Cykloturistika: 1/2017

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Jiné končiny naší krajiny

Vysídlovaný kraj – Doupov Jsou jiné končiny naší krajiny, které si to v průběhu posledních desetiletí užily až až. Běžný život, rozkvět, pád, pomalé vzmáhání se a pád ještě hlouběji a následný zánik. Vše to si prodělaly obce, onehdá žijící na území současného vojenského újezdu Hradiště.

malý výlet s dětmi

Vysočinou za autíčky Delší dobu plánovaný, neustále odkládaný výlet se nakonec podařilo uskutečnit v poslední teplejší den loňského podzimu. A navíc zrovna na světový den cyklistiky. Vysočinské klima již však dávalo o blížícím se podzimu vědět. Padající listí a chladnější dopoledne toho byly neklamným znamením. Proto po startu rodina Růžičkova spěchala naplánovanou trasou do obce Příseka a tady přivítala možnost ohřátí se v příseckém zámku v unikátním muzeu autíček.

„alternativní“ řídítka

Chyť se a nepusť! Debatovat o tom, který komponent kola je vlastně ten nejdůležitější, by mohlo zabrat mnoho času. I když vlastně možná ani ne, protože je rozhodně několik podstatných dílů, bez kterých by kolo ani nebylo kolem. A mezi ně rozhodně patří řídítka. Jako obvykle se nebudeme úplně věnovat těm běžným rovným, nebo případně vlaštovkám či beranům, ale podíváme se na všelijaké různé alternativy a zajímavosti, které se ve světě cyklistiky objevují a které by mohly vyhovovat právě vám, cykloturistům. Zmíníme samozřejmě i dnes už legendární kousky, jako jsou Woodchippery od Salsy nebo Jones Loop H.

velká cesta

Přátelská, vlídná a barevná Nikaragua V nohou už měli Zuzana Indruchová a Michal Klímek přes 20 000 km, v cestovních pasech razítka osmi států Latinské Ameriky a jejich španělská konverzace už byla na úrovni. Čím blíž byli k hranicím, tím víc lidí je varovalo, ať tam nejezdí, jestli chtějí pokračovat dál, na sever, na svých kolech, ať se vyhnou Nikaragui. Rozpaky i nedůvěra v místní obyvatele zmizely po pár kilometrech a Nikaragua je každý den překvapovala rozmanitou přírodou, barevnými koloniálními městy, autentickými kostely a všudy přítomnou chudobou, která úměrně zvyšovala laskavost a pohostinnost domorodců. Nikaragua se stala jejich nejoblíbenější zemí Střední Ameriky.

Výletní cíle Jarní tradice, Podhoslovičky, Strakonicko; Hojkovské rašeliniště, Přírodní park Čeřínek Jihlavsko; Plantáže bílé, Kalské údolí, Jičínsko; Vodopády, Vrchlice, Kutnohorsko; Kalvárie, Lužické hory, Cvikovsko; Doškové chaloupky, Rimice, Kroměřížsko; Za syslem na jaře, Mohelenská hadcová step, Třebíčsko

nový seriál

Správná výživa – skrytý motor na kole Výživa, pitný režim, regenerace – to vše jsou v posledních letech pojmy, které se skloňují v rekreačním sportu čím dál častěji. Jak nám správně načasovaná výživa může pomoci zvládnout náročnou trasu? Jaké novinky se objevily? Jak je to s novými dietami doporučovanými pro sportovce? Kolik a čeho máme během výletu v horkém nebo horském prostředí vypít? Všechny informace budou obsahem následujícího celoročního seriálu Správná výživa – skrytý motor na kole.

jíst a pít v zimě na výletě – 1. díl Putování na kole v zimním období a chladném počasí je většinou zabezpečeno kvalitním a dostatečným materiálním vybavením jak kola, tak samotného cyklisty. Víme, jak se obléci tak, aby to odpovídalo okolním teplotám, vrstvíme a izolujeme tělo podle počasí. Jak se ale připravit v rámci stravování? Jsou zde výrazné změny oproti jiným obdobím? Jak a čím se vybavit? Jak působí chlad na organismus? Je možné si stravou ovlivnit schopnost udržet se v teple a bránit se prochladnutí?

z jiného pohledu

Život s velomobilem

Většina z vás bude velomobily považovat za výstřelky, nicméně lidi, kteří je někdy vyzkoušeli, případně je často používají, mají úplně opačný názor. Velomobil je stroj praktický, který je možné používat každý den a jeho velkou devízou je přepravovat snadno větší množství zavazadel poměrně vysokou rychlostí. Mezi takové lidi patří i Eva Navrátilová. Česká designérka žijící v Holandsku, pracující v nejlepší velomobilové firmě na světě, která navíc velomobil používá nejen ke každodennímu transportu sebe a dětí, ale i k závodům.

Menu