VELO: 7-8/2001

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Hruška na dvě jabka

Popis

Letní dvoučíslo našeho cyklistického magazínu. Ještě než vyrazíte na dovolenou na kole nebo prostě na svou oblíbenou vyjížďku, stojí za to v novém čísle Vela zalistovat. Tady jsou některé z hlavních článků:

CO DO BATOHU. Turistu na kole, ač to pro někoho může znít dosti pejorativně, rozdělujeme do tří skupin: toho, co si vše veze s sebou na kole ověšeném brašnami – nebo-li cyklistického dálkoplaze. Dále motorizovaného cykloturistu vyrážející k hvězdicovým výletům od svého automobilu, a tzv. Adventure cykloturistu, který je odkázán sám na sebe, ale vzhledem k náročným horským výstupům si veze v objemnějším batohu jen to nejnutnější. Přijměte tedy pár tipů na vybavení každého z těchto cyklistů a k tomu ještě několik potřebných rad, co nezapomenout do batohu přibalit.

LÉBR CESTOPISY. Kdo hledá inspiraci pro prázdninovou cestu, může ji nalézt v příbězích dvou redakčních spolupracovníků, otce a syna Tomáše Lébrových. Ten starší strávil několik dolomitských kilometrů na vyjížďce s božskou Paolou Pezzovou při návštěvě oblasti Trentino v Itálii, mladší zaostřil svůj objektiv na další z rakouských stezek – podél řeky Mur. Zvláště Tomáš Lébr senior se vrátil z Dolomit pln žážitků. Kdo se může pochlubit tím, že se v jednom kopci potil s Paolou…

RUKU NA SRDCE. Setkali jsme se s tím snad všichni – někdy nás štve přehnaná snaha ochranářů a ekologů, kteří v horském kole vidí větší nebezpečí pro stav přírody než v motorkách, koních či bezohledných pěších turistech. Tomáš Taich na pozadí osudu jedné pražské bikové lokality dokumentuje, že i my, bikeři, bychom se měli nad svým počínáním občas zamyslet.

LÉTO MŮŽE I UBLÍŽIT. Radíme, jak se bránit vedru. Fungování organizmu ve vysokých teplotách má své zákonitosti. Jejich poznání a správná volba vybavení či oblečení, stravování a pitný režim, to vše může eliminovat negativní důsledky tropických veder.

MÝTUS O KŘEČÍCH. Na každého z nás občas přijdou, jako tichý, plíživý nepřítel, proti němuž většinou nenacházíme účinnou zbraň. Křeče nohou patří k cyklistice jako řetěz ke kolu. Sáhnout v té chvíli po hrstce soli a nasypat si ji do chřtánu přivodí leda tak žaludeční nevolnost, ale křeč nezažene. Proč? O tom se dozvíte v příspěvku dr. Renáty Dlouhé.

TATRANKA NEBO POWERBAR? Každý zkušený maratonec už zhruba ví, jak se při vytrvalostní záteži stravovat, stále však řada z nás dělá spoustu chyb. Oslovili jsme proto odborníka a nechali ho posoudit téměř tři desítky energetických a müsli tyčinek či gelů, abychom se dozvěděli, které z nich jsou vhodné při vytrvalostním výkonu případně v jaké fázi maratonského závodu. Stranou zájmu dietologa nezůstaly ani tradiční potraviny nabízené na občerstvovačkách – tedy banány, pomeranče, rohlík se salámem, tvarohové šátečky… Možná budete překvapeni.

VYBERTE SI KLOBOUČEK. Kdo ještě doteď váhal s ochranou mozkovny nebo mu už jeho pokrývka hlavy nevyhovuje, má poslední šanci před prázdninami rozšířit svůj cyklistický šatník. Přehled s podrobným popisem celkem 73 modelů přileb nabízí dostatečnou možnost výběru. Zabýváme se také tím, proč některá přilba stojí pět stovek a jiná pět tisíc korun.

SÉRIE DO DRUHÉ POLOVINY. Ještě ani nezačaly prázdniny a už máme za sebou tři z pěti závodu Velo Marathon MTB Série 2001. Na tradičního Krále Author Šumavy, letos opět s rekordní účastí, jsme se tentokrát podívali trochu jinak a představili toho, kdo za úspěchem tohoto maratonu stojí především. Druhý ročník Merida Bike Tour přinesl řadu změn a také rozpaky. Jako zastřešovatel bikové série je nezastíráme a rozhodně jsme nedostatky nepřehédli.

TESTY. Tři skupiny kol, celkem 21 modelů, tedy opět široký záběr se objevuje v nabídce testů kol prázdninového dvoučísla, a proto uspokojí snad každého. Pro začátečníky jsou určeny testy biků s pevnou vidlicí v ceně od osmi do dvanácti tisíc korun. Nároční vyznavači závodních XC fullů si tentokrát můžou něcou dozvědět o dvou německých “F” – Focus a Felt, a to opravdu až pod kůži v rubrice Na kost. Nezapomínáme ani na silničáře. Skupina silniček kolem 40 000 korun již poskytuje značkovou pestrost a odlišnost jízdních vlastností, ačkoli všech osm modelů je postaveno na hliníkovém rámu.

TRÉNOVAT JE TŘEBA I O PRÁZDNINÁCH. V redakční škole jízdy pokračujeme tentokrát průjezdem zatáčkou ve stoupání i ve sjezdu a jako obvykle pro silničáře i bikery. V dalším díle tréninkového seriálu se dozvíte, že ani světoví spurtéři Cipollini či Svorada se tréninku rychlosti příliš nevěnují a podíváme se také opět do Brna, kde jsme po půl roce znovu zavítali na laboratorní vyšetření funkčních parametrů. Každý už ví, co zanedbal…

NEJEN SKANDÁL. Co napsat o letošním Giru? Tak skandální cyklistický podnik tento sport ještě nezažil a my jsme coby reportéři byli přímo u toho. Tenhle závod však nežil jen policejní razií. Prožijte spolu s nimi příběhy našich cyklistů, poznejte opět blíže prostředí profipelotonu. Právě jejich příklady nás naplňují vírou, že ne o všem rozhodují jen zakázané preparáty a šikovní doktoři. V rámci rozsáhlé reportáře zpovídáme české duo v dresu stáje Once Jana Hrušku a René Andrleho. Američan Kevin Livingston, někdejší pravá ruka Armstronga, kterou má nyní po svém boku jeho hlavní rival Jan Ullrich, v původní rozhovoru prozrazuje, že někdy je lepší být domestikem v supertýmu než lídrem v malé stáji. Dozvíte se o strastiplné pouti vítěze Gilberta Simoniho, který málem o svůj triumf přišel, o tom, proč Olano jezdí na šestadvacetipalcových kolech, když Gary Fisher prosazuje na bikách devětadvacítky, a řadu daších zajímavostí.

JAN VERSUS LANCE. Za pár dní odstartuje v Dunkerque letošní ročník Tour de France. Rozebíráme ambice obou největších favoritů – Lance Armstronga a Jana Ullricha. Od jejich tělesných dispozic až po týmovou podporu. Jak to však skutečně na silnicích dopadne, si musíme teprve počkat.

DOLŮHILLY. Úvod června patřil především sjezdařům, a to v dalším pokračování domácího poháru, který vrátil naši downhillovou elitu do její mekky – Špindlerova Mlýna, a také v úvodu Světového poháru, kde to vypadá na konec francouzské nadvlády.

Menu