VELO: 9/2005

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 24.08.2005

Popis

Po měsíční pauze jsme opět připraveni předložit vám zajímavé čtení a informace. Zářijové číslo je předzvěstí podzimu, a to především díky novinkám v technice. Někteří výrobci jakoby už nemohli vydržet a počkat až na světové výstavy a své produkty představují s předstihem. V novém Velu tak najdete reportáže z předváděček, v testu silničních kol pak dva zcela nové modely. Samozřejmě to není vše, přidáváme mnoho dalšího v pestrém mixu tak, jak jste zvyklí.

TESTOVÁNO V BUDOUCNOSTI aneb NOVINKY 2006 NA VLASTNÍ KŮŽI. Blíží se podzim a s ním i světové výstavy plné novinek na příští sezonu. Ne všichni však čekají až na tento termín. Některé novinky jsme vám již měli možnost přiblížit dříve (např. Manitou 06 již na jaře), další přinášíme právě nyní – v novém čísle najdete reportáž z rakouského kempu Marzocchi, ve Francii se chlubilo opět Manitou (tentokrát s FR a DH modely), v domovské Itálii Bianchi, po českých terénních trailech jsme prohnali NOVÉ SHIMANO DEORE a v silničních serpentinách potrápili také PŘEPRACOVANÉ SHIMANO 105. Novinky 2006 jsou připraveny vás oslovit!

SILNIČNÍ TOP CLASS LETKA. Čtyři modely a jeden zajímavějšího druhého, to je test silničních kol v zářijovém čísle. Bianchi Freccia Celeste je inovovaný model pro nadcházející sezonu, Cannondale Synapse pak zcela nový model a první silniční celokarbonový počin v historii značky, Specialized S-Works Tarmac vozí silniční profesionály stáje Gerolsteiner, velké ambice má i Merida Theorema 909.

SÍLA POD KONTROLOU. Základem dobrého výkonu je kvalitní trénink. V dřevních dobách cyklistiky byli sportovci odkázáni pouze na zkušenosti svých předchůdců či na pozorné naslouchání vlastnímu tělu, nyní však mohou mít svůj trénink i sílu zcela pod kontrolou díky měřičům výkonu. Odborník na trénink a spolupracovník naší redakce Libor Matějka měl možnost dlouhodobě pracovat se zařízením Power Tap firmy Cycle Ops a nyní přináší mnoho zajímavých postřehů a tipů, jak možnosti tohoto způsobu kontroly tréninku naplno využít. V dalším článku pak přidává i rady, jak si udržet výkonnost až do samého závěru sezony.

MAVERICK EXKLUZIVNĚ! Odlišit se, vybočit z davu, dělat věci po svém, to jsou typické motivy individualistů. Proč napodobovat něco, co tu již je či bylo, spousta věcí se dá dělat i zcela jinak, než jen smířeně viset na tradičních názorech a postojích. Klíčovým slovem k našemu krátkému pojednání o individualizmu je Maverick. Stačí se podívat do anglicko-českého slovníku – najdete tam výrazy jako právě individualista, vzpurný a podobné. A přesně v tomto duchu se snaží prezentovat americká značka Maverick. Vyčlenit se z běžné produkce a dělat svá kola jinak než ostatní. Jen pro doplnění – maverick však v jiném významu může znamenat i zatoulané dobytče. Jak to tedy je? Na to odpoví exkluzivní test celoodpruženého biku Maverick.

HENDIKEPOVÁNY JEN ZDÁNLIVĚ. Ve světě předního odpružení bylo možné dříve vídat spousty rozličných kreací. Do dnešních dnů se však zachoval převážně teleskopický systém v podobě, v jaké jej známe z nejčastěji používaných vidlic. Stereotyp výjimečně naruší up-side-down řešení – vnitřní spodní kluzáky se zasouvají do pevných horních nohou. Různé paralelogramové systémy, využívající místo posuvného pohybu kluzáků otáčení čepů, se již téměř nevyskytují. Z davu tak výrazně vystupují pouze JEDNONOHÉ VIDLICE. Je tomu tak jen jejich originalitou, nebo má tato technologie i další výhody? Odpověď přináší test vidlic Cannondale Lefty a USE v rubrice Na kost.

~ESKÁ HODINA SLÁVY. Ondřej Sosenka je novým světovým rekordmanem v hodinovce. V novém Velu si můžete přečíst jak rozhovor s naším úspěšným cyklistou, tak i nahlédnout do historie a současnosti této disciplíny.

OSTUDA V PŘÍMÉM PŘENOSU. Svatováclavské kriterium nebyl jen jeden zrušený závod, byla to ostuda pro českou cyklistiku, včetně možných následků pro budoucnost. Exkluzivně přinášíme postoj obou stran (pořadatel vs. manažer sportovců), ale i náš pohled na všechny aspekty, díky kterým česká pohádka měla špatný konec.

SONDA DO SVĚTA FREERIDINGU! Zvolili jsme pro ni biky, které se nezřídka v katalozích výrobců pyšní průvodní větou o návratu k původní myšlence a významu freeridu. Zatímco totiž progresivní větev disciplíny spoléhá na tanky se dvěma korunkami vidlice, hlubokým zdvihem a napínáky pro udržení řetězu na převodníku při seskocích, konkurenci jim stále více představují modely s převodníky a přesmykačem pro odpárání nutnosti spoléhat se na doprovodné vozidlo či vlek lyžařského střediska. Díky tomu, o něco nižším zdvihům v řádu 150-180 mm a pokroku na poli tlumičů je prý s těmito biky možno pokrýt znatelně větší kus krajiny a jejich nasazení je mnohem variabilnější. Opravdu? Přidáváme i test FR helem a chráničů.

Pokud jsou pro vás naše tipy na MTB VÝLETY INSPIRACÍ, vězte, že v zářijovém Velu vás provedeme povodím řeky Želivky a v rámci Domácího MTB revíru se podíváme do Lužických hor, konkrétně pak do oblasti Rumburska.

Léto bylo bohaté na sportovní výkony, v aktuálním čísle proto nechybí reportáže z ME MTB, z národního šampionátu či ze dvou maratonských klání MTB Velosérie.

GENERACE 2010. Ať už se nám to coby pěšákům na velké silničářské šachovnici líbí či nikoliv, prestiž národních federací se odvíjí od prezentace jednotlivců v elitním seriálu Pro Tour, který přes odstředivé tendence pořadatelů tří největších etapových podniků zřejmě zůstane modelem i pro nejbližší období. Z tohoto pohledu to pro českou silniční cyklistiku nevypadá nijak růžově. V současnosti má v Pro Tour čtyři zástupce, všechno třicátníky v čele s veteránem Pavlem Padrnosem, jemuž bude na konci roku pětatřicet. Tak či onak se musíme pomalu připravit na to, že tato jezdecká generace odejde do závodnického důchodu. Má je kdo nahradit? Jak je na tom záloha, kdo a jestli vůbec nás bude reprezentovat v privilegované společnosti v roce 2010?

Menu