POTŘETÍ U TOHO

28.2.2017

Napsání tohoto úvodníku jsem odkládal s tím, jak jsme oddalovali zveřejnění finále Projektu 669, tedy dlouhodobého testu tří různých konceptů horského kola. Od chvíle, kdy jsme měli s kolegy možnost na delší čas sedlat a porovnávat v notoricky známých podmínkách 29" bike s 26" standardem a kombinací 26 a 29 palců na jediném biku, jsem měl pocit, že potřetí za existenci Vela stojíme u zlomového okamžiku pro MTB, co se techniky týká.

Asi vůbec poprvé to bylo v případě kotoučových brzd. Po krátkodobých zkušenostech přišly dlouhodobé, počáteční neduhy rychle mizely a dnes již jen málo z nás brzdí jinak. Podobně zásadním okamžikem jsou celoodpružená kola. Po prvotních krocích mimo se z plného odpružení stal standard MTB ježdění, samozřejmě s přihlédnutím ke stylu jízdy, byť zatím stále ne tolik postihující všechny disciplíny a pojetí bikingu. Nyní jsou to 29" kola, která považuji za stejně zásadní bod bikové historie, u něhož můžeme být od počátku, byť i ona, podobně jako fully, mají jistá specifika, která jsou důvodem, že zřejmě nikdy neosloví všechny bikery právě tak jako třeba kotoučovky. Nezmínil jsem zcela záměrně hliník, titan, karbon, bezdušová kola, řazení Dual Control, vícesměsné pláště či rozličnou tvrdost směsí jejich běhounů a podobně – to vše vnímám jen coby dílčí části vývoje a posunu možností vpřed, nikoliv zásadní změnu konceptu. Tou byl například nástup předního odpružení, u něhož jsme ale ještě vzhledem k naší „pouze" jedenáctileté historii nemohli být.

Dlouhodobé zkušenosti přinesly poznání, jak moc jsou na jízdních vlastnostech biku znát ony tři palce, daly definitivně vzejít pocitu opodstatnění a nadějné budoucnosti. Samotné nás současně překvapilo, jak silný je určitý konzervatizmus v každém z nás, byť mohu říci, že právě my jím nijak silně netrpíme – ostatně ani bychom ze své pozice neměli. Přestože jsme se shodli na přednostech 29" biků, nikdo z nás zatím nebude měnit – z různých důvodů, o nichž se dočtete v článku.

Shodou okolností jsem nedávno slyšel názor, že ve Velu se až moc věnujeme právě devětadvacítkám, že to je zbytečné. Nevidím to tak. Odborný časopis je nezávislý subjekt tvořený taktéž nezávislými odborníky, kteří by měli mít dostatek zkušeností a nadhledu, aby dokázali čtenáři říci, co je smysluplné a dobré, a co ne, uměli poradit díky možnostem, které mají, a přitom dokázali odlišit subjektivní preference od relativního objektivna. Pokud potom smysl a opodstatnění jakéhokoliv řešení existuje, může být médium tím, kdo podpoří cestu zásadní změny k cyklistům s vědomím, že jim tím může zprostředkovat ještě lepší zážitky z jízdy. Právě proto jsme kdysi věnovali prostor kotoučovkám, proto jsme nenechali na vedlejší koleji stát fully a proto nyní můžete číst kladné hodnocení 29" parametru a v budoucnu se s těmito koly na stránkách Vela nejspíš setkávat častěji, možná časem i poměrně rovnoprávně. Třeba za dva tři roky, pokud se budou devětadvacítky množit v kolekcích výrobců takovým tempem jako dosud, už, podobně jako u kotoučovek a jejich přítomností či nepřítomností na kole, nebudeme řešit, jaký rozměr má kolo zařazené do konkrétního testu, protože tento budeme ohraničovat pouze cenou a kola porovnávat mezi sebou jako rovnoprávné možnosti pro terénní cyklistiku.

Stejně tak je možné, že konzervatizmus zvítězí a nezájem cyklistů způsobí stagnaci či ústup z výsluní (byť tomu rozhodně nevěřím), aby za několik let devětadvacet palců udeřilo definitivně – i to už tu bylo, vždyť třeba plné odpružení je staré několik desítek let a stejně tak kotoučovky už byly nepřijaty mnohem dříve, než si daly pauzu, aby pak zcela ovládly mountainbiking…

Ať už je ale váš postoj jakýkoliv, je skvělé, že v současnosti můžete naše názory konzultovat s realitou stále více – množí se možnosti nezávazných a dostatečně časově štědrých testů kol. Až budete mít šanci, zkuste 29". Věřím, že i v tomto směru nám dáte zapravdu.

Menu