VELO: 4/2002

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Exotika mezi cyklony a sopkam

Popis

PRVNÍ VLAŠTOVKA. Sice jaro nedělá, nicméně tradiční výstava Sport Prague je každoročně předzvěstí nové sezony. Naši redaktoři zhýčkaní loňskými podzimními veletrhy v Německu či zimní výstavou Bike Vysočina ve Žďáru nad Sázavou, uzavřenou veřejnosti, kde opakovaně shlédli již všechny podstatné novinky, mají někdy tendenci výstavní rej na Sport Prague považovat za poněkud nudný. Musíme však vycházet z faktu, že přestože si někteří návštěvníci již prohlédli horké hity 2002 na stránkách časopisů, chtějí je spatřit v reálu, “osahat” si je. A proto je tu Sport Prague, zatím stále nejvýznamnější domácí veletrh cyklistického vybavení, kde jsme pro vás objevili spoustu zajímavých detailů.

V KLUBU JEN PRO ZVANÉ. Nemíváme často příležitost testovat, navíc bez jakýchkoliv omezení, tak špičkové kousky, jakými jsou odpružené biky Klein Adept Pro a Scott Strike Team Issue. Jejich hodnota se blíží ceně za velmi slušné auto. Exkluzivní kousky v exkluzivním testu, lahůdka pro fajnšmekry, prostě Top Class. Asi je nikdy nebudete mít, ale proč si o nich aspoň nepřečíst…?

ZA OPONOU. Svým způsobem exkluzivní je také rozhovor s Ing. Liborem Petřvalským, který coby zástupce značky Mongoose v České republice měl možnost působit v týmu, ovlivňujícím podobu modelové řady těchto kol na příští rok. V Chicagu nasál atmosféru uvnitř firmy Pacific Cycles, která je dnes coby majitel řady dalších značek včetně Schwinn a GT, dominantním subjektem v branži ve Spojených státech s bezmála třetinovým podílem na trhu kol. Ve velmi otevřené zpovědi ing. Petřvalský naznačuje, jak probíhají v zákulisí manažerské hrátky, jež vedou ke konečné podobě jednotlivých modelů a běžnému spotřebiteli bývají ukryty.

DISC TUNING. Každý dnes řeší diskové brzdy, nejen tradiční dilema, zda si připlatit za hydrauliku nebo zůstat u mechaniky, případně jakou značku či systém zvolit. Příznivci kotoučovek se už dostali dál – k diskovému tuningu, vylaďování. V rubrice Na kost jsme zjišťovali, co provede s účinností brzd výměna kotouče za větší nebo volba jiných než originálních brzdových destiček.

JEŠTĚ NEJSOU V PROPADLIŠTI DĚJIN! O čem je řeč? O ráfkových brzdách, jejichž éra s nástupem diskových brzd zdaleka nekončí. Vždyť kol vybavených čelistmi je přece jen stále mnohem víc než těch opatřených kotouči. Přehlíženou součástku jsme si vzali na paškál hned z několika pohledů. Zabýváme se typologií čelisťových brzd, jejich přednostmi a zápory, montáží, seřízením, vše doplněno přehledem bikových i silničních modelů. Srdcem každé ráfkové brzdy jsou brzdové špalíky. Opět jsme povolali na pomoc odborníky z Metrotestu a změřili ve speciálním laboratorním testu tření jednotlivých směsí špalíků, abychom zcela exaktně a objektivně dali odpověď na otázku – které brzdí nejlépe?

FORMULE 1 NA DVOU KOLECH. Co má společného špičkový automobilový sport s cyklistikou, konkrétně s konstruováním fullů? Kupodivu hodně. Pro designování odpružených kol se používá drahé softwarové vybavení umožňující na počítači simulovat zatížení a testovat bez nutnosti reálného modelu všechny varianty zavěšení zadní vidlice, umístění tlumiče, přepákování apod. Je to hra ve virtuálním světě za tisíce dolarů, která podstatně usnadňuje práci konstruktérů a je cestou k udržení kroku se světovou špičkou. Je proto potěšující, že takovýto software používá česká firma, což je záležitost zcela ojedinělá…

NEJEN ŠLAPAT, ALE TAKÉ PŘEMÝŠLET. Je s podivem, kolik podob má horská cyklistika. Mountainbike Orienteering, tedy orientační závod na horských kol, sice není něco zcela nového, ovšem nově lze tuto disciplínu považovat za jistý fenomén. Představuje MTBO nejen jako sport, ale i životní názor ve zpovědích nadšených protagonistů jízdy na kole mezi lampiony s mapou na řídítkách.

UŽ SE TO BLÍŽÍ. Čas cestování, plný romantiky, dálek, bezstarostných kilometrů v sedle. Asi většina z vás nebude mít to štěstí, aby se podívala na kole na skotský ostrov Islay, ráj palíren whisky, nebo na jiný ostrov, v Indickém oceánu zvaný Réunion, kde sopky ještě stále chrlí žhavou lávu a cyklony kosí stromy jako sirky. Ale proč se na chvíli nezasnít a neponmořit do těch exotických míst? Díky našim reportérům a jejich autentickým prožitkům může být snová iluze alespoň na chvíli realitou. Jan Jeřábek a Pepa Dressler se s vámi podělí o své zážitky z těchto zajímavých míst matičky Země. Kdo dává raději přednost dostupnějším cílům svých cest, může využít našeho tipu v seriálu Českých cykloutoulek, v jehož rámci tentokrát zamíříme do okolí malebného města Telče. A kdo má raději poklidné cestování, můžu si rovnou v testu vybrat to své kolo mezi velmi solidně střiženými crossy.

TAKÉ SILNIČÁŘI MAJÍ SVOU SÉRII. Na kompletní manuál o letošní MTB Velo sérii navazuje informace o silničních maratonech. Zároveň všem závodůchtivým čtenářům předkládáme to nejzajímavější ze zahraničních maratonů horských i silničních a znovu se také vracíme k tématu, které jsme otevřeli již před rokem – maraton nebo festival? Proč dávají domácí bikeři přednost závodnímu vyžití před festivalovým rejem? To je otázka pro Dva na jedno téma.

MARATONCI, ZBYSTŘETE! Po dvou letech je tu opět důkladný test fullů vhodných pro vytrvalostní závody, tentokrát v přijatelné ceně od 45 000 do 60 000 korun, vše sériově dostupné stroje. Prosím, vyberte si, který bude nejvíc vyhovovat vašemu jezdeckému naturelu.

HANUŠOVÁ PO BOKU MISTRYNĚ SVĚTA. Je to paradox – více než deset let jsme čekali, až se zástupce českého MTB ocitne v mezinárodním týmu a pak během dvou měsíců tento letitý komplex padl hned na dvou frontách – downhillové i cross-countryové. Po Michalu Prokopovi (Be-One) prolomila bariéru Kateřina Hanušová, tedy původním povoláním lyžařka, která nedávno na zimních OH v Salt Lake City dovedla českou štafetu jako finišmanka ke čtvrtému místu. Do své sestavy si ve Spojených státech studující dosud jen občasnou bikerku vybral čistě ženský profesionální tým Luna Chix Clif Bar, kde bude Katka závodit po boku úřadující mistryně světa Alison Dunlapové.

ROZRUCH KOLEM TRIALU. V zákulisí se hovoří o tom, že tato disciplína směřuje na olympijské hry, brzdí ji však rozpolcenost, kdy se každoročně udělují dva tituly mistrů světa. Jednoho vyhlašuje cyklistická federace UCI druhého samostatná biketrialová BIU. Po letech si na trial vzpomenul i Český svaz cyklistiky, trialisté soustředění pod motocyklovou federací však nejásají nadšením a všichni se nehrnou pod křídla cyklistického svazu. Jak říká Pepa Dressler, jeden z našich trialových mistrů světa, jedna věc je vyslat pár špičkových jezdců na mistrovství světa a druhá zajistit rozvoj disciplíny jako celku včetně výchovy mladých talentů. Rozruch kolem trialu trvá dál.

ALLA SE VRACÍ. Tábor je druhým domovem ruské bikerky Ally Jepifanovové. Právě tady, v jižních Čechách, odstartovala před sedmi lety svoji hvězdnou kariéru. Po třech sezonách v mocné sestavě Volvo-Cannondale a roční mateřské přestávce se vrací do lůna týmu Budvar Tábor. Čtvrtá z XC na poslední olympiádě v Sydney bude ozdobou Českého poháru, ambice má však i v evropských závodech SP.

MURCIA CHECCA. Španělskou provincii ovládli na týden čeští kolonizátoři na dvou kolech. Dvě vítězné etapy, dres lídra a celkově druhé místo jen o pár vteřin, když celkové prvenství uteklo kvůli pádu v časovce. To je účet českého tria Hruška, Andrle, Svorada v závodě Kolem Murcie.

Menu