VELO: 4/2004

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 24.03.2004 Ukázka z časopisu: Metuje – ze skal do vězení

Popis

Ochutnávka z VELO 04/04:

Předem, než ochutnáte z obsahu nového Vela, na vědomost se dává, že ani v letošním roce byste si neměli zapomenout poznamenat do kalendáře VELO CAMP! Tentokráte na vás čeká v Letech, na západním okraji Prahy. Více informací na vás čeká v dubnovém Velu.

MARCO PANTANI. Netřeba nic dalšího dodávat – pro mnohé idol, modla, výrazná osobnost, pro většinu z nás pan cyklista, poslední z těch opravdových, jehož závodní styl zvedal ze židle, přitahoval. Jeho životní příběh po náhlém odchodu z tohoto světa vás pohltí!

Tam, KDE ZÁDA ZTRÁCEJÍ SVÉ SLUŠNÉ JMÉNO! Přesně tam se nachází velká cyklistická bolístka jménem ZADEK. Proč bolí, jak si pomoci, jak mu ulevit? Odpovědi jsme nehledali jen u hygieny, krémů, ale i v technice a u nastavení posedu.

PEKAŘ PEČE HOUSKY A CONTINENTAL PLÁŠTĚ! Pozvání k návštěvě továrny Continental v šest set kilometrů vzdáleném Korbachu dorazilo tři dny před jejím konání. Tuto exkluzivní reportáž jsme si nemohli nechat ujít. Proces výroby cyklistických plášťů chvíli připomíná chemičku, chvíli tkalcovnu a pak zase pekárnu. Přivezli jsme navíc i několik zajímavých postřehů ze zákulisí!

VZTAH MEZI CYKLISTOU A PRODAVAČEM v cyklistickém obchodě se na první pohled zdá být zcela běžný. Něco na kole doslouží nebo si už po všech svých službách zaslouží odpočinek a výměnu. Naše kroky se otočí do oblíbené prodejny, kde se rozehraje zdánlivě jasná partie – potřebuji, máte, máme, kolik, děkuji a nashledanou. Je to však opravdu jen tato základní slovní přestřelka? Vždyť ve většině případů rozehráváme nevědomou i vědomou hru, v níž se oba aktéři navzájem zkoušejí, pozorují, provokují a nakonec i hodnotí. Po odchodu z prodejny je vzájemně vyřčeno závěrečné resumé. Jaké? Čtěte v novém Velu!

Jarní Sport Prague – CYKLISTIKA JEDNÍM Z ODVĚTVÍ! Tradiční sportovní veletrh vždy stavěl především na cyklistice. Ta tvořila dominantní část expozic a táhla zákazníky. Ne, že by se letos kolařský sport vytratil, jen hrál rovnocennou partii především s outdoorovou sekcí a s lyžováním. Cyklistické pilníky výstavy představujeme v devítistránkové reportáži.

S jarem je tradičně spojeno i PŘEDSTAVENÍ NOVINEK SHIMANA pro další sezonu, tentokráte již označenou číslem 2005. Co je nového? Tak třeba znovuoživení páčkového řazení Rapid Fire i pro nejvyšší MTB sady, nová sada pro náročné XC ježdění nazvaná Hone, zapletená kola a …. Více už na našich tištěných stránkách.

Sezona se ještě ani nerozběhla a MANITOU již v Arizoně představil NOVINKY PRO ROK 2005. A nejen teoreticky, ale hned pěkně v terénu – nemohli jsme chybět! Jedním ze spolujezdců našeho redaktora byl i JOHN TOMAC, takže nechybí ani jeho portrét a obdiv nad jezdeckou dokonalostí tohohle farmáře, stejně tak nechybí zážitky z úžasného ježdění v Arizoně. A ta technika? Technologie SPV samozřejmě nemůže chybět ani v příštím roce, umožnila Manitou dokonce prohlásit i to, že pro XC není 130 mm zdvihu vpředu i vzadu žádnou překážkou!

Z trochu jiného soudku je reportáž ze španělské Andalusie, na kterou vyrazil náš dvorní fotograf Jerry Efeb. Dostaveníčko si zde v podobě soustředění dali profesionální jezdci týmu Multivan Merida Biking Team.

Sníh konečně na chvíli přestal pokrývat terén, tak jsme toho hned využili a pořádně v něm provětrali pětici DLOUHOZDVIHÝCH CELOODPRUŽENÝCH KOL PRO XC. Opravdu není i 130 mm (a někdy i více) zdvihu překážkou pro běžné celodenní ježdění? Pokud vám přijde, že ano, nebo dokonce jakýkoliv zdvih jako překážka, pak si možná najdete svého koně V TESTU PEVNÝCH BIKŮ v cenové relaci 40-55 000 Kč. Mnozí je chápou jako kola pro amatérské a klidně i pro profesionální závodění, stejně tak je ale lze brát jako skvělé průvodce pro jakékoliv ježdění. Opravdu jsou s to uspokojit tak široké spektrum jezdců?

Významný prvek v přenosu síly představují kliky. V posledních letech se zde odehrálo mnohé – nová spojení kliky s osou, duté prostory uvnitř klik a jejich inovace, různé profilace. Vše se společným cílem. Co největší tuhost při minimální hmotnosti. Dlouho se tyto dvě vlastnosti zdály nespojitelné, naše laboratorní měření však ukázalo, že několika výrobcům se to již povedlo! DO LABORATOŘE na přesné přístroje putovalo celkem 25 PÁRŮ KLIK, MTB i silničních.

MICHAL PROKOP dovedl v dubnovém vydání zájemce o jeho školu jízdy až do finále – k závodům, taktice v nich, přípravě.

Přemýšlíte-li, kam s kolem vyrazit, možná vám pomohou tipy z našich cestopisných rubrik. V ukázce z tohoto čísla najdete reportáž ze SPLOUVÁNÍ METUJE, Domácí bikový revír pak zamířil do SLEZSKÝCH BESKYD. Jde o trasu mezinárodní, protože spravedlivě vede českou i polskou stranou pohoří, a také o dokonalý pestrý zážitek, protože průvodce nás protáhne tratí, na které je vše – od úseků hodných krosových kol po náročný freeride.

UŽ JE TO TADY! První závod sezony se blíží a s ním i specifické nástrahy, o kterých je dobré vědět. První závody také možná odhalí některé nedostatky ve vaší výkonnosti, které mohou pramenit z chyb v případě. Libor Matějka vám sedm základních prohřešků pomůže odhalit a stanoví i způsob jejich nápravy!

Chystáte se na závod nebo více ze seriálu VELO MARATON SÉRIE 2004? Pak využijte služeb našeho dokonalého průvodce jeho MTB částí – kompletní informace včetně přihlášek najdete pěkně pohromadě na jednom místě. V časopisu VELO!

Menu