Cykloturistika: Dovolená na kole – speciál/2015

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 08.04.2015 Úvodník: Cesta je změna Ukázka z časopisu: Práva a povinnosti CK a účastníků zájezdů

Popis

Ucelenější přehled cyklozájezdů nenajdete nikde jinde!

Nabídky cestovních kanceláří

Hlavní témata

Práva a povinnosti CK a účastníků zájezdů

Každý člověk má právo na informace. Na jejich základě se rozhoduje, zda riziko volby je úměrné, tedy přijatelné, či nikoliv. Jako cyklista-zákazník cestovní kanceláře byste svá práva neměli podcenit – jde o vaše peníze, a špatnou volbou může jít i o váš život. Zároveň však máte odpovědnost i vy jako zákazník vůči cestovní kanceláři, a to v míře až na úrovni povinnosti. Podepsáním smlouvy vznikne mezi vámi a cestovkou vztah, který může nabývat různých podob, a je v zájmu zúčastněných, aby zůstal oboustranně pozitivní. Byť je tento vztah podepřený zákonem – je stejně křehký jako kterýkoli jiný. Připravili jsme pro vás pár aspektů ve vztahu CK-klient.

 

 

 

Pro i proti účasti zájezdu s CK

Argumentů pro dovolenou s cestovkou nebo bez ní by se našlo mnoho. Rovnice profesionál – individuál má vždy více proměnných. Podstatné je především znát sám sebe dostatečně. Často se totiž podceňujeme z lenosti, či naopak přeceňujeme, abychom ušetřili. Jestli při tom budeme trpět nebo výskat radostí je otázkou okolností. Nejzábavnější jsou ty, v jejichž důsledku se člověk cítí jenom jako pitomec, ať už v podobě černé ovce jinak stmeleného zájezdového kolektivu, nebo v očích svého budoucího, později však bývalého partnera. Nejhorší pak ty, co přinesou ztráty na zdraví. Náš výčet berte tedy jen jakési vodítko či důvod k přemýšlení o volbě charakteru dovolené.

 

 

 

Předpovědi počasí na mobilu Zdařilé aplikace z české provenience

Rychlý rozvoj mobilních technologií posledních několika let usnadnil mnoho činností. Ještě před ne tak dlouhou dobou bylo jedinou možností, jak na cestách sledovat aktuální předpověď počasí, nahlížet do novin nebo sledovat v pevně daný čas televizní předpověď počasí. Pak přišel internet, po něm rychlý internet a nakonec mobilních technologie, které umožňují sledovat informace o počasí téměř kdykoliv a kdekoliv. Vybrali jsme ke komentáři a výkladu zdařilé aplikace z české provenience.

 

 

 

Zahraniční trasy

Exotika

Mauricius Jak jsem prodal českou skládačku

Když se řekne Mauricius, řada lidí si představí krásné pláže, luxusní dovolené, filatelisté navíc i nejvzácnější známku světa. Pravda, to vše tento ostrov v Indickém oceánu splňuje. Ale je tu ještě něco navíc – stovky kilometrů silnic s asfaltem rovným jako mlat, zcela ideálním pro cykloturistiku. Na své si tu přijdou jak vyznavači rovinek, neboť pobřežní silnice se líně vinou kolem moře, tak milovníci horských etap – středem ostrova se táhne pásmo kopců, jejichž výška dosahuje více než 800 m n. m. A když stoupáte z nuly, je to už slušná dávka.

 

 

Maledivy Na kole po atolu

Zažít ze sedla kola maledivský ráj na zemi? Nesmysl! Nebo nás chtějí provést po hlavním městě Malé, říkáte si? Nebojte, zavedeme vás na atol Addu, známý též pod jménem Seenu, „na tak trochu jiné Maledivy”, kde to alespoň trochu jde!

 

 

 

Podél řek Labe, Vltava Německo, Česká republika, Rakousko po EuroVelo 7

V rytmu Wagnerových, Smetanových a Straussových melodií V Dovolené na kole 2014 jsme vám přiblížili úsek EuroVelo 7 v Německu z Berlína do Drážďan. Na tuto trasu navážeme dalším úsekem na této evropské trase. Evropská cyklotrasa EuroVelo 7 je z hlediska České Republiky nejen důležitým propojením mezi dvěma nejoblíbenějšími evropskými stezkami, Labskou a Dunajskou stezkou, ale z hlediska těchto řek i důležitým rozvodím mezi Severním a Černým mořem. Zatímco Dunaj odvádí vody do Černého moře, Vltava a dále Labe zase do moře Severního. Šlápněte do pedálů a zaposlouchejte se na téměř 600 km dlouhém putování do tónů hudby tří světových skladatelů, které zmíněné řeky proslavily.

 

 

 

Podél řek Inn Švýcarsko, Rakousko, Německo Téměř rodinná idylka

Vzít kolo, spacák a stan, a vyrazit na některou z evropských dálkových cyklostezek. To samotné zní dobrodružně. Když k tomu ještě přidáte roční a tříleté dítě a za každé kolo vozík, máte o zážitky i adrenalin postaráno a nemusíte být ani potápěčem v Karibiku ani horolezcem v dalekých Himálajích. Ty jsme získali na dvoutýdenním putování po Innské a Dunajské cyklostezce. Vydali jsme se ze Svatého Mořice ve Švýcarsku, přes rakouské Alpy a Pasov v Německu, kde se Inn vlévá do Dunaje, do Regensburgu. Jako dvě spřátelené mladé rodiny jsme ujeli téměř 750 km za 14 dní.

 

 

 

Podél řek Dunaj Rakousko Prvních šest set kilometrů podunajské

Pokud jste neprojeli první úsek podunajské cyklostezky, je nejvyšší čas to dohnat. Klid, pohoda, krásná příroda a města plná historie v přijatelném množství ‒ víc není třeba dodávat. Od jeho kilometru nula v Kostnici, kde vytéká z Bodamského jezera, jsme to vzali k Dunaji nejkratší cestou, na jejímž konci byl Tuttlingen (osmdesát kilometrů). Zajímala nás především řeka, a tak jsme raději místo obdivování památek sedávali na břehu Dunaje a pozorovali ledňáčky či později velké nákladní lodě.

 

 

 

Středomoří Chorvatsko Illyrský Dugi otok

Jen osmdesát minut plavby ze Zadaru se nachází jeden ze severodalmatských ostrovů Dugi otok. Pokud máte rádi čilý letní ruch, bary, restaurace, obchody, hudební produkce, pak není tento ostrov určen pro vás, pokud však vyhledáváte klid, tiché zátoky, rustikální vesničky, přírodní zajímavosti, pohodovou cyklistiku téměř bez provozu, pak neváhejte, sedněte na trajekt a přesuňte se na tento protáhlý ostrov.

 

 

 

Středomoří Řecko Kopce v zemi Metaxy, Uza a nezralých oliv

Z dlouhého putování přes Balkánský poloostrov vybral autor Petr Jiránek podle něho nejatraktivnější část a to cestu Řeckem. Vydali se sem na jaře a Řecko počátkem května bylo klidné, bez turistů. Opuštěné pláže, ztichlé pobřežní kolonády, zavřené hotely a obchůdky byly tichými svědky jejich putování. Zaplavat si mohli ve vodách Egejského, Krétského, Thráckého, Středozemního a Jónského moře, na více jak dvou stech obydlených ostrovech, anebo na východním či západním kontinentálním pobřeží.

 

 

 

Domácí události, zajímavosti a cíle

Hudební, historické, vojenské, gurmánské slavnosti a festivaly

Naši partneři z nakladatelství SHOCart pro vás připravili mix akcí a tipů, kde najdou vyžití děti i dospělí, příznivci historie i současné nejmodernější techniky, gurmáni nebo milovníci hudby. Nabízejí cíle pro nové zážitky na zemi i ve vzduchu, o kterých usoudili, že byste na ně mohli dlouho vzpomínat. Akce jsou rozloženy rovnoměrně v čase od května do konce září, kdy se dá bez problémů jezdit na kole, a rovnoměrně plošně přes území naší republiky.

 

 

 

Výletní cíle Letní romantické koupačky

Dovolenou bez vody asi těžko umíte představit. Zvuk vody působí na psychiku blahodárně. Čistota, dynamika a koloběh tak nějak nahrávají i představě o životě samém. Kromě toho je důležitým živlem i v představě leckterého romantika. A pokud se v ní dá ještě vykoupat, je tu ideální letní výlet. Vybrali jsme letní koupačky v údolí říčky Bobravy, zatopené lomy u Třeště, Toušickou kaskádu, Ivanské jezero, rybník v lese Pytle, prameny Slavkovského lesa

 

 

 

Menu