Emotikony versus emoce

11.2.2020

Emotikony versus emoce

Žijeme v informační době. Informace, data, to je to, o co tu jde především. Spousta lidí má dojem, že jim internet stačí. Je tam všechno. Všechny informace. Jedno tam ale schází. Emoce! Ano internet a svět takzvaného „onlajnu“ je dokonalý pro masu informací, pro její třídění a skladování. Pokud se kdysi říkalo, že není nic staršího, než včerejší noviny, pak dnes platí, že není nic staršího než pět minut stará zpráva na internetu. Tak to je. Co zmizí z hlavní stránky obrazovky, je mrtvé.  Je to tam, ale je to mrtvé.

Vezměte si třeba výběr partnera. Stačily by vám o něm informace? Kolik mu je, kolik měří a váží, co jí, co vystudoval? Případně recenze bývalých partnerů pod jeho profilem a počet hvězdiček? Nemluvě o něčem, jako je „trip advisor“, že ano… Případně filtr pro vyhledávání potenciálních partnerů podle zadaných parametrů nebo seznam všech volných movitých modrookých blonďáků v okruhu 50 km…

Dnešnímu digitálnímu světu chybí emoce, chybí i naší komunikaci esemeskami, e-maily, snapchaty, messengery, whatsappy… Proto tak nadužíváme ty schematické a chladné emotikony. Myslím smajlíky, ale slovo emotikon mi připadá chladnější a výstižnější. Jak by emoci mohlo vyjádřit něco, jako e-mo-ti-kon! Brr… Chybí příběhy, emoce, sny, představivost, vůně, chutě, vibrace. Jsme zahlceni informacemi, prim hraje racionální uvažování a rozhodování.

My chceme, aby to při výběru vaší dovolené na kole pro rok 2020 bylo jinak. Ve speciálu časopisu Cykloturistika Dovolená na kole najdete přehled cestovních kanceláří, které nabízejí cyklistické zájezdy a pobyty, ale najdete tu také spoustu dalšího, tak jako naši čtenáři v průběhu celého roku v Cykloturistice. Samozřejmě si můžete vyhledat, na kolik dnů dovolená je, kde se spí, kolik to celé stojí, ale já myslím, že uděláte nejlépe, když se necháte unést příběhem, vyprávěním, autentickou zkušeností, doporučením člověka, který vás něčím oslovil, nebo třeba fotografií, která vás chytne za srdce. Věřím, že pak si kromě dalších informací z vaší vlastní dovolené přivezete i spoustu nezapomenutelných zážitků – emocí. Věřím, že při jejich vyprávění pak nebudete potřebovat ani jediný „emotikon“.

Přeji nezapomenutelnou dovolenou na kole a šťastnou ruku při jejím výběru

Martin Raufer

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu