“alternativní” řídítka

7.1.2017

připravil Honza Galla foto Archiv výrobců, Jan Žďánský a Pavel Kadlíček

Bombtrack Moustache
Jde o řídítka, která svým tvarem nápadně připomínají mužský pěstěný knír, a proto si vysloužila název moustache (anglicky knír). Umožňují vícero pozic, kde se můžete držet, a zároveň je můžete osadit jak klasickými horskými brzdovými pákami, tak i těmi silničními, které se umisťují v jejich přední části. Řazení je nejčastěji řešeno poněkud retro vyhlížejícími jednopáčkami ve stylu Shimano SIS, případně bar-endy. Hlavní předností je ergonomický úchop, který nevyžaduje vytočení zápěstí tak jako u rovných řídítek. Zároveň se u moustachů předpokládá spíše vzpřímenější posez anebo alternativně použití delšího představce. Bombtrack vyrábí tato řídítka z hliníku 6061-T1 v šířce 535 mm a s 50mm prohnutím směrem dolů. Průměr představce je 25,4 mm a hmotnost 346 gramů.
cena: 44,99 eura
dodává: bike24.com

Copenhagen Bike Porter
Řídítka nemusí sloužit jen a pouze k řízení nebo k upevnění nejrůznějších doplňků. V případě Bike Porteru se jejich funkce rozšířila o transport zavazadel. A to ne ledajaký. Je totiž přímo stylový a také dostatečně velký. Takovéto řešení se skvěle hodí k městským kolům či rovnou k singlespeedům, kde nikterak nebude kazit jejich strohý vzhled. Je třeba si ale uvědomit, že jakýkoliv náklad je umístěn hodně vysoko a také poměrně dost vepředu, což bude výrazně ovlivňovat řízení, a kolo v podstatě nepůjde opřít o stojan. Ani dvojnožka nejspíše nepomůže, protože převážené věci nebudete mít nikdy dokonale vycentrované na osu kola. Tato řídítka jsou nicméně jedním z nejjednodušších způsobů, jak si ze svého kola udělat obstojný cargo bike.
cena: 3999 Kč
dodává: cyklo69.cz

Denny bike
Denny bike je mladý start-up a celý projekt se zatím nachází ve fázi vývoje a prototypování. Jde vlastně o celé elektrokolo, které je tak jednoduché na ovládání, jak jen může být. Řadí automaticky, samo nastavuje sílu přípomoci elektromotoru, i světla se rozsvítí a zhasnou podle toho, zda jedete, nebo stojíte. Řídítka tohoto kola jsou zajímavá především tím, že v sobě integrují bezpečnostní zámek. V tomto případě jde o opravdu povedené provedení, kdy lze řídítka kompletně demontovat a kolo jimi zamknout třeba k tyči, přičemž fungují jako obrovský U zámek. Na rozdíl od mnohých jiných konceptů integrovaných zámků nám tento přijde jako opravdu použitelný v nejrůznějších situacích a snadno si dokážeme představit jej tímto způsobem používat.
cena: samostatně neprodejné
dodává: dennybike.com

Helios Bullhorn

V posledních několika letech můžeme vidět, jak se chytrá elektronika prodírá do světa jízdních kol a jak se bicykly stále častěji propojují s chytrými telefony a dalšími zařízeními. Hračičkové jsou nadšeni, puristé a konzervativci zhnuseni. Ale taková je doba. Lidé kolem Heliosu rozhodně přispěli k tomuto trendu tím, že představili světu svá chytrá řídítka. Ta nejenže mají přední integrované světlo, jehož intenzitu můžete nastavit prostřednictvím mobilní aplikace, ale na zadní straně řídítek najdete i vícebarevné LED diody, které mohou sloužit jako blinkry, ale zároveň i jako jednoduchá navigace. Po propojení s telefonem a nastavení cílového místa totiž před odbočkou začne blikat světlo na té straně, kam máte odbočit. A čím blíže jste křižovatce, tím rychleji dioda bliká. A aby toho nebylo málo, barevnost zadních světel si může cyklista nastavit tak, aby se odlišil od svého okolí. Řídítka zároveň slouží jako bezpečnostní prvek, jelikož obsahují GPS ‒ GSM modul, který, pokud je v něm zasunuta SIM karta, umí na vyžádání odeslat na váš mobilní telefon souřadnice s polohou kola. Kdyby se vám kolo ztratilo, máte poměrně velkou šanci jej znovu vypátrat. Tedy jen do té doby, než zloději přijdou na to, že i v kolech se podobná zařízení tu a tam vyskytují. Helios Bullhorn jsou rozhodně zajímavým počinem, i když třeba všechny zmíněné funkce zadních diod nám přijdou poněkud překombinované.
cena: 279 USD
dodává: ridehelios.com

Jones Loop H
Další z řady zajímavých multiúchopových řídítek, o kterých přední český cyklocestovatel Honza Žďánský tvrdí: „Nejlepší řídítka, jaká jsem kdy držel. Ani Woodchippery na Salse Fargo mě tak nebraly. Jones Loop H mají nejvíce místa na montáže doplňků a hlavně pro ruce. Ale až s gripy Extrachunky od ESI a kompletní omotávkou jsem z nich vytěžil maximum.“ Za těmito řídítky stojí Jeff Jones z města Talent v Oregonu a my můžeme říct, že co se týče vývoje a výroby funkčních a krásných rámů, řídítek a dalších doplňků, je Jeff opravdu talent. Už z fotky je jasné, že má Honza pravdu a že „jonesy“ můžete chytit na několika zajímavých místech. Základní úchop je samozřejmě na krajích, které jsou ergonomicky zahnuty pod úhlem 45° směrem k jezdci, což je mimochodem pozice, která se v poslední době velice prosazuje na mnoha různých typech kol, nejen těch městských. Prostor mezi přední a hlavní trubkou je možné doplnit i o patřičně tvarovanou brašnu, ve které můžete mít umístěny všechny své potřebné nezbytnosti. Jedinou nevýhodou je snad jen to, že nemáte 100% přehled o tom, co se děje v oblasti pod vaším předním kolem. Řídítka jsou dodávána v šířce 660 a 710 mm a v hliníkové, titanové a karbonové verzi.
cena: 4499 Kč
dodává: bikebrothers.cz

Celý článek najdete v tištěné verzi nebo na www.alza.cz či www.floowie.com/cs/vpress/publikace

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu