Cykloturistika č. 5/2018

64 

Popis

domácí cyklotrasa

Kouzelné lavičky Lužických hor

text a foto Milan Horký

      

Stejně jako lidé, obrazy či sochy i lavičky mají své životy a příběhy. Nejen o těch, kdo a jak je vyrobil, ale i o těch, kdo na nich seděl, a o tom, jaký je z nich výhled do krajiny. A rozhled z laviček v Lužických horách je určitě jeden z nejkrásnějších v Čechách. Množství kuželovitých kopců, hluboké lesy a údolí, rozkvetlé louky a pastviny, to je charakteristický obraz Lužických hor. V tomto čísle společně několik těchto míst navštívíme.

 

 

základní nastavení a údržba hydraulických kotoučových brzd

Disky, to jsou kamarádi

 

text Karel Kuchler

foto autor a archiv

 

Hydraulické kotoučové brzdy se zabydlují na stále dostupnějších kolech, a kdo je jednou zkusil, nedá na ně většinou dopustit. Přesto u mnohých cyklistů přetrvává domněnka, že jde o systém zbytečně komplikovaný a náročný na servis. Možná je jejich názor podložen nešťastnou zkušeností, obecně však nemají pravdu. Kotoučovky totiž nejsou žádná věda.

 

 

malý výlet s dětmi

Slovácký okruh se zajížďkou na Slovensko

 text a foto Petr Růžička

 

Popěvek „V Hodoníně za vojáčka“, ze známé lidové písničky, byl vždy to první, co mne při zmínce o městě Hodonín napadlo. Ačkoliv autor sám původem z jižní Moravy, doposud  město Hodonín, ležící na pravém břehu řeky Moravy přímo na hranici se Slovenskou republikou, nenavštívil. Až jeden krásný víkendový den, jako stvořený pro rodinný výlet, ho a jeho rodinu do Hodonína nalákal.

 

rozhovor

Každou jízdu beru jako trénink

foto Petra Sýkory Romek Hanzlík, ostatní foto archiv P. Sýkory

 

„Když byla žena těhotná, nacpal jsem si do brašen na kolo kamení, abychom mohli jet pěkně spolu.“ „A nebylo by jednodušší prostě jet pomaleji?“ „Každou jízdu beru jako trénink. Přišlo mi škoda jet pomaleji. V tom mi ještě překáží zbytky sportovního ega,“ říká Petr Sýkora, spoluzakladatel nadace Dobrý anděl a vášnivý sportovec. Vstává v pět ráno, je vegetariánem a do společenských bot si nechal od ševce vyrobit SPD, aby mohl na schůzky po Praze jezdit na kole. Jaký byl jeho příběh?

 

 

celý měsíc v městském provozu

Malá velká kola                                                  Tern Verge D9

text Petr Štěpánek

foto David Stella

 

Tern je známý jako poměrně nová značka (zal. 2011), která se zrodila z rodinného sporu vlastníků značky Dahon. Za poslední roky co do nabídky i obratu Tern Dahon předběhl. Inovační drive stojí z velké části za úspěchem mladičké firmy. Nejinak je tomu i v případě Tern Verge D9.

 

velká cesta s dětmi

Průzkum cyklostezek východní Evropy

text Markéta Hroudová, Vítězslav a Šárka Zigáčkovi

foto Markéta Hroudová

 

„Co tam, ku*wa, będziecie szukać v tej Rosiji?“ Tak takhle přesně se nás zeptala jedna starší Polka, u které rodina Zigáčkova navečer čepovala vodu. Měli za sebou víc než týden cesty a blížili se k běloruským hranicím. Na otázku, co tam chtějí  hledat, odpovědět neuměli. Dojet na kole do Ruska je napadlo asi měsíc před samotným odjezdem. Východní Evropa je přesně ten směr, který mají rádi. Podívat se do Moskvy a do Kyjeva bylo jejich dlouholetým přáním, ale nikdy je ani ve snu nenapadlo, že by cestu mohli absolvovat na kole. Navíc s dětmi. Na přípravu nebylo moc času, jen tak tak stihli vyřídit víza a narychlo navrhnout trasu. Do Ruska a na Ukrajinu přes Polsko a Bělorusko. Příběh poutavým způsobem vyprávějí Šárka a Víťa, dle redakčního i obecného soudu cyklogerojové České republiky…

 

 

správná výživa – skrytý motor na kole

V sedle díky sacharidům

 

Mgr. Eva Hvorecká, www.nutricoach.cz

 

Pohled na sacharidy se v dnešní době různí jak mezi laiky, tak mezi odborníky. Faktem však zůstává, že ve sportu jsou sacharidy stěžejní, a nemálo studiemi byla potvrzena jejich podpora výkonnosti. Postupy v příjmu sacharidů se ale budou lišit, protože existuje rozdíl mezi tříhodinovým výletem na kole a několikadenním cykloturistickým výjezdem.

 

 

z jiného pohledu

Od oceánu k oceánu

připravil Honza Galla foto Dalibor Beneš

Když se doslechnete o tom, že se někdo vydal na Sibiř v zimě a na koloběžce, napadne vás možná otázka, kde vlastně leží ona hranice mezi běžným výletem a náročnou výpravou, či dokonce expedicí. Ve srovnání s cestou Dalibora Beneše je několikaměsíční přejezd USA či Evropy vlastně jen takovým lážo-plážo putováním. Ovšem Dalibor o svém přejezdu Sibiře vypráví s takovým nadhledem a skromností, že byste jej stěží nazvali dobrodruhem, polárníkem, či dokonce extrémním koloběžkářem. A přitom jím bezpochyby je.

 

 

Ženy a bicykly v zrcadle času

Zpívající cyklistka na divadelní scéně

(Marie Zieglerová)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

Nesmírně oblíbená subreta, legenda české operety a idol své doby. Taková byla Marie Zieglerová. S přirozeným šarmem, okouzlující ženskou a pěveckou svěžestí získávala své početné obdivovatele, kterými byla familiérně nazývána Mařenka nebo také Zieglerka. Její pestrý život zachytil brilantní vypravěč Adolf Branaldd ve svém čtivém biografickém románu Zlaté stíny, z něhož jsou i obě citace, nepatrně krácené, uvedené v této kapitole.

 

1000 Miles Adventure 2018

Jan Kopka poprvé na startu

 

Osmý ročník extrémního závodu 1000 Miles Adventure odstartoval v neděli 1. července v nejzápadnějším městě České republiky – Hranicích. Letos poprvé se na trať vydal také zakladatel závodu Jan Kopka a společně s ostatními bikery, běžci, chodci, koloběžkáři projeli napříč Česko – Slovensko. „Mám skvělý pocit. Doufal jsem, že se mi to jednou podaří. Jel jsem všemožné nejtěžší ultramaratony bez zabezpečení ve světě. Jen ten svůj, nejtěžší evropský 1000 mil, ne,“ řekl Honza a dodal: „Žádnou velkou taktiku jsem neměl. Snažil jsem se začít v klidu a hlavně poslouchat svoje tělo.“ U příležitosti jeho prvního startu jsme Honzovi položili pár otázek.

 

Menu