Cykloturistika č. 7/2020

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Vážení čtenáři, toto je poslední číslo časopisu pod křídly vydavatelství V-Press.
Děkujeme Vám za věrnost časopisu Cykloturistika. Pro rok 2021 dochází ke změně vydavatele, na základě licence jej bude vydávat současná šéfredaktorka Slávka Chrpová. Pro komunikaci se obracejte, prosíme, na níže uvedené kontakty. Nabídka předplatného Vám bude zaslána v co nejkratší době.
Informace můžete získat na adrese chrpova@chrpova.cz nebo na http://chrpova.cz/cykloturistika/
Přejeme Vám příjemný rok 2021 a těšíme se na setkání nad stránkami našich dalších časopisů.

 

velká cesta

Kavkazská odysea s dětmi                          Gruzie, Arménie a Náhorní Karabach

text a foto Markéta, Luděk, Víťa a Šárka Zigáčkovi

 

Už samotné destinace v nadpisu naznačují, že půjde o země, o kterých si většina z nás bude myslet, že nejsou vhodné pro jízdu s dětmi. O tom, že Víťa a Šárka Zigáčkovi nejsou tak úplně obyčejné děti, ale děti na kole vyrostlé a vstřícné k tomu překonávat výšlapy s tisicimetrovými převýšeními v Alpách, jsme se už přesvědčili mnohokrát. Ale hory Malého Kavkazu to je úplně jiná liga. A že „hráli“ přímo tu  ligu nejvyšší, vás přesvědčí v neotřelém cestopise jejich maminka Markéta.  I když jí samotné se vkrádaly na mysl na začátku obavy, protože to opravdu bylo o mnoho náročnější než jindy – samé hory, špatné cesty, divocí řidiči, toulaví psi, zvládli všichni přejet tyto hory dva tisíce tři sta kilometrů dlouhou cestu a s naprostým přehledem.

 

rozhovor

Kola na litografiích Martina Boudy

 

Malá náhoda přihrála do cesty šéfredaktorce časopisu Cykloturistika milého, skromného a usměvavého malíře. V Sobotce, odkud pochází její rodina a kam se často vrací, měl vernisáž výstavy potomek známých akademických malířů a grafiků, pan Martin Bouda. Na pozvánce byla litografie s kolem. I když se na vernisáž nedostala, obrázky si prohlédla později. Stejně jako Martin jsou i jeho grafiky – laskavé, poetické, optimistické. To, že se v jeho motivech často objevuje kolo, byla už jen třešnička na dortu. Ostatně jeho výstavu v soboteckém Šolcově statku můžete navštívit až do konce října.

 

 

Tour de France 2020

Spektákl bez hluku

 

text Filip Grim

foto Cor Vos

 

Nejdřív zmoklá a klouzající, pak kopcovitá, taky dramatická, a nakonec po neuvěřitelném zvratu oslavující svého nového šampiona ze Slovinska. Ze všeho nejvíc ale byla letošní Tour de France bezprecedentní. Kulatý letopočet přinesl 107. ročník závodu, ale s ohledem na to, jakou nemocí letos naše planeta ochořela, se dal čekat ročník jinakosti. Francouzští organizátoři do číslic roku 2020 promítli svoje obavy a nařízení, kterým se měla odvrátit potenciální katastrofa. Tedy že by se Tour de France musela přerušit, což by mělo zcela zásadní dopad na budoucnost samotného sportu.

 

Bohemia Divide

Vyjížďka bez limitu

 

připravila Slávka Chrpová

foto uvedené zdroje

 

V minulém čísle jsme zveřejnili článek o přejezdu Charlieho Richmana Great Divide, jedné z nejdelších dálkových tras na světě na ležatém kole. Američan tak urazil vzdálenost 4300 km.  Její česká varianta má sice jen 770 km, ale je realizována také bez podpory. Na start se letos chystalo 130 cyklistů z deseti států (ČR, Německo, Francie, Španělsko, USA, Slovensko, Polsko, Rakousko, Filipíny, Nový Zéland). Akce odstartovala 26. září ve Vyšším Brodě a uzavřela tak bikepackingovou sezonu Česku. Cílem hlavního organizátora, Honzy Švarcbacha, bylo především připravit „vyjížďku bez limitu“, která udělá radost z cestování a zároveň zdůrazní kamarádskou atmosféru.

 

Kolem vlasti

Až do Aše a ještě kousek dál

text a foto Vladimír Pustina

 

Jedním z nejméně dotčených koutů naší země stále ještě zůstávají Smrčiny, lehce zvlněné, mělkými údolími rozčleněné pohoří sahající od Kraslického průsmyku až k Bayreuthu. V sousedním Bavorsku tu pramení naše Ohře, zatímco u nás se rodící Bílý Halštrov teče do Saska; kousek za případně pojmenovanými Hranicemi je totiž další Trojmezí. Nejvyšší vrchol Smrčin na našem území, 758 metrů vysoký Háj, zdobí jedna z mnoha kamenných Bismarckových věží, jež jako houby po dešti vyrašily počátkem minulého století na čtyřech kontinentech naší zeměkoule.

 

Údržba kola na podzim a na jaře

Jak odolat bahnu a vlhku

text Martin Raufer

foto Michal Červený a Alexej Taukachou

 

 

Podzim a začátek zimy mají mnoho společného jako konec zimy a začátek jara. Bahno a mokro. Horší snad už může být jen zimní břečka obohacená solným posypem, pro kolo je to nejhorší čas ze všech. Ohrožují ho, útočí na jeho funkčnost, a co je nejhorší, hlavně na životnost některých dílů. Jak nejlépe se na nadcházející období připravit, aby kolo fungovalo a netrpělo, aby naše peněženky nedocházely zbytečné újmy a abychom byli v sedle i nadále spokojení, ač podmínky pro jízdu nejsou ideální, jsme konzultovali s odborným mechanikem Danem Boubínem.

 

pohledem fyzioterapeutky

Třísla jsou pěkná čísla

 

text a foto Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

 

Možná vás překvapí, jak žhavé je téma bolestí třísel a pánevního dna mezi cyklisty, kolik obtíží se za ním může skrývat a jak jednoduchá může být cesta ven. Na kole sedíme. Někdy dlouhé hodiny, často i několik dní po sobě. Proto nám sedlo musí sedět. Když totiž sedlo nesedí, vzniká řada obtíží. Na ně se podrobněji podíváme v tomto díle.

 

 

Setkání jako oslava 20 let

Ležatá Evropa v Uherském Brodě

text Honza Galla foto Stanislav Kadlčík a Zdeněk Sviták

Na Slovácku už nejsou lehokola ani tříkolky žádným překvapením. Jejich výrobou se tady od roku 2000 zabývá firma AZUB Bike, kterou založil tehdy třiadvacetiletý Aleš Zemánek z Uherského Brodu. Odtud mimochodem pochází i název firmy, který je zkratkou jména majitele a jména města, ve kterém společnost sídlí. Za oněch dvacet let se firma dokázala prosadit po celém světě a z nejlevnější značky ležatých kol se posunula na naprostou špičku mezi prémiové výrobce z Německa, USA nebo Velké Británie. A do těchto zemí také směřuje její vývoz na zakázku stavěných unikátních kol a tříkolek. A nejen tam. Své zákazníky má i v Japonsku, Jižní Koreji, na Novém Zélandu, nebo na Réunionu, ostrově v Indickém oceánu.

 

měsíc nejen v městském provozu               Specialized Turbo Vado Sl 4.0 EQ

Sluha dvou pánů

 

text Eda Pinkava

foto Michal Červený

 

Otázku „kam dnes vyrazím“ může snadno zodpovědět další ze strojů, který byl redakcí Cykloturistiky vybrán do praktického testu. A tou odpovědí bude jediné slovo – kamkoli. I tak se dá totiž specifikovat zaměření stroje Vado SL 4.0 EQ z kolekce Specializedu soustředící se na podporu jezdce elektřinou.

 

 

ženy a bicykly v zrcadle času

Galina + Galina = 22 medailí z mistrovství světa

(Galina Jermolajeva, Galina Careva)

 

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

Vysvětlení rovnice z titulku je velmi jednoduché. Dvě sovětské cyklistky-sprinterky se stejným křestním jménem – Galina Jermolajevová a Galina Carevová, přivezly spolu dohromady 22 medailí z mistrovství světa v cyklistice. Kromě stejného křestního jména a stejné disciplíny, v níž závodily, mají společnou ještě mimořádně dlouhou závodní kariéru.

 

 

 

 

Menu