Taková fatová sezona

28.2.2017

Tak máme za sebou další cyklisticky přátelskou zimu. Rekordní teploty, prakticky vůbec žádný sníh na většině území republiky, překrásné dny, to vše doslova vybízelo k tomu, nechat lyže další rok v klidu a vyrážet na kole. Zvyk je ale železná košile a my pořád čekáme, že zima bude. Že? A není to škoda? V dnešní době superfunkčních materiálů už na kole není nepřekonatelná teplota do minus pěti stupňů, a kolikrát za zimu takový mráz byl!
Býval jsem zvyklý hodně poslouchat rádio. Ale protože už mám opravdu dost akustického a emocionálního smogu namíchaného z nekonečných reklam a katastrofických zpráv, postahoval jsem si do telefonu z archivu Českého rozhlasu rozhovory s lidmi, kteří mě zajímají, a poslouchám jen to. V rozhovoru s Jaroslavem Duškem odpovídal geolog Václav Cílek na otázku týkající se extrémně teplé zimy. V odpovědi, že vlastně o žádný trend či výkyv nejde, mě zaujalo spíš to, že se tehdy psal rok 2006. Už bychom si na to tedy mohli zvyknout. A jezdit na kole celý rok!
A kdyby sníh přece jen byl, výrobci kol přišli s nabídkou fatbiků – kol, která byla původně určená do sněhu a nazývala se „sněžná kola". Ale zřejmě z výše zmíněných důvodů se jim teď říká „tlustá kola" (fat – angl. tlustý). Přes veškerou nepřízeň osudu, přes nepřízeň počasí a nedostatek sněhu, přes jejich jednostrannost, cenu, hmotnost, neobratnost (další zápory doplňte sami) se fatbiky chytly. Pořádají se závody (hledá se sníh!), velcí dovozci jsou beznadějně vyprodáni a produkce je v Evropě, kde to se sněhem není o nic lepší než u nás, vyprodána. Nerozumím tomu stejně jako třeba autům kategorie SUV. Zbytečný objem, zbytečná spotřeba, hmotnost, cena, provozní náklady. Ale své zákazníky to má. Fatbike také. Možná jej potkáte ve stopě. Bude-li sníh. Nemusím rozumět všemu, stačí respekt a přiznání, že tomu tak je.
V minulém čísle jsme oslavili dvacáté narozeniny i dvousté vydání Cykloturistiky. Měli bychom zažívat kocovinu, ale věřím, že pohled do tohoto vydání našeho časopisu nebude podobný pohledu do tváře opilce den poté. Ono to s tou oslavou nebylo tak horké. Spíš jsme si jen užívali vašich dopisů, blahopřání, reakcí a mimořádného obsahu. I pro nás to bylo číslo na „dlouhé zimní večery", teď už ale do sedel! Jaro je tu. Cyklistická sezona, taková, jakou ji vnímáme postaru, právě začíná.

 

Menu