Cykloturistika: 6/2015

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Jak se jezdí do nebe Campo Imperatore 2100 m
Apeniny podruhé – neuvěřitelná planina

Kdo chcete zažít něco, co jinde není, jeďte na italský poloostrov. Horské pásmo Apenin nabízí všechny kombinace možného i nemožného, ať už jde o cesty, jejich povrchy, pak také rozhledy, či výhledy. A hlavně, je tam obvykle méně lidí než v Alpách nebo v Pyrenejích.

 

 

 

zahraniční cyklotrasa Sardinie
Pojeďte na pláže, pojeďte na pláže…

… tam se všechno ukáže… Ne, nebojte se, žádného Béďu Šulistu ani lovce, na které byste měli poslat svalovce, tady nejspíš nepotkáte, dokonce by mělo být koupání bez plavek na Sardinii zakázáno, nebo minimálně ne příliš tolerováno. Ale tahle písnička od Iva Jahelky autorům při cestě po Sardinii stále ležela v hlavě a často si ji prozpěvovali, protože víceméně od pláže k pláži jezdili. A pláže jsou tu opravdu nádherné, různorodé, a když se sem nevydáte jako my v sezoně, budou některé z nich určitě opuštěné, ba téměř panenské. Autoři projeli severovýchodní část ostrova a zmapovali z cykloturistického pohledu především okolí dvou měst ‒ Arzacheny a Cala Gonone. Také se dozvíte mnoho o tři tisíce let staré nuragské kultuře.

 

 

 

domácí výšlap
Ještěd a prameny Ploučnice

Dvě hory pozná u nás na první pohled každý, tou první je český Říp, druhou sudetský symbol Ještěd, na který za dobré viditelnosti bez problému dohlédnete z okrajových částí Prahy. A právě na ten druhý se vydal Vláďa Pustina se svým doprovodným cyklotýmem.

 

 

 

Příběh jízdního kola (171)
Norba National a Grundig Cup

Horská cyklistika se rychle rozvíjela jako sportovní odvětví, jako jedna z forem závodní cyklistiky. Legendární závody Repack, kterých se nejprve zúčastňovala hrstka zapálených vyznavačů rodícího se mountainbikingu (v samotných počátcích to bývalo v průměru kolem patnácti cyklistů na závod) se změnily v akce přesahující stovku cyklistů. Přibývalo těch, kteří neměli zvládnutou techniku jízdy v terénu, jezdili značně riskantně. Závody horských kol se stávaly stále nebezpečnějšími a přibývalo úrazů. Navíc pořádání závodů Repack vůbec nebylo nahlašováno místním úřadům. A když se ještě k tomu začaly ozývat protesty ochránců přírody, tak na začátku roku 1983 úřady zakázaly takovéto závody pořádat. Bylo zřejmé, že závodům horských kol živelnost nesvědčí a že skončila etapa vývoje, kdy byly ničím nespoutanými a nijak neomezovanými akcemi party pár desítek nadšenců.

 

 

 

malý výlet s dětmi
Kolem Broumovských stěn s dětmi

Broumovské stěny znějí každému cyklistovi, potažmo bikerovi drsně. Vždyť se zde jezdí přetěžké Sudety a jiné, většinou technicky náročné závody. Když ovšem bedlivě naplánujete okruh, tak se dají tyto nádherné skalní stěny objet i se zdatnějšími dětmi. My jsme to vyzkoušeli na vlastní kůži s pětiletým synem i malým prckem v přívěsném vozíku. A nutno dodat, že výlet v srdci Broumovského výběžku je šitý přesně na míru ambicióznějším rodičům.

 

 

 

malý výlet s dětmi
Harrachov – lyžařskými trasami v létě

Zimní Krkonoše jsme si my všichni sportovní blázni zamilovali již dávno. Běžkařské trasy, na které už bereme i svá odrůstající dítka, mají samozřejmě svůj půvab i v létě. Po nedávné zkušenosti uprostřed nejparnějšího českého léta za poslední dekády je třeba konstatovat, že onen půvab je oprávněný, a dokonce předčil autorovo očekávání.

 

 

 

z jiného pohledu
Indií a Pákistánem s rikšou a kinem

Málokdy se stane, že by Honza Galla na čistě český cyklistický projekt narazil dříve v zahraničních zprávách než v těch českých. Ale Grand Trunk Road Nomad Cinema Project Honzy Turnovce a Ondřeje Kašpara je jedním z nich. Už jen vymyslet plán, který v sobě zahrnuje zakoupení rikši a kola v Pákistánu a šlapání skrz celý subkontinent až na jeho druhou stranu a přitom promítat filmy v chudinských čtvrtích je obdivuhodný výkon. Ovšem realizovat jej už vyžaduje nejen spoustu odhodlání a odvahy, ale i týmového ducha. A také sohraba, tříkolového žlutého parťáka.

 

 

 

netradiční pružení
Komfortně na cestách

Pohodlí je při dlouhých i krátkých výpravách klíčové k tomu, abyste si celou akci pořádně užili. Není proto divu, že se cyklisté snaží doplnit svá kola o nejrůznější typy odpružení. Jenže na cykloturisty čeká v tomto směru několik zádrhelů. Pokud má kolo kvalitnější přední odpruženou vidlici, není na něj už možné namontovat pořádný přední nosič, aby se nepoškodila. Stejně tak zadní odpružení se většinou neslučuje s nosičem, který má potřebnou nosnost. Proto přinášíme přehled několika možných způsobů, jak si jízdu zpříjemnit, a zároveň uvádíme opět spíše málo známé varianty, které by vás mohly přivést k tomu správnému řešení právě té vaší kombinaci potřeb. A nevynechali jsme ani kousky z kategorie naprostých specialit.

 

 

 

počasí na cestách – 12. díl
Skandinávie

Pokud vám rozpálené prázdninové počasí ve Středomoří nevyhovuje, nezbývá než v letních měsících vyrazit na sever. Ten, kdo má rád nádhernou a liduprázdnou přírodu, najde právě v Norsku, Švédsku či Finsku přesně to, co hledá. Klid, ticho, lesy, hory, ale taky jezera a fjordy. Koho by nelákalo svézt se i s kolem na trajektu či navštívit místo, kde bydlí Santa Claus. Má to jen jeden háček, musíme si dobře vybrat termín své cesty. Příjemné jarní, letní a podzimní počasí tam v součtu trvá kratší dobu než temná a na sníh bohatá zima.

 

 

 

rozhovor
Tažení na východ a na jih

Facebook je spojil na více než 12 měsíců. Zbyněk Vintr byl velmi zkušený, zatímco Lucka Kratochvílová byla úplná začátečnice. Neznali se, a přesto spolu ujeli 21 000 km po třinácti zemích Eurasie a Jižní Ameriky. Přes Balkán zamířili do Gruzie, Ázerbájdžánu, Kazachstánu, Kyrgyzstánu až do Číny, posléze to vzali z Chile přes Argentinu, Bolívii, Peru, Ekvádor do Kolumbie.

 

 

 

test kola Pioneer Galaxy 27,5"
Vždy připraven!

Výraz pionýr ve střední a starší generaci evokuje vzpomínky na doby reálného socialismu a mnohým připomene děs, se kterým v modrém stejnokroji, přiškrceni rudým krepsilonovým šátkem, povinně předávali karafiát soudružce učitelce. Když jsem obdržel k testu kolo, na jehož rámu se hrdě skvěl název „pioneer", ve zlomku vteřiny se vytvořily v mé hlavě předsudky a stroj jsem přebíral s lehkou nedůvěrou. Stačilo však ujet prvních pár set metrů a mozek začal přepisovat asociace řazené k tomuto slovu.

 

 

 

Celý měsíc v městském provozu
Na expedici i do práce Kona Sutra

Kona je americko-kanadská firma založená v době, kdy východní Evropa byla na cestě k opuštění totalitního komunismu. Prvním designérem byl legendární závodník Joe Murray. Kona se stala průkopníkem rovných vidlic a snižující se horní rámové trubky u horských kol.
Slopingová horní trubka a rovná vidlice dominují i expedičnímu kolu Kona Sutra, které jsme vybrali do testu.

 

 

 

UNESCO
Opomíjené údolí Müstair

Pozapomenuté údolí Val Müstair na jihovýchodě největšího švýcarského kantonu Graubünden nedaleko italských a rakouských hranic představuje ideální destinaci pro všechny, kteří vyhledávají dobrodružství i poznávání.

 

 

 

Výletní cíle
Potkat místa

Žijeme v době, kdy vyrážet ven tzv. nazdařbůh může být považováno za neschopnost. Už Komenský psal ve své Analytické didaktice, že „konati nazdařbůh jest projevem nedostatku teorie". Spousta lidí dává přednost volbě, tedy vybírá si předem, kam, za čím, jak či za co podnikne výlet. Možná doufají, že se vyhnou nahodilým jevům, které by jim výšlap mohly zkazit. Naše stálá autorka Dana Jakoubková však i díky nahodilosti potkala místa, která nebyla vůbec marná. Stará mlýnská cesta, Český Kras, Karlštejnsko; Od zámku ke kapli, Strážiště, Pacovsko; Berlova vápenka, Železné hory, Třemošnicko; Zahradní železnice, Horní Chvaltiny, Kolínsko; Motýlí dům, Žírovice, Františkolázeňsko; Kryté mosty, Podkrkonoší, Trutnovsko; Farnost duchů, Krabonoš, Vitorazsko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu