Cykloturistika 4/2018

64 

Popis

zahraniční cyklotrasa                                                            Normandie a Bretaň

Za příběhy francouzského pobřeží Atlantiku

text Jaromír Krejčí

foto autor a Jana Pavlusová

 

Nad hladinou Lamanšského průlivu krouží hejna mořských racků. Občas se snesou k hladině anebo jen tak posedávají na žulových skalách kolem. Mraky se pojednou začínají trhat a nad námi se dokola objevuje modrá obloha. Racci svým křikem jako by povzbuzovali slunce, které sytí dorezava barvu skalisek. Autoři Jaromír Krejčí a Jana Pavluse se pomalu blížili k majáku Phare du Paon, nejsevernějšímu cípu Île de Bréhat. Z vyhlídkové terasy pozorovali výletní lodě, které kolem tohoto vpravdě vzácného ostrova vozí turisty. Společně naslouchali šumění moře a křiku racků. Dost možná tak moře vyprávělo nějaký příběh. Takový, jakých zdejší břehy zažily bezpočet již od dávných dob. Vychutnávali si tuto jedinečnost bretaňského pobřeží, uneseni jeho syrovostí i barvitostí současně. Takto nějak si to představovali, když připravovali cestu na severozápad Francie…

 

Na kole i s kolem (nejen po Alpách)                                                Slovinsko

Víno, vápenec a sůl

z Julských Alp přes Kras až na riviéru

text Alena Zárybnická, foto autorka a Stanislav Heczko

 

Malá nenápadná země, ve které najdete úplně všechno – překrásné hory, průzračná jezera, obrovské jeskyně, divoké řeky, krásná města, malé vesničky i kousek moře, takové je Slovinsko. O jeho nejsevernější části – o cestě po Karavankách a Kamnicko-Savinjských Alpách – jsme psali v prvním letošním čísle Cykloturistiky. Tentokrát projedeme nejjižnější oblasti Alp Julských a přes pohoří Kras se přesuneme až do Středomoří. Mimochodem, od nejvyšší slovinské hory Triglav (2864 m n. m.) je to k moři vzdušnou čarou sotva 90 km. Na tak malé vzdálenosti se alpské klima změní v klima středomořské. A právě to zaručuje neskutečnou, oku lahodící pestrost zdejšího kraje.

 

 

 

Ženy a bicykly v zrcadle času

Kolo v životě dvojnásobné nositelky Nobelovy ceny

(Marie Curie-Skłodowska)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

 

Snad se Marie Skłodowska seznámila s jízdou na kole již ve Varšavě, ještě dříve, než odjela na studia do Paříže, nebo snad až tam, kde ji velociped posloužil při cestách rozlehlou metropolí nad Seinou. Nejpravděpodobnější ale je, že ji ke kolu přivedl až její manžel Pierre Curie, který byl z mládí zvyklý často vyjíždět na kole s bratrem do přírody, na dlouhá putování francouzským venkovem, bez předem naplánované trasy cesty a jejího cíle. Ať tak či tak, na skromnou svatební cestu si v roce 1895 vyjel novomanželský pár na nových velocipedech zaplacených šekem, který jim poslal jeden z Pierrových bratranců místo svatebního daru.

 

 

domácí výšlap i kolem vlasti

Zlaté návrší a Labská louka

text a foto Vladimír Pustina

 

Už staří latiníci v čele s Tacitem psali o řece Albis, pramenící daleko na severu ve Vandalských horách; zprávy o ní přinesli římští legionáři, mašírující za Caesarových časů celou Evropou. Malou přesmyčkou z ní naši slovanští předkové udělali dobře známé Labe a z Vandalských hor se vyklubaly Krkonoše, jen ten pramen se po nich trochu stěhoval, než se v roce 1684 rozhodl královéhradecký biskup Jan z Talmberka vysvětit coby jediný a pravý pramen naší nejdelší řeky ten už pohany uctívaný na Labské louce.

 

 

malý výlet s dětmi

S Toulavým baťohem po Kladském pomezí

text Monika Vacková

foto autorka a Jiří Vacek

 

Na letní cyklodovolenou se s dětmi vypravili do Kladského pomezí. Vyráželi z Hradce Králové a jejich jediným plánovaným bodem cesty, kromě návratu do Hradce, byl v té chvíli jen Broumov, kde nikdo z nich nikdy nebyl. „Uvidíme, kam nás vítr zavane,“ nechali cyklodovolené volný průběh. Návštěva informačního centra v Novém Městě nad Metují jim záhy dala reálnější obrysy naší cesty. Děti s nadšením opouštěly infocentrum s ilustrovanou mapou Kladského pomezí s Toulavým baťohem a vyjeli krom poznávání zdejších krás sbírat k radosti dětí do obdržené mapy samolepky. A při sbírání samolepek si z Červeného Kostelce přes Úpici zpět do Červeného Kostelce společně užili moc pěkný výlet.

 

 

rozhovor

Opravdová kuráž

připravil Marek Liška, foto Tadeáš Šíma

 

V roce 2016 přišel Tadeáš Šíma s ambiciózní výzvou. Dojet z rodných Prachatic do Kapského Města na samotném jihu Afriky. Cestu mu však překazili čtyři kluci s noži v ruce na pláži v Maroku. Přišel o kolo a cestovatelskému snu byl konec. Na cestu se znovu vydal minulý rok v listopadu. Tadeáše však na cestě znovu okradli a dvakrát jej na cestách srazili neohleduplní řidiči…

Opravdová kuráž a tuhý kořínek tomuto mladíkovi rozhodně nechybí. Tadeáš se nevzdává a jede si dál svůj cyklocestovatelský sen. V době tohoto rozhovoru se Tadeáš nacházel v Angole. I přes všechny zmíněné nesnáze ukrajoval poslední etapy své 13 000 kilometrů dlouhé cesty. A pomalu začínal plánovat, co bude dále, až dojede do cíle své cesty.

 

Celý měsíc v městském provozu

Černý havran letí do oblak                                                                                 Apache Gaagii

text Petr Štěpánek

foto David Stella

 

Značka Apache pro svá kola používá často jména amerických původních obyvatel. Nejinak je tomu i u městského elektrokola Gaagii (čti Gódží). V původních jazycích znamená Gaagii „připomínající havrana, havran“. Mrkněte se tedy, jak umí Havran „létat“.

 

 

typologický test zámků

Bezpečí s ručením (velmi) omezeným

Kolegové v našem bratrském časopise Velo připravili na začátku letošního roku velmi dobrý článek na téma typologického testu zámků na kolo. Sami se pasovali do role zlodějů a snažili se překonat zámky tím nejrychlejším, nejpravděpodobnějším či nejhrubším způsobem. A tak přišly na řadu pákové kleště, štípačky, akumulátorová vrtačka či úhlová bruska. Budete sami překvapeni, kolik zámků překonali za pouhopouhou sekundu…

 

1. ročník veletrhu SPEZI

Fantazie bez hranic

text a foto Honza Galla

 

Cyklistické veletrhy po celém světě jsou přehlídkou ohromné spousty horských, silničních, trekingových kol a dnes i elektrokol nejrůznějších typů. Když budete dobře hledat, objevíte tu a tam i nějaké to kolo skládací či bicykl nákladní. Existuje však i jedna cyklistická přehlídka, kde standardní běžné horské nebo silniční kolo v podstatě neobjevíte a kde se konstruktérské fantazii meze nekladou. Jmenuje se Spezialradmesse, zkráceně SPEZI, a koná se každý rok v německém Germersheimu nedaleko Mannheimu.

 

 

Sto let vzniku republiky

Výletní cíle a akce

Tento časopis je zaměřen na cykloturistiku a většinou se nevěnuje politickým tématům, ale letošní oslavy stého výročí vzniku samostatného ČSR nelze přehlédnout a pominout, zvláště v dnešní době, a také proto, že pamětníci této události již nežijí. Právě jen z dobových dokumentů, fotografií nebo filmů se můžeme dozvědět o atmosféře bourání starého Rakouska, o nadšení lidí, kteří se těšili z konce války a ze svobody. Období 1. republiky i postava T. G. Masaryka bývají často idealizovány. Asi nebylo vždy všechno tak nádherné a bezproblémové, jak si to dnes představujeme, ale v každém případě lidé, kteří dokázali využít dějinných událostí k tomu, abychom se osamostatnili, ti si zaslouží naši vzpomínku, úctu a oslavu.

Masarykova věž samostatnosti, Hořice; Štefánikova mohyla Bradlo, Brezová pod Bradlom; Masarykova vyhlídka Semily, Semily; Zakletý zámek Hluboš, Příbramsko; Benešova vila; Sezimovo Ústí; Sochy z písku v Písku, Písek; Masarykova studánka, Zastávka u Brna; Lípy svobody

 

 

správná výživa – skrytý motor na kole

Bez tuků to nejede

text Mgr. Eva Hvorecká, www.nutricoach.cz

foto autorka a archiv Cykloturistika

 

 

Několik let se tuky ve výživě kritizovaly za jejich negativní vliv na zdraví člověka, proto se doporučovalo jejich omezení ve stravě. Dnes se ví, že tuky, stejně jako jiné živiny, jsou nepostradatelnou složkou ve výživě. Z hlediska zachování dobrého zdraví nemusí jít ani tak o celkové množství tuků ve stravě, jako spíše o správné zastoupení jednotlivých typů tuků. Pro cyklisty je důležité vědět, že tuky jsou hlavním zdrojem energie během vytrvalostní aktivity a jakákoliv restrikce neboli omezení tuků ve výživě znamená omezení dostupnosti důležitých esenciálních látek, jako jsou vitaminy rozpustné v tucích, omega-3 či jiné esenciální mastné kyseliny. Proto aplikace „fat-free“ či „low-fat“ u zdravých jedinců není v dnešní době odborníky zastávána.

 

Menu