Dovolená na kole 2020

64 

Popis

Nabídka cestovních kanceláří                                Cyklozájezdy 2020

Cestovní kanceláře jsou očíslovány podle abecedy

 

Zkušenosti pořadatelů zájezdů, schopnosti průvodců, zázemí, jistoty, optimalizace času i vynaložených prostředků, to vše dává dovolená pod křídly cestovní kanceláře. Stačí jen vybrat ten pravý zájezd, tu pravou lokalitu, pravou náplň volných dnů, k čemuž poslouží přehled nabídky cestovních kanceláří zaměřujících se na cyklistiku dokonale. Některé cestovní kanceláře se rozhodli, že vám výběr ještě zúží, tím, že se na dalších stránkách detailněji představí a popíší vám své nejstěžejnější zájezdy v rubrice Ze života CK.

Chcete jet do Toskánska nebo do Litvy? Stačí jen shlédnout náš přehled destinací a najdete v něm většinu cestovních kanceláří, které tam jezdí. Můžete si rovnou i porovnat jejich služby.

 

 

Slavnosti se SHOCartem

6 tipů během 1 léta

připravil Jaroslav Podhajský

foto archiv organizátorů akcí

 

Je to letos už po desáté, co vám společně s kartografickým vydavatelstvím SHOCart přinášíme tipy na akce konané během dovolenkových měsíců. Akce se může stát vaším přímým výletním cílem, nebo jen zastávkou, když budete někde poblíž, a budete si chtít zpestřit svůj cyklistický den. Zajímáte se o historii, jste milovníci rychlých aut, nebo byste si chtěli jen tak pro potěšení zakoulet sudy a popít čepované pivo přímo ze skalního ležáckého sklepa? Jsou vaším koníčkem květiny či květinová aranžmá, chcete si zakousnout nějakou neobvyklou gastronomickou lahůdku? Poučení, zábavu, rozptýlení z povinností všedních dní najdete na všech těchto akcích určitě.

Pozvánka platí na tyto slavnosti: Keramický den, Kostelec nad Černými lesy; 23. MS v koulení pivních sudů a Chodovar Strongman, Chodová Planá; 154. výročí bitvy u Hradce Králové – Königgrätz 1866, Chlum; Prokopská pouť, Příbram – Březové Hory; Hortus Magicus, Kroměříž, Květná zahrada; Ferdinand Porsche Festival, Liberec – Vesec

 

 

Dominikánská republika

Jeden velký mejdan

text Jaroslav Lhota

foto autor a Katka Lhotová

 

Dominikánská republika patří mezi země, jejichž ekonomický růst se kromě zemědělství opírá o masový cestovní ruch. Slovo „masový“ má z pohledu cyklisty hanlivý význam a většinou zcela právem. Na druhou stranu má Dominikánská republika velice dobrou pověst z pohledu bezpečnosti turistů (na rozdíl od sousedního Haiti), což je naopak velké plus. A když člověk chce zkombinovat cyklistiku s koupáním, tak určitě stojí za to se přesvědčit na vlastní oči. Tedy není divu, že autoři využili letošní výborně rozložené vánoční a novoroční svátky a ve dvou – ve složení otec a dcera – tam vyrazili.

 

Maďarsko a Slovensko

Podél Dunaje – královny evropských řek

text a foto Romek Hanzlík

 

Každá řeka kolem sebe soustřeďuje život. Je to zdroj vody, dopravní tepna, rekreační zóna, vyskytují se tu menší i větší města, metropole, ale i lesy. Řeka přitahuje ptactvo a zvěř, milovníky přírody, vodních sportů a – cyklistiky. Podél řek se budují cyklostezky, protože sledovat řeku má svoji logiku. A zpravidla se cyklista nedře do kopce, spíše se popere s větrem. Každý kopec jednou vyjedete, ale s větrem můžete zápolit celý den. Když se tým – táta-Romek, dcera Manča (17), syn Matyáš (14) – rozhodl jet podél Dunaje, druhé největší evropské řeky, z Budapešti proti proudu, o nástrahách větru ještě netušili.

 

 

Kypr, Řecko a Turecko

Cestovatelský víceboj – na kole, lyžích, pěšky i vodou

text Radim Jebavý foto autor a Eliška Jebavá

 

Na ostrov Kypr se vydal Radim Jebavý záměrně už na přelomu února a března. Jednak tu není hlava na hlavě, jednak lze tady prožít i na konci zimy příjemnou aktivní dovolenou. Vybral si ho i jako zemi, kde si jeho 11letá dcera vyzkoušela, jak může chutnat dobrodružství bez „maminčina all inclusive“ a mobilu, který dává z ruky podobně jako drtivá většina jejích vrstevníků… Vzali si s sebou pouze nejnutnější vybavení jako stan, karimatky a spacáky, rezervovali auto a v Larnace v hostelu zamluvili jen první noc. Ostatní nocování nechali osudu. V mapě měli zakroužkovaná místa, která chtěli navštívit.

 

Německo, Polsko, cyklotrasa Odra–Nisa

Historie, příroda a klid na německo-polském pomezí

text Tomáš Zavadil

foto autor a Tereza Zavadilová

 

Na začátku léta 2019 se s manželkou Terezou vydali na druhou společnou cestu v sedle kola. Autor sám měl s cyklocestováním již více zkušeností, nicméně pro Terezu byla předsvatební jízda v létě 2018 – ze Šumavy přes Pasov, Vídeň a Bratislavu na jižní Moravu – prvním seznámením s vícedenním putováním na kole. K jeho velkému potěšení (a trochu překvapení) se Tereze cesta líbila, a dokonce řekla, že by se ním ještě někdy na kole ráda jela. Mohl tedy autor začít plánovat další jízdu. Stejně jako předchozí rok se rozhodli jet po rovinatějších cyklotrasách, tentokrát východním Německem a západním Polskem k Baltskému moři u ostrova Usedom, a následně podél řek Odry a Nisy zpět do Česka.

 

 

Sicílie, Itálie

Etna v hlavní roli

text Stanislav Rauch

foto autor, Václav Metzka, Lumír Čvančara, Giuseppe Giacoppo

 

Při vyslovení Sicílie většinu Středoevropanů asi napadnou pojmy jako mafie, Palermo a možná také Etna. Filmy a vzdálenost dělají své. Do Afriky je to odsud co by kamenem dohodil, rozhodně mnohem blíže než třeba do Říma, natož k nám do Česka. Po pravdě řečeno při nabídce cesty za cykloturistikou na tento ostrov toho autor také o moc víc nevěděl. K tomu ještě varování před pověstným dopravním ruchem. S nikým, kdo ostrov navštívil, se před cestou nesetkal. To jí dodávalo tajuplnosti a nabízela se spousta otázek typu „Dá se tam vůbec jezdit na kole?“ a „Co ta mafie?“ apod. Toto vyprávění vám snad poodhalí taje tohoto ostrova.

 

Pozvánka na jízdu Toskánskem

Tuscany Trail

Krajem Leonarda da Vinci

text Milan Horký, foto autor, Zdeněk Sedláček a archiv závodu

 

Toskánsko, tento italský kraj má s Čechami hodně společného. Vždyť od dob Marie Terezie zde vládla, stejně jako v Čechách, lotrinská větev Habsburků. Ti zde vládli ještě několik dalších generací. Že je to kraj cyklistický, poznáte na každém kroku, cyklistů je tu plno, všude je potkáváte. Není se co divit, krajina je kouzelná s množstvím úžasných scenerií, vinic, cypřišů a historických měst a památek. Už posedmé se letos koncem května pojede Tuscany Trail přes nejkrásnější místa Toskánska. Jedna cyklistická skupina se opět chystá. I pro vás máme pozvánku, jak prožít týden opravdu aktivní a zážitkově bohaté dovolené.

 

 

Wales, Velká Británie

A možná potkáte i Gandalfa

text a foto Romek Hanzlík

 

Vyprávění Romka Hanzlíka se odehrává v národním parku Eryri v horách Mynyddoedd Cambria, v pahorkatině známé jako Elenydd v hrabství Gwynedd, v zemi jménem Cymru. Nepřipomněl vám Hobita a Středozemi? Nikoliv náhodou, protože Tolkien dal elfskému jazyku sindarin charakter velmi podobný velštině a z této keltské řeči pochází mnoho názvů a postav v Hobitovi i Pánu prstenů. Vítejte v zemi artušovských legend, v Kambrijském pohoří, v národním parku Snowdonie v severním Walesu. V zemi tajemného jazyka, kde v horách možná potkáte samotného Gandalfa, ale nejspíš nepotkáte vůbec nikoho. Diwrnod da! Dobrý den!

 

nové high-tech na outdoorovém poli

Trendy a inovace

text Dana Jakoubková

foto archiv firem

 

Dnešní vybavení pro aktivity v přírodě je složitou záležitostí, která kombinuje aspekty stylu, módy a funkce k vytvoření produktu nejvhodnějšího pro danou oblast použití. V posledních letech do hry také výrazně vstupuje i téma ekologie a udržitelnosti. Outdoorové jeviště tedy poskytuje výrobcům spoustu prostoru k tomu, aby přinesli na trh každoročně nějakou tu inovaci. A, světe, div se, často v duchu hesla „Zpátky ke kořenům“….

 

 

Pro a proti

cestování s obytným autem

Itálie – Lombardie a Jižní Tyrolsko

„Žijte, cestujte, riskujte, děkujte…“

Každý máme svou představu o ideálním životě i o cestování. Každý máme svou hranici rizika, každý nějak děkujeme. Mně stačí k takovému emočnímu stavu – k pocitu radosti, štěstí a tělesné či psychické pohody – obytné auto a čas vyrazit! Je-li to na tři týdny, jedině skvěle! Dokázala bych si představit procestovat takhle i zbytek života… Ovšem zůstane-li v harmonogramu jiných povinností třeba jen týden volna, i to je radost! Přitom tělo si žádá pohodlí, které už tak nějak k mému věku patří. Naprostým opakem narvaného diáře a času naplánovaného po vteřinách, většinou ve společnosti jiných lidí, je volnost a svým způsobem i izolovanost od okolního světa. A přitom propojenost s přírodou! Cestování obytným autem je pro mě ideální varianta. Nic naplat, nejvíc si člověk odpočine tím, že prožívá něco naprosto odlišného od svých každodenních povinností.

 

 

cestování s obytným autem

Život je cesta

 

připravila Alena Zárybnická

foto archiv Vladimíra Horkého

 

V oboru pracuje Vladimír Horký 25 let. Byl u toho, když se do Česka dovezla první obytná auta. Jako řidič pracoval u společnosti Ford-Charouz, jako dispečer řídil filmovou autodopravu a poté založil vlastní firmu, která dodnes vytváří zázemí pro natáčení filmů. Podílel se například na filmech Tmavomodrý svět, Román pro ženy, Blade II. K tomu provozuje půjčovnu obytných aut či přívěsů a prodává doplňky, bez kterých si život na cestě v obytném autě nebo přívěsu dnes už málokdo dokáže představit. Povídala si s ním Alena Zárybnická.

 

Zkušenosti starých obytkářských harcovníků

Ve stylu Charleyho

I když továrny chrlí jedno obytné auto za druhým, jsou na některá z nich čekací listiny, a jak stoupá jejich popularita, stoupají i omezení. Nad těmi pláčou především obytkáři skalní, kteří začali jezdit už dávno a obytky jim především umožňovaly surfovat. Vyděláváním se příliš nezabývali, protože práce jim brala volný čas a ten byl pro ně spolu se svobodou to hlavní. To jsou ti, kteří plně chápou ideu dnes už ikonického cestopisu po USA od Johna Steinbecka Toulky s Charleym z roku 1962.

 

text Irena Páleníčková

foto Jiří Páleníček

 

Menu