VELO: 9/2008

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 20.08.2008 Úvodník: POTŘETÍ U TOHO

Popis

PRO BUDOUCNOST VÍTĚZNÝCH 29″? Stejně jako po pár dnech skončí Vánoce, jako každý, byť sebedelší sjezd má svůj poslední metr a i ten nejlepší den ukončí tma, zastavil se i běh Projektu 669, tedy dlouhodobého testu XC fullů s různými průměry kol, od 26″ přes 29″ po parametrový mix 26/29″ na jediném biku. Právě nyní bychom měli být schopni sečíst své poznatky a dát odpověď na to, který parametr je nejlepší a proč.

OVLÁDNĚTE ZATÁČKU SMYKEM. Vyšší škola jízdy pokračuje výukou průjezdu zatáčky se sypkým podkladem. V té mnohdy pomůže smyk – a to ať jste vyznavač technické jízdy nebo třeba XC sportsmen. Učitelem v tomto dílu je Michal Maroši.

BEZMASÁ VOLBA. Pro zabezpečení výživy nejsme odkázáni jen na určitý omezený okruh potravin, jako je tomu u jiných živočišných druhů. V současné době existuje vedle běžné smíšené stravy mnoho jiných alternativních výživových směrů. Vegetariánství patří mezi jedny z nejčastějších. Jde však cyklistika a vegetariánství dohromady?

NEJVĚTŠÍ PŘEKVAPENÍ TOUR DE FRANCE 2008. Ruch doprovázející nejsledovanější cyklistický peloton na francouzských silnicích sice již utichl, ale jeho ozvěna je stále dobře slyšitelná. Fanoušci mezitím upřeli pozornost na olympiádu a blížící se poslední vrcholy sezony, španělskou Vueltu a mistrovství světa, nicméně Tour de France je příliš velké a na rozličné chutě bohaté sousto, aby se dalo strávit tak rychle. Nastal čas analýz, rozborů, úvah a hypotéz. My jsme se zaměřili na největší překvapení. Kompletní materiál o Tour de France nenajdete ve Velu, ale ve čtvrtém vydání časopisu silniční cyklistiky 53×11, které je z větší části věnováno právě francouzským etapám. Pro více informací navštivte prezentaci aktuálního čísla časopisu 53×11.

  • SKAUTÍKEM V MARIN COUNTY A NEJEN TO dva zcela odlišné testovací kempy Specialized
  • KARBON NENÍ PŘEPYCH, ALE NUTNOST aspoň to tvrdí GT
  • ŽÁDNÁ NÁHRAŽKA! první kilometry se Shimanem SLX
  • NOVÁ FORMULKA MONO-Q Bianchi a inovace v terénu i na silnici
  • S VIZÁŽÍ PRINCE, AVŠAK DOSTUPNĚJŠÍ nový člen rodiny Pinarello
  • KOMPLETNĚ NOVÁ OBŘÍ LETKA Giant novinkami nešetří – zatím jen na silnici
  • ÓSAKA HLÁSÍ NABITO! elektronická sada Shimano Dura-Ace Di2 oficiálně představena

testNOVINKY 2009 a mnohem více Náplň zářijového vydání Vela v posledních dvou, třech letech je lehce specifická. Mohou za to především časná představení novinek pro nadcházející sezonu formou novinářských kempů s možností testování inovovaných či zcela nových produktů. Velo si za dobu své existence vydobylo čestnou pozici mezi vybranými světovými médii, která jsou k těmto bez přehánění slavnostním odhalením plodů lidského nasazení zvána. Máme tak možnost vás exkluzivně a s předstihem informovat o novinkách nejen formou katalogových údajů, ale také vás seznámit s prvními jízdními zkušenostmi, čehož velmi rádi využíváme. Na následujících stránkách však najdete více než jen techniku. Člověk se v rámci pobytu na prezentaci kolikrát dostane na zajímavá místa, potká pro cyklistiku významné lidi nebo prožije neobvyklé události. Ono třeba svezení na úplně nově postaveném Specializedu Epic z kolekce 2009 je jedna věc, ale třídenní pobyt ve skautském táboře s vědomím okolo vás se „promenujících” chřestýšů či štírů a nad hlavami vám kroužících supů v americké skoro pustině hned druhá. Nechybí rozhovory s konstruktéry i zajímavými osobnostmi MTB a podobně. Aby technika zcela neovládla stránky časopisu, nenajdete v tomto vydání skupinové testy kol.

PREMIÉROVÝ KRAKATIT. Uspěl nováček iVelo.cz bike marathon série? Více se dočtete v první ukázce z tohoto čísla.

KRÁLOVSTVÍM SKAL, JEZER A SOLI aneb maraton Salzkammergut Trophy na vlastní kůži. Jeden z našich redaktorů absolvoval závod, druhý se pohyboval v zákulisí.

LÉPE A RYCHLEJI. Bikemagazin Summer Camp je název sympatické akce, jakési školy pro sjezdaře, která již potřetí proběhla ve slovenské Jasné. Víc o ní se dočtete ve druhé ukázce z tohoto vydání Vela.

AMERICKÝ DUEL. Porovnávací test dvou silniček z kolekcí amerických značek pro rok 2009 bychom mohli pojmout i jako srovnání legend – Schwinn i Trek si podobné označení zaslouží. Spojovacím prvkem testu jsou z technického hlediska především karbonové rámy s různým přístupem k integraci sedlovky – Trek volí vlastní řešení nástavce navlékaného na prodlouženou sedlovou trubku, Schwinn její standardní protažení až k zámku torza sedlovky.

MERIDA BIKE VYSOČINA 2008 aneb MEZINÁRODNÍ FESTIVAL CYKLISTIKY. V České republice se každoročně konají desítky maratonů pro širokou veřejnost, stejně tak se najde i dostatek elitních XC závodů pro elitní bikery. Avšak akci, na níž by se světy hobby či výkonnostní a vrcholové horské cyklistiky přímo potkávaly, u nás zatím nenajdete. Tuto mezeru by do budoucna mohl zaplnit poměrně odvážný projekt Merida Bike Vysočina. Více o něm čtěte ve třetí ukázce z aktuálního Vela.

MAGICKÝ LINK. Magic Link. Je to kouzlo, nebo realita? Těžko říct, každopádně teorie Kony slibuje u modelu CoilAir až neskutečně lákavé vlastnosti. Magie spočívá v podstatě jen v jednom přidaném raménku, do něhož je na jedné straně upevněn tlumič, na druhé pak hlavní čep zadní stavby. Systém si ale nezvykle žádá ještě jeden tlumič. Jak tento mechanizmus funguje v terénu?

CESTA JAKO ESTETICKÝ ZÁŽITEK. Přestože se za cyklistku považuje teprve od nedávna, taje a kouzla jízdy po polích a lesích objevovala Hana Hermová již na starém favoritu. Právě přes svůj zájem o krajinu, konkrétně tu formovanou barokními požadavky na krásu a ještě spíše o racionalitu, popsání a znovuoživení jejích cest, se dostala až k asociaci tuzemských terénářů ČeMBA. O cestách pro rekreační využití tak nakonec píše disertační práci. Její práce oslovila dokonce i pracovníky stěžejní instituce v oboru u nás, Centra dopravního výzkumu. Rozhovor s Hanou Hermovou se točí nejen okolo naznačených témat.

S VELEM NA VÝLET

  • ZLATÁ VYJÍŽĎKA za nejkouzelnějšími místy Šumavy. Ani v centrální části tohoto pohoří není problém najít trasu, kam biker může a přitom nechybí off-road sjezdy, výjezdy a technické pasáže. Jednou takovou je tzv. zlatá vyjížďka vedoucí ze Sušice do okolí Kašperských Hor.
  • ZNÁMÉ I NEZNÁMÉ TERITORIUM je Drahanská vrchovina pro autora reportáže, který bydlí nedaleko ní. Nejen on zde ale objevil krásné území naší republiky s výbornými terény pro biking.

LÉK PROTI PŘETRÉNOVÁNÍ zní: včas do sezony zařazené regenerační období. Jak na to radí v dalším pokračování tréninkového seriálu Libor Matějka.

POCHUTINA ZE SLOVENSKÝCH SALAŠÍ. Potravinovým tématem rubriky Velo vaří pro vás jsou v zářijovém vydání brambory, receptem pak halušky. Pro Velo se tentokrát vařilo u úspěšného slovenského silničáře Mateje Jurča.

PŘEDSTAVENÍ, NA KTERÉ SE NEZAPOMÍNÁ. Silniční cyklistika na OH v Pekingu zanechala silný dojem: vzrušující dojezd závodu jednotlivců, boj nejen vzájemný a také s kopci, ale i se silným deštěm v případě žen, a pak zlaté tažení Fabiena Cancellary v časovce. Snad právě on si nejcennější kov zasloužil nad jiné za stíhačku, jíž předvedl v závodě jednotlivců.

Menu