají do soumraku a lačně nasávají tmu. Je to jako balzám, který konečně přišel, po dlouhých hodinách, snad dvaceti, kdy byl pořád den. Naše letadlo kvůli časovému posunu po celý let vytrvale pronásledovalo slunce a to ne a ne zapadnout – a my ne a ne usnout. Víčka však i přes úpěnlivě vyvolávanou tmu drží vztyčený prapor. Aklimatizace bude evidentně zábava. „San Francisco je nádherné, užijete si ho. A víte, že Fairfax, do kterého jedete, je moc důležité město pro horská kola? Jo, tam to všechno začalo, repackem na Mt. Tamu!" Jakmile taxikář poznal, že si chceme povídat, ztlumil rádio s přenosem utkání svých basebalových oblíbenců. „Jak se to vlastně správně vyslovuje? Tamalpé?" „Ne, normálně tamalpajs." Vida, konečně to víme. Sám na kole nejezdil, ale historii znal. V hotelu Fairfax Inn na nás čeká Marc Vanek, marketingový manažer Marinu a náš průvodce pro další tři dny. „Ano, mám české předky, česky ale neumím, snad ještě rodiče." Otázku pro tuhle odpověď jsem se chystal vystřelit hned jako první. A vystřelil. Ulehli jsme před půlnocí, doma bylo ještě čerstvé odpoledne.

DĚJSTVÍ PRVNÍ
Marin Alchemist a Pine mountain trail
Byť naše jezdecká premiéra proběhne na lehkém XC fullu se 100mm zdvihem, na kopec nás veze auto. Terén okusíme skrze širokou cestu, místy velmi kamenitou. Nebýt jiného rázu krajiny, přijdu si jako doma. Pak ale přichází odbočka vpravo. Odhadem to bylo tak pět kilometrů plynulého sjezdu hustým piniovým lesem s nezaměnitelnou vůní po úzkém singletracku. Chvílemi bylo zřejmé, že udělat tu chybu se nevyplácí – škrtnout pedálem nebo řídítky o strmý svah po jedné ruce znamená skácet se do srázu po ruce druhé. Ale byla to pozvolna dolů se sklánějící fantazie, okořeněná místy třeba obřími sekvojemi nebo tím, že v křoví jste mohli zaregistrovat stejné listy, jako máš váš fíkus v obýváku. Jen tady je ten fíkus vyšší než celý váš dům… Závěrečný výskok z lesa z asi metrové meze. Nedalo se zůstat v klidu. „Skvělý trail," křičel každý, kdo vyjel z lesa, a plácal se po rukách s kolemstojícími. Domácí vypadali nevzrušeně – naše nadšení čekali a věděli proč. Po extázi jsme se vrátili na širokou cestu, poctivě nastoupali ztracenou výšku a dorazili na hotel. Na první ochutnání terénu byly asi tři hodiny dostatečné, a to i vzhledem k časovému posunu a únavě z něj…

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU NAJDETE V AKTUÁLNÍM VELU 7-8/2009.

Na press campu Marinu bylo Velo jediným ze dvou evropských periodik, vedle nás tu byli kolegové z Velké Británie, USA a Nového Zélandu. O ježdění ve stínu hory Mt. Tamalpais, na trailech a singlech, kde vznikalo MTB, ale také o zkušenostech se třemi zásadními celoodpruženými novinkami Marinu (Alchemist, Mount Vision a Attack Trail aneb 100, 120 a 150 mm zdvihu zadní stavby) najdete v tištěné reportáži na stránkách prázdninového Vela. Nechybí tu ani rozsáhlý rozhovor se zakladatelem značky Bobem Buckleyem a produktovým manažerem Jasonem Fairclothem či procházka ústředím Marinu nedaleko Fairfaxu. Jako ochutnávku přinášíme nejen část článku, ale také několik fotografií.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU NAJDETE V AKTUÁLNÍM VELU 7-8/2009.

Rudolf Hronza

Menu