Cykloturistika: 2/2017

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 18.05.2020 Úvodník: Jen já a vítr Ukázky z časopisu:

Popis

Na kole i s kolem (nejen po Alpách)

Alpe Cimbra, Trentino, Itálie

Dějiny a relikty 1. světové války na dosah Alpe Cimbra – každý už to někdy někde slyšel, ale málokdo tam byl… Oblast východně od Rovereta je známým střediskem zimních sportů. V létě je ale českými bikery tak trochu bezdůvodně opomíjená. Leží na náhorní plošině ve výšce nad 1000 metrů nad mořem, a proto je zdejší klima znatelně chladnější a vlhčí než na jen asi 50 km vzdálené, někdy až příliš horké, Gardě. Terén trochu připomíná Malou Fatru – smíšené i jehličnaté lesy a zelené louky se střídají s kopci nad hranicí lesa. Oblast není přelidněná, a tak si můžete užívat dlouhé chvíle bez civilizace. Před první světovou válkou tu na rakousko-uherské straně vzniklo sedm velkých pevností, které měly za úkol ochránit tehdejší hranice s Itálií. Celá obranná linie včetně pevností byla spojená sítí vojenských cest. A právě ty jsou dodnes pokladnicí obrovského množství různě obtížných a dlouhých bikerských tras.

rozhovor

Každý může mít svůj Everest Radek Jaroš je nejúspěšnější český himálajský profesionální horolezec, který absolvuje výstupy výhradně bez použití kyslíkového přístroje a pomoci výškových nosičů. Završením jeho mnohaletého úsilí bylo získání tzv. Koruny Himálaje, čímž se stal teprve patnáctým člověkem na světě, který má na kontě všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. I když přitom přišel o jedenáct článků prstů u nohou, ve sportovních ambicích nijak nepolevuje. Jeho dalším projektem je Koruna světa – výstup na nejvyšší vrcholy všech kontinentů. A právě pod jeden z nich, kavkazský Elbrus (5642 m), loni dojel z Česka na kole.

Z jiného pohledu

Trans Am – jiná dimenze cykloturistiky Je vůbec možné závodit v cykloturistice? Položili jste si někdy tuto otázku? A k jakému závěru jste dospěli? Pokud jste si řekli, že ano, pak Trans Am Bike Race je v každém případě jedním ze závodů, kde se mohou cykloturisté utkat ve své „disciplíně“. Mnozí z vás jistě znají Race Across America, neboli zkráceně RAAM, a také česká jména jako Hanka Ebertová, Svaťa Božák či Michal Jon, kteří se RAAMu účastnili. Jenže Trans Am je v mnohém odlišný. Především se jede na mnohem delší trati, která měří 6800 km oproti 4800 km u Race Across America, ale hlavně jej závodníci absolvují bez jakékoliv podpory. Vezou si s sebou vše, co potřebují, a musejí se ve všem spolehnout jen a jen na sebe. Tím závod nabírá úplně jinou dimenzi a stává se nevídaným dobrodružstvím…

Správná výživa – skrytý motor na kole

Alternativní výživové směry, pro a proti V posledních letech se ve výživě člověka, ale i ve sportovní výživě, objevily velmi aktuální různé výživové alternativní směry, které jsou více či méně oblíbené. Co to vlastně je a jak je zhodnotíme z hlediska zdravotního a nutričního? Jsou vhodné v cyklistice? Mohou mít benefit?

cyklotoulky

Kašperské Hory Kašperské Hory (něm. Bergreichenstein) leží v okrese Klatovy, částečně zasahují do CHKO Šumava a částečně do přírodních rezervací Nebe a Amálino údolí. Navzdory faktu, že zde žije jen asi 1500 obyvatel, nabízí město až nečekaně mnoho atrakcí. Jsou tu hned tři muzea, krásné historické domy, stylové náměstí, mají tady vlastní pivovar i pražírnu kávy, jsou tu dokonce i lázně a bazén. No je tady skoro všechno, jako bonus nádherná příroda, i když trošku kopcovitá, a jako třešnička na dortu se nad městečkem tyčí nádherný gotický hrad Kašperk.

Znojmo Jižní Morava, to nejsou jen vinice a bobule. Jižní Morava, a zvlášť oblast okolo Znojma, to jsou také nádherná historická místa plná tajemství, obklopená zajímavou přírodou, a ne jen tak obyčejnou přírodou, ale rovnou národním parkem. Přičemž jmenovatelem všeho výše popsaného je řeka Dyje.

kolem vlasti

Hejšovina a Skalní hřiby O tajemné hoře Hejšovině, kde své čarodějné kejkle provozoval starý popleta Magiáš, si náš externí kolega Vláďa Pustina dlouho myslel, že patří jen do kouzelného světa pohádek bratří Čapků. Jenže pak se ukázalo, že je skutečná a davy turistů k sobě láká silou vskutku magickou. Vynechat při putování kolem vlasti s hranicí těsně sousedící polský národní park Stolových hor by byl neodpustitelný hřích. Pískovcové labyrinty Bludných skal a vrcholové partie Hejšoviny se sice musí absolvovat po svých, ale než si s přáteli všechny zdejší přírodní skvosty objeli, přibylo jim na kontě hezkých pár cyklokilometrů.

Výletní cíle Jarní step, Házmburk, Lovosicko; Vodní mlýn Wesselsky, Odry, Novojičínsko; Žulové tory, Budišov-Kamenná, Třebíčsko; Divoké údolí, Pošembeří, Českobrodsko; Kostel Loukov, Přírodní park Melechov, Lipnicko; Vísecká rychta, Kravaře, Verneřicko; Obří hrad NP Šumava, Kašpersko

malý výlet s dětmi

Výprava za vodou a překvapením Oblíbeným městem jihovýchodní části Vysočiny, vedle okresního města Třebíče, je bezesporu Náměšť nad Oslavou. Město ležící dvacet kilometrů východně od Třebíče má krásný zámek s oborou, barokní most a skýtá možnosti ke koupání ve velkém rybníku Rathan. Nedaleké Kralice s památníkem známé Bible kralické a další zajímavosti mikroregionů Náměšťsko a Chvojnice jsou zárukou pěkně stráveného dne s dětmi v sedle kola.

Celý měsíc v městském provozu

Na městskou dlažbu i lesní výlet

Winora Alamos Zda ve Winoře pojmenovali pánský trekingový model Alamos podle amerického města Los Alamos, nebo podle laboratoří proslulých projektem Manhattan, nevíme. Podíváme se, jestli má název evokovat schopnost kola vyrovnat se s kontinentálním cyklem jaro–léto–podzim–zima přes dva tisíce metrů nad mořem položeného města, či zda za ním stojí jaderná výbušnost výstupů slavných laboratoří.

Příběh jízdního kola (181)

200 let od vynálezu jízdního kola To blížící se kulaté jubileum připadá na červen letošního roku a v Příběhu kola bude připomenut bádenský lesmistr baron von Drais (1785–1851), svobodný pán ze Sauerbronnu, všeobecně uznávaný jako vynálezce jízdního kola, dvěma pokračováními. A samozřejmě také jeho řiditelná „Laufmachine“ (běhací stroj), později pojmenovamý podle svého vynálezce draisinou. Za vznik vynálezu jízdního kola se považuje Draisova památná veřejná jízda z Mannheimu do nedalekého Schwetzingenu, vzdáleného přibližně 9 mil, kdy bylo jeho vozidlo poprvé představeno širší veřejnosti. Tuto vzdálenost ujel za necelou hodinu, tedy rychleji než poštovní dostavník. Tímto památným dnem se stalo úterý 12. června 1817 a dějepisci techniky se shodli, že od této události se bude odvíjet další vývoj Draisova jednostopého vozidla.

velká cesta Svatou zemí všemi směry

Izrael a Palestina Volba další destinace nerozlučné dvojce Radima Jebavého a Davida Novotného padla cíleně na Blízký východ. Jejich kamarád Alex, který studoval na UK FTVS v Praze a žije již přes dvacet let v Izraeli, je už několik let opakovaně zval na návštěvu. Stále to odkládali s příslibem, že jednou to určitě vyjde. Na začátku jara ten slib mohli společně konečně vyplnit.

Menu