Cesta je změna

28.2.2017

Moc dobře znám ty dny těsně před odjezdem na dovolenou, kdy se čas počítá na minuty, práce se kupí a na hromádce připravených věcí pořád přibývají další drobnosti, které člověk ještě zapomněl. V práci je toho najednou nějak víc a začíná být jasné, že s čistým stolem odjezd opět nevyjde a první dny bude nutné ještě „něco málo vyřizovat" a pracovat. Stres. Právě takový zažívám pár hodin před odjezdem na jarní Mallorku, ráj cyklistů. Například ještě musím dopsat úvodník do speciálu Cykloturistiky Dovolená na kole 2015 (samozřejmě kromě jiného).
Naším tématem tohoto roku je klient – klient cestovní kanceláře. Klintem jsme my všichni, kdo jsme se rozhodli využít něčí služby, v tomto případě agentury či kanceláře pro cestování a trávení dovolené. Možná se vám nelíbí to slovo, ale přestože není úplně české, zdá se mi, že ve své nepopisnosti sedí nejlépe. Klientem je ten, kdo platí a očekává služby. Jak snadné. Není to ale tak jednoduché, jako když jdete do kina nebo na večeři. V případě organizovaných dovolených a skupinových výletů je klient i spolutvůrcem atmosféry, hybatelem i spoluorganizátorem. Je velkou měrou odpovědný za to, jak cesta proběhne. Uvědomuje si to? Uvědomuje si, že i na něm je, aby pomohl improvizovat v případě, že je to nutné, aby pomohl slabším spolujezdcům, přispěl svým názorem v okamžicích rozhodování nebo aby pomohl eliminovat obtížné kolegy, typické potížisty, kteří se najdou vždy a všude a nedovolil jim otrávit pobyt všem ostatním? ¨
Na zkušenosti s klienty jsme se zeptali zástupců cestovních kanceláří orientujících se na cyklistické služby. Jistě by z nich šlo sepsat humornou knihu povídek s prvky sociologické a psychologické abecedy. Nechceme tím ale stát na straně poskytovatelů dovolenkových služeb, ba právě naopak. Jsme si jen vědomi toho, že pokud se někdy něco nepovede na sto procent, nemusí to být vždy jen tím, že vás někdo napálil nebo chtěl okrást. Cesta sama o sobě je změna, děj a proměnlivost je tím, proč ji podstupujeme. Proměnné nesou riziko, to dá rozum. A třeba takové bloudění! Nakonec bývá tím nejsilnějším zážitkem, přinášejícím nečekané poznání (samozřejmě ne vždy). Chceme stát na straně cestovky i na straně cestovatele, klienta, protože jedině tak se cesta může povést.
Přehled cyklonabídek v tomto speciálu vám nabídne nejlepší orientaci v tom kam a jak se dá na cyklodvolenou jet. Přinášíme vám také inspiraci, jejímž pojítkem je tak trochu náhodou voda – řeky Dunaj, Inn, Labe a Vltava, letní romantické koupačky, oceánem obehnané ostrovy Mauricius, Maledivy a Dugi Otok. Trochu uzemění naopak nabízejí řecké kopce nebo hudební, historické, vojenské a gurmánské slavnosti a festivaly v ČR.
Ať už si pro svou letošní dovolenou na kole vyberete jakoukoliv destinaci i kohokoliv, nechť jste pro něj váženým klientem na začátku a kamarádem se společnými zážitky na konci dovolené. Mějte šťastnou ruku a svůj volný čas si maximálně užijte.
Věříme, že po dovolené na kole se z vás stane „cykloturista" a my se na Vás budeme moci těšit u dalších výtisků pravidelného magazínu Cykloturistika

 

Menu