Nejedu k moři

28.2.2017

To bylo ale exkluzivní léto, že! Co říkáte? Já vím, trochu teplejší než kdy v minulosti, ale to mně osobně na kole vůbec nevadí. Vím, že teď budu trochu provokativní, a už také slyším ty odpovědi o prázdninách dětí a potřebách moře nesportujících členů domácnosti a podobně. Mně moře vůbec nechybí. Vlastně tak trochu nechápu, proč bych měl v době, kdy je u nás 30 stupňů, jezdit někam, kde je třeba pětatřicet. Připadá mi to postavené na hlavu. Utratit za to peníze, potit se hodiny a hodiny v autě, autobusu či letadle, lézt si po hlavách s dalšími dovolenkáři, rozhasit si trávení levnou kuchyní, spálit si kůži sluncem a pak do ní vtírat chemikálie, které ji mají ošetřit, a to vše jen proto, abych smočil nohy v něčem, co je navíc tak protivně slané. A k tomu vězet v rukou nějakých agentur a kanceláří, které mají ve smlouvách tolik únikových cest, že z toho, co vám slíbily, vlastně skoro nic platit nemusí – první den dorazíte na místo pozdě v noci a odjezd je naopak poslední den brzo ráno, a jste o dva dny dovolené kratší. Anebo se musíte vystěhovat z hotelu po snídani a už jste vlastně celý ten poslední den „on the road". A to nemluvím o stále rostoucích rizicích v arabském světě, o nestabilitě Řecka a tím pádem totálním přelidnění Chorvatska a Itálie. Platíte si krátký pobyt a spoustu prudy a rizik.
To já jsem v létě moc rád doma. Je tu u nás krásně a teplo, letos skoro moc teplo. Léto i volno si užiju maximálně. Řeky jsou čistší než za mého mládí, kempy poloprázdné a pivo nejlepší na světě. V sedle kola vítr tak pěkně vane, že i to vedro je mnohem snesitelnější. Anebo vyrážím hodně brzo ráno – den se probouzí, teplo už je, ale příroda ještě dýchá vlahou nocí, to mám nejraději. Přes den si pak zalezu někam do chladného koutku, a to „moje" už mi neuteče, prožil jsem si to v ranních a dopoledních hodinách, a bylo to neopakovatelné. Každé roční období má své kouzlo, ale ta brzká horká rána, ta bych napočítal na prstech rukou. Stojí za to si je pořádně užít. Představa, že bych se ve stejnou chvíli budil někde v dáli na hotelu a mířil do velkovýkrmny a pak do velkocákárny a velkoválendy, tak ta mě opravdu děsí. A kromě jiného, taky bych tam nemohl jezdit na kole.
V létě ušetřím spoustu peněz. Nikam nejezdím, nepotřebuji nic na sebe, nemám velký hlad a ovoce je levné. Jezdím na kole a užívám si menšího provozu na silnicích, protože všichni jsou přece „tam", u moře. Doma je to ta nejlepší letní dovolená!
Naopak dávám přednost tomu, investovat do relativně exotických cest v zimě. Trochu se prohřát, odreagovat nebo zkrátit zimní pesimismus. Na jaře je v Řecku, v Algarve nebo ve Španělsku levněji, nikdo tam není a na takové Mallorce není ani téměř žádný silniční provoz. Pro ježdění na kole jsou tam ideální podmínky, příjemné počasí, klid, volnost, svoboda a rozdíl teplot tady a tam je obrovský. To je moje milovaná „dovolená u moře". Ale v létě? Znám ty odpovědi. Inu, jak myslíte…
Krásné babí léto v pedálech přeji, ať jste v létě byli kdekoliv.

Menu