Cykloturistika: 2/2015

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 11.03.2015 Úvodník: Taková fatová sezona Ukázky z časopisu:

Popis

nákladní kola
Opravdoví těžkotonážníci

Potřebujete-li na kole převézt nějaký náklad, začnete nejdříve uvažovat o nosičích a brašnách. Pokud je zavazadel více, může přijít na řadu nákladní vozík. A jestli to myslíte s transportem všelijakých potřebností a nezbytností především větších rozměrů vážně a je pro vás nutné vozit takové věci často, nezbude než se podívat po vhodném nákladním kole. Stejně jako elektrokola a fat biky, i „náklaďáky" jsou dnes v cyklistice velkou módou, i když zdaleka ne tak viditelnou. Přinášíme v přehledu celkem 14 typů nákladních kol.

 

Kde vás dobře nakrmí?
Restaurace Hotel Kašperk

Tento podnik jsme si cíleně vyhledali v Maurerově výběru Grand Restaurant. Dlouhodobě se totiž umísťuje na předních místech mezi lacinějšími restauracemi. I z toho důvodu jsme se rozhodli vám ho představit. Dalším důvodem byla čtyři „P", která nabízí okolí hotelu. Kraj kolem šumavského města Kašperské Hory je totiž poetický, panoramatický a plný pamětihodností.

 

domácí výšlap
Borůvková hora

Mohutný vrchol hraničního hřebenu v podivně do sebe zakousnutých polských a českých výběžcích neláká do Rychlebských hor jen turisty za dalekými výhledy, ale svým názvem i jejich mlsné partnerky. Uším i duši lahodící jméno ve skutečnosti maskuje drsnou realitu, Borůvkovou horu tak často pronásleduje nepřízeň povětrnosti, že se stala rekordmankou v počtu zřícených a znovu budovaných chat a rozhleden; teprve ta poslední, jen před pár lety dostavěná, vypadá, že chvíli vydrží.

malý výlet s dětmi
Za starým i novým monumentem své doby

Během cykloputování jižními Čechami autor textu z různých světových stran opakovaně z dálky viděl spolu s dětmi kouřící obří chladicí věže jaderné elektrárny Temelín. Děti se vždy na tuto monstrózní podivnou stavbu vyptávaly a on jen povšechně odpovídal. Až mu došlo, že přece mají skoro „za humny" vlastní moravskou jaderku v Dukovanech. A tak se jednoho víkendu vypravili osahat tento monument novověku více zblízka. A aby děti viděly ještě i onačejší, starší krásu, zavítali přitom i na zámek v Moravském Krumlově.

 

malý výlet s dětmi
Za čerty do Úštěka

Zdánlivě zapomenuté malebné historické město nacházející se v severních Čechách na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí Kokořínsko a České středohoří obklopené nedotčenou přírodou. Město Úštěk, nejmenší památková zóna v Čechách, příroda i stavitelské památky v blízkém okolí mají velkým i malým návštěvníkům co nabídnout.

 

Celý měsíc v městském provozu Specialized Sirrus Pro
Spousta z nás má cesty do práce nebo do školy spojené spíš s pohodovou jízdou, při které nekoukáme na tachometr ani nepočítáme kilometry. Někdy je ale třeba šlápnout do pedálů. A to je ta pravá chvíle pro Specialized Sirrus Pro, celokarbonovou silničku s rovnými řídítky. Provedli jsme tedy jeho test.

 

Kutná Hora a jubilejní rok UNESCO
Letošní rok bude svět slavit sedmdesáté výročí vzniku UNESCO, organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu. V České republice je mezi oficiální připomínkové akce tohoto významného jubilea zařazen také další ročník putovní výstavy fotografií Poznej světové dědictví UNESCO, kterou čtenáři Cykloturistiky sledují již delší dobu. Výstava odstartuje počátkem dubna v Kutné Hoře, ve městě, které má i další pádný důvod k oslavám – od jeho zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví uplyne rovných dvacet let.

 

Ať vlčí máky (ne)kvetou
Květy vlčího máku inspirují fotografy, malíře a jistě i cykloturisty. Na záplavu květů podél stezky je přece úchvatný pohled. Typický plevel obilného pole je ovšem také symbolem – padlých vojáků. Na bojištích, zdevastovaných válečnou vřavou, kde ostatní rostliny „zemřou" s muži, je ta pravá půda pro vzklíčení semínka máku – symbolu prolité krve. Občas jsou vidět; ty šarlatové květy, položené na drobných památkách v krajině. Malé i větší pomníčky, postavené pro zachování paměti národa, jako připomínka osudů hrdinů i obětí, jako memento konfliktů a válek.

Bojiště Jankov, Třicetiletá válka (1618-1648), Voticko; Tschakertovy hroby Studený, Sedmiletá válka (1756-1763), Českokamenicko; Hřbitov Dolní Březinka,
Napoleonské války (1803-1815), Světelsko; Památník padlým Újezd, 1. světová válka (1914-1918), Ašsko; Kameny zmizelých Praha, 2. světová válka (1939-1945), Praha, Brno, Ostrava; Bitva u Chlumu, Prusko-rakouská válka (1866), Hradecko, Muzeum husitů Trocnov, Husitské války (1419-1435), Třeboňsko

 

 

Z jiného pohledu
Nebem i peklem na skládačkách

Island je poměrně oblíbenou destinací pro zkušenější dálkové cyklisty. Vydáte-li se na tento ostrov uprostřed severního Atlantiku, máte téměř jistotu, že pojedete po asfaltu, ale většinou po šotolině, že projdete slunečným počasím i absolutní slotou, protivětrem i vichrem do zad, zkrátka nebem i peklem. Ale s určitostí budete ze své cyklovýpravy nadšeni. Dva Slováci ‒ Maťo a Adam ‒ chtěli jet prozkoumat tuto zemi nejdříve na motorkách, ale nakonec jeli na prehistorických komunistických skládačkách. Rozhodně námět pro kvalitní rozhovor do rubriky „Z jiného pohledu".

 

zahraniční cyklotrasa
Brambůrek po rodopsku

Bulharsko je tak trochu zapomenutá evropská země. Pravda, na plážích známějších letovisek, jako je Burgas či Slănčev Brjag, se stále povaluje hojný počet mořechtivců, s nájezdy na Chorvatsko či Řecko se to však srovnat nedá. V zimě ještě možná sem tam zabloudí nějaký cizí lyžař na sjezdovky v Rile, ale to je tak všechno. Vyznavači horské turistiky zamíří nejspíš do Alp nebo na Slovensko, ti odvážnější pak do Rumunska. Přitom hory zabírají většinu Bulharska a jsou to hory vysoké, málo obydlené a dosti „neobjevené". Navíc je Bulharsko pořád ten správný Balkán se vším všudy, i když s razítkem EU, místy dokonce i s orientálním nádechem. Taková lehká, a navíc levná exotika pro začátečníky. Zavítal sem i náš velmi dobře píšící autor Jirka Sázavský se svými kamarády.

rozhovor
Uskutečněný sen

Je to asi tři roky, co přišel Karol Voltemár za námi do stánku veletrhu Sport Life v Brně. Snažil se nám odprezentovat svůj záměr vyrazit do světa na kole a objet na něm osmdesát tisíc kilometrů pěti kontinenty. Sice jsme ho vyslechli, ale v duchu jsme si říkali, „takových už bylo… a až opravdu vyrazíš, a budeš mít za sebou tisíce kilometrů, tak pak se můžeme bavit o spolupráci." Proto pro nás bylo milým překvapením, když jsme mohli nedávno pustit do světa zprávu, že Karol má za sebou už dvacet tři tisíc kilometrů a že si opravdu svůj plán a sen začal naplňovat. Netrvalo dlouho a domluvili jsme se i na rozhovoru.

 

Příběh jízdního kola (167)
Opojná rychlost: na lehokolech lámajících rekordy

Lehokola sama o sobě, i bez kapotáže, se vyznačují výrazně menším odporem vzduchu, v porovnání s cyklistou jedoucím na běžném kole. Dosahuje se toho nízkým posedem jezdce na lehokole nad úrovní vozovky a jeho hlubokým záklonem přecházejícím až do polosedící či pololežící pozice, s podstatně menší čelní plochou. Ruku v ruce se snižováním čelní plochy jde aerodynamické kapotování lehokol značně snižujícím součinitele odporu vzduchu. Vzájemnou kombinací těchto dvou složek snižování odporu vzduchu se dosahuje až překvapivě vysokých rychlostí jízdy na lehokolech s aerodymickou kapotáží. A z toho vyplývajících rychlostních rekordů na tratích nejrůznější délky.

 

Představujeme cykloturistický klub
Cyklistický a cestovatelský klub MIKE

Michala Třetinu znáte jako stálého spolupracovníka Cykloturistiky, především jako znalce alpských průsmyků. Stojí ale také za fungováním klubu Mike v Mělníku.

 

 

 

Počasí na cestách – 8. díl
Centrální Středomoří

Procestovat tak velkou zemi, jako je Itálie od severu až na jih či navštívit tisíckrát menší Maltu – oboje může být snem teplomilného cykloturisty. Je třeba ovšem vynechat hory severní Itálie, kde si počasí i uprostřed léta může obléknout masku vpravdě zimní. Ostatně, psala jsem o tom už v dílu o Alpách. Tak se teď soustřeďme jen na to opravdu teplé klima centrálního Středomoří. Kromě už zmiňované Itálie a Malty nás podobně vlídně bude vítat i Sicílie, Sardinie, Korsika či pobřeží Chorvatska a Slovinska. Přesto, najdou se docela velké rozdíly! Tak si přečtěte třeba i o tom, kdy do Janovského zálivu raději necestovat.

 

 

 

Menu